BMC Regional Races External Results
Tipton
21 Jun 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:38.6Thomas BeasleyPBSENM Birchfield H8:38.68:38.6
28:39.1Oliver MottPBSENM Cheltenham/Bristol Uni8:39.18:39.1
38:41.6Stuart KingSBSENMPat CarlanHeanor/Leeds Beckett Uni8:41.68:23.34
48:49.2Zack NolanPBU23MPaul HayesCoventry/Exeter Uni8:49.28:49.2
58:50.6Ady WhitwamSBV40M Morpeth/Army8:50.68:46.81
68:54.6Harvey MaguirePBSENM Tipton/Sheffield Hallam Uni8:54.68:54.6
78:57.0Paddy Clark U23MBud BaldaroNotts/Birmingham Uni8:54.458:45.09
89:00.0Joe RainsfordPBSENMRobert RainsfordHeanor9:00.09:00.0
99:04.4Martin WilliamsSBV35MNick AndersonWolverhampton & Bilston/Police9:04.48:22.14
109:07.4Alec VesseyPBU23M Abingdon/Swansea Uni9:07.48:58.54
119:09.3Stephen LongSBV35MTrevor MuxlowNotts9:09.39:00.84
129:10.0Alex Chantler-MaynePBU20MAndrew BeadleCheltenham9:10.09:10.0
139:12.1Tom CrowleySBSENM Notts/Birmingham Uni9:12.18:38.78
149:14.3Jake Spilsbury U20MRichard GoddardSale Harriers Manchester8:55.108:55.10
159:15.5Ellis Garamszegi U20MColin LancasterWolverhampton & Bilston/Cardiff Uni9:02.098:45.3
169:15.9Dean BatePBSENMDavid PayneTipton9:15.99:15.9
3000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:02.6Daniel BodmanPBSENM Aberdare Valley9:02.69:02.6
29:17.7Christopher HicksPBSENM Birmingham Uni9:17.79:00.60
39:25.5Christopher McLeod U17MAndrew WebberSolihull & Small Heath9:16.98:36.49
49:26.1David SmithSBV45M Wolverhampton & Bilston/Midland Masters9:26.19:20.21
59:28.9Mark Ince V40MMark InceBRAT9:22.59:07.1
69:33.2Joseph McLeodPBU23M Coventry9:25.869:17.8
79:41.0Laura-Jane SmithSBSENWSarah DaveyNotts/Nottingham Uni9:41.09:32.07
89:44.6Harry Cresswell U20MJohn AbbissWolverhampton & Bilston9:36.999:36.0
99:46.7Iain LewisSBSENMDavid PayneTipton9:45.29:45.2
109:59.3Alice Burgin U23W Bedford & County/Birmingham Uni9:57.59:57.5
1110:01.4Lisa Palmer-BlountSBV35W Heanor/Derby/Midland Masters10:01.49:51.26
1210:04.4Katie GerrardPBU20WAndrew CarterVale Royal/Loughborough Students10:04.410:04.4
1310:10.5Aine Cunningham U17WRichard GoddardSale Harriers Manchester9:52.959:52.95
1410:18.8Caroline Lambert SENWBill FosterWetherby/Loughborough Students9:50.209:46.73
3000m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:05.7Molly BrownePBSENWRichard CarneyBRAT10:05.79:56.99
210:06.1Adam WalmsleyPBU17MPaul HayesCoventry10:06.110:06.1
310:08.5Huw JonesSBV50MRichard CarneyBRAT10:08.59:58.3
410:18.8Abigail SakerPBU17WMichael MielczarekHalesowen10:18.810:13.76
510:19.2Sophie Tothill U20WDavid WalkerWorcester10:04.9610:04.96
610:30.7Laurence HeathcockSBV45M Tipton10:30.710:26.2
710:53.9Sophie LynchSBSENWSteve WaltonTipton10:40.010:40.0
810:57.2Hayley Winters SENWPaul de-CampsGloucester10:52.110:52.1
910:59.0Rachel VinesSBSENWBrendan WardCLC Striders10:59.010:46.8
1011:19.4Paul Winfield V40MRobert RainsfordHeanor11:18.510:38.61
1111:26.9Sue Street-HallSBV35W Tipton11:26.910:51.9
1211:55.7Laura McPeakePBU17WKerry NewellGloucester11:55.711:55.7
1312:06.7Penelope BarberSBV55W Tipton12:06.711:49.8