East Anglian League Final External Results
Bury St. Edmunds
18 Sep 16

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 SM A
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
13:57.4John MillarPBU20M  Ipswich/Bath Uni3:57.43:54.1
24:13.6Jonathan Escalante-Phillips SENM  Cambridge & Coleridge/Cambridge Uni4:05.844:00.22
34:15.3Ollie Bowling U20M Russell ProsserNene Valley4:06.44:06.4
44:40.1Ben Holdgate U23M  Braintree4:28.844:28.23
55:27.9Neil Watson V40M Tony PayneWest Norfolk5:23.45:06.9
66:17.5Lee Carey SENM Jennifer O'SheaLuton6:00.66:00.6
1500 SM B
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:15.9Jordan Wood U20M  Cambridge & Coleridge4:12.994:00.87
24:26.6James McCrae U20M Bud BaldaroNene Valley/Birmingham Uni3:57.973:50.69
34:49.9Dalton CoeSBSENM  Ipswich4:49.94:48.7
44:51.4Conor Culham U20M Simon MennellBraintree4:38.644:30.21
55:31.0Jack PishornPBSENM  West Norfolk/Ryston5:31.05:31.0
1500 U17M A
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:08.5Toby Wright U17M2Ron DawsonSouthend4:07.104:07.10
24:14.1Thomas Keen U17M1Mark VileCambridge & Coleridge4:07.013:48.67
34:15.2Thomas AdamsPBU17M2Eric PhillipsIpswich4:15.24:15.2
44:29.4Harley Swan U17M1 Thetford/Ryston4:19.104:19.10
54:30.7Matthew Horton U17M1Peter GoreCity of Norwich4:23.64:23.4
64:44.0Bradley Allan U17M2 Nene Valley4:27.34:20.92
74:49.3Kai BeadlePBU17M1 Great Yarmouth4:49.34:49.3
1500 U17M B
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:15.2Peter CookePBU17M2 Cambridge & Coleridge4:15.24:15.2
24:31.4Matthew Snowdon U17M1 Ipswich4:25.44:18.1
34:35.4Samuel Norris U17M1 Southend4:28.94:19.3
1500 U15M A
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:22.1William MahoneyPBU15M2Peter GoreCity of Norwich4:22.14:03.74
24:23.9OJ ParmenterPBU15M1 Cambridge & Coleridge4:23.94:05.74
34:39.4Ben Roberts U15M2 Peterborough/Nene Valley4:37.674:37.67
44:42.6Leon Dix U15M2 Ipswich4:35.54:34.4
54:43.5Ermeas AfewerkiPBU17M3John HylandColchester & Tendring/Colchester H4:43.54:05.72
64:55.0Billy Heseltine U15M2 Great Yarmouth4:46.24:42.6
75:56.5Ben Richards U15M1 West Norfolk5:26.45:20.4
1500 U15M B
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:26.3Nicolas Harhalakis U15M2 Cambridge & Coleridge4:24.24:09.51
25:26.5Daniel LawrancePBU15M2 Nene Valley5:26.54:59.0
35:29.5Joseph HammondPBU15M2 Colchester & Tendring5:29.55:29.5
46:00.8Mason HigbySBU15M2Gary HoweWest Norfolk6:00.85:55.1
1500 U13M A
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:43.9Cameron HumphreysSBU13M2 Colchester & Tendring4:43.94:31.55
24:51.6Danny AdamsPBU13M2David PringCity of Norwich4:51.64:26.4
34:52.1Toby LinsellPBU13M2David WestSouthend4:52.14:31.1
44:52.2George WharamPBU13M2 Ipswich4:52.24:28.6
54:53.3Jorge Aguilar-AgonPBU13M2 Cambridge & Coleridge4:53.34:43.6
65:08.5Jason Hart U13M1 Huntingdonshire5:06.45:01.12
75:49.0Angus Bowling U13M2Roy ThickpennyNene Valley5:37.35:35.7
85:55.2Chase HoddsPBU13M1 Waveney Valley5:55.25:55.2
1500 U13M B
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:52.2Joshua KnightsPBU13M2David PringCity of Norwich4:52.24:48.7
24:57.2Max AshmorePBU13M2 Ipswich4:57.24:57.2
35:02.2Miles John Harman BenyanPBU13M2 Cambridge & Coleridge5:02.24:52.9
45:20.4Ciaran Burke U13M1 Huntingdonshire5:06.95:04.3
55:25.2Michael KnowlesPBU13M2 Harwich5:25.25:25.2
66:11.7Nathan Littlejohns U13M1 Waveney Valley6:03.76:03.7
1500 SW A
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:03.7Phillipa Baxter U20W John HylandColchester & Tendring4:57.774:57.77
25:06.6Emma Schaertlin Coffey U20W Hilary VogelCambridge & Coleridge4:53.014:53.01
35:17.2Lucy Emmett U17W Lynn EmmettCity of Norwich5:09.55:08.9
45:19.8Josie Fortune U17W Russell ProsserNene Valley5:04.175:02.18
55:29.0Grace Linford-Wood U17W  Ipswich5:23.55:23.5
67:51.5Sharon SmallsPBV45W  West Norfolk7:51.57:51.5
1500 SW B
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:08.4Rebecca Frake SENW Mark VileCambridge & Coleridge/Cambridge Uni Hare & Hounds4:57.454:53.9
25:26.6Siew Yen Loke U17W  City of Norwich5:20.45:20.4
35:37.2Georgina Sturgeon U20W  Colchester & Tendring5:32.55:21.37
45:42.5Imogen Woodard U17W  Nene Valley5:37.15:30.9
55:51.0Chloe GodboldSBU20W Graham HolmesIpswich5:51.05:21.7
1500 U15W A
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:02.1Sasha Tydeman U15W1 Ipswich4:55.074:54.2
25:14.0Matilda TaylorPBU15W1 Cambridge & Coleridge5:14.04:54.10
35:18.6Katie Wright U15W2Robert PocklingtonHuntingdonshire5:17.75:17.7
45:20.0Kiera HornsbySBU15W2 Braintree5:15.55:14.8
55:26.9Emma Ledward U15W1David PringCity of Norwich5:18.35:18.3
65:27.5Saffron RosePBU15W1 Colchester & Tendring5:27.55:27.5
75:55.0Shadie EstekiSBU15W1 Luton5:55.05:53.5
86:58.0Abigail Phillips U15W1 Peterborough6:48.86:48.8
1500 U15W B
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:08.0Holly Fisher U15W1Stephen HicksIpswich4:54.24:44.19
25:15.0Aino TurunenPBU15W1 Cambridge & Coleridge/Finland5:15.05:15.0
35:37.6Ella Walker U15W1David PringCity of Norwich5:31.45:31.4
45:50.7Amy ThompsonPBU15W1 Colchester & Tendring5:50.75:50.7
56:37.5Ellen Bullin U15W1 Huntingdonshire6:25.16:02.19
1500 U13W A
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:50.0Flo BrillPBU13W2Russell ProsserNene Valley4:50.04:49.9
25:05.6Tilly Aldis U13W2 Ipswich5:04.94:53.27
35:07.6Sadie Frater-WhitePBU13W1Simon MennellBraintree5:07.64:50.70
45:27.9Grace Jermy U13W2David PringCity of Norwich5:13.044:51.07
55:46.2Lila BattellPBU13W1 West Suffolk5:46.25:12.5
65:54.6Megan BullInPBU13W1 Huntingdonshire5:54.65:54.6
1500 U13W B
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:32.5Lottie Hemmings U13W1 Nene Valley5:29.15:19.0
25:39.9Madison HillPBU13W1 Braintree5:39.95:26.48
35:40.9Niamh HernonSBU13W2David PringCity of Norwich5:40.95:26.79
45:52.3Emma WilliamsonPBU13W1 Ipswich5:52.35:52.3
56:27.3Maisie IsaacPBU13W2 Huntingdonshire6:27.36:27.3