BMC PB Classic External Results
Corby
7 May 16
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.80Beck GroverPBU20MJeffrey VeitchHerts Phoenix1:54.801:53.97
21:56.80Timothy Cobden U20M Cambridge & Coleridge1:54.121:52.59
31:57.09Archie RaynerSBU20MRichard MasseyMansfield1:57.091:56.0
41:57.53Alex HampsonSBU20M Nene Valley1:57.531:57.0
51:57.85Cameron WalkerPBU20MRichard MasseyMansfield1:55.921:55.92
61:58.81Alex RieleyPBU20MRichard MasseyMansfield1:58.811:58.81
71:59.11Jake Trent U17MShane SmithKettering1:58.841:58.80
82:00.47Jack Simpson U17MSimon KingBurton1:58.651:55.79
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.81Oliver Carvell U15MStuart HamiltonBridgnorth1:55.361:52.69
22:00.82Fergus McAuliffePBU17MVince WilsonCharnwood2:00.541:53.85
32:02.55Adam DaySBU17MRodger HughesSlough Junior/Buckinghamshire Schs1:58.961:56.81
42:03.23Oliver FreerPBU20MWilliam Alan WinterLeicester1:58.111:56.7
52:05.45Amrik GillPBU20MWilliam Alan WinterLeicester2:02.772:02.77
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.89Alex JollyPBU20MChristopher HazellCoventry2:02.832:01.9
22:09.57Solomon UnwinPBU17MVince WilsonCharnwood2:07.302:04.28
32:09.62Khahisa Mhlanga U17WMick JuddChelmsford2:06.542:04.34
42:09.84Conall McGinness U15MRobert PocklingtonHuntingdonshire2:06.662:00.32
52:10.00Luke Nuttall T46PBU15MVince WilsonCharnwood2:07.822:06.04
62:10.49Molly Canham U15W Exeter2:07.842:07.44
72:10.56Matthew Shaw U17MKeith NewtonSheffield & Dearne2:07.302:03.04
82:11.83Jolyon LeavesleyPBU15MAlison WyethCharnwood2:08.262:00.47
800m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.11Laura Mullin U20WAlison WyethCharnwood2:11.562:10.24
22:15.97Taylor Hammond U20WDarren MiddletonBarnsley AC/Leeds City2:13.502:13.50
32:17.37Tabatha WalfordSBU17WAlex StantonBedford & County2:17.372:16.0
42:18.39Emily Williams U15WShane SmithKettering2:12.232:06.22
52:19.80George Shephard U15M Charnwood2:12.882:12.88
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.11Megan EllisonSBU17WRussell ProsserNene Valley2:14.632:12.21
22:17.84Ella Palmer U20WShane SmithKettering2:16.802:15.53
32:17.92Annie QuantrillSBU17WHilary VogelCambridge & Coleridge2:17.922:16.17
42:20.96Neve GrimesPBU17WRoy StowellCharnwood2:19.912:19.91
52:21.95Casey Hilliam U17W Nene Valley2:20.802:18.36
62:25.88Andrew WorrallSBU15M Bedford & County2:25.882:24.9
72:33.22Dannielle McCann-GaskellSBU17WShane SmithKettering2:33.222:26.1
82:33.37Krisztina Kurucz SENWShane SmithKettering/Hungary2:28.132:26.65
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.45Katie Wright U15WRobert PocklingtonHuntingdonshire2:21.22:21.2
22:31.10Zena Challenger U15WRobert GriffithsSaffron AC2:25.02:25.0
32:33.24Katie Porter U15W Peterborough2:29.802:26.90
42:37.77Rhea Cooper U17WRobert GriffithsSaffron AC2:32.002:32.00
52:46.08Sophie WorrallPBU13W Bedford & County2:46.082:46.08
62:49.47Hannah BrownSBU15W Leicester2:49.472:49.0
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:59.97George BurnettPBU20MAlison WyethCharnwood3:58.113:55.76
24:02.98Matthew RawlingsSBU17MRob McKimReading AC3:57.253:56.24
34:09.55Thomas GostelowPBU17MVince WilsonCharnwood4:09.553:56.85
44:11.36Thomas KeenPBU17M Cambridge & Coleridge4:07.013:48.67
54:13.59Adam SearlePBU17M Rugby & Northampton4:06.014:00.73
64:13.71Luke Duffy U17MRichard MasseyMansfield3:57.773:49.70
74:19.12Archie Banks U17M Charnwood4:09.094:04.07
84:22.40Max Jones U20M Basildon4:02.593:53.28
94:23.36Ethan O'SheaPBU15MAlison WyethCharnwood4:23.364:02.50
104:23.58Fraser WillmorePBU15MAndrew BeadleCheltenham4:18.944:17.6
114:34.56Matthew Rushton U17M Rugby & Northampton4:18.44:18.4
124:34.88Samuel RobertsPBU15MJohn WoodSheffield & Dearne/Nottinghamshire Schs4:23.374:14.81
1500m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:36.39Ben SmithPBU15MStuart ColledgeNewark AC4:28.794:12.1
24:38.99Jodie Judd U20WMick JuddChelmsford4:26.904:24.36
34:39.86Lily WinfieldPBU15WRobert RainsfordHeanor4:37.14:37.1
44:40.98Anna SmithPBU15WStuart ColledgeNewark AC4:35.504:17.99
54:43.36Laura AryeeteyPBU15W Charnwood4:40.564:40.56
64:48.04Henry CullenPBU13MHenry CullenGrimsby4:48.044:32.53
74:49.24Jordan WaineSBU17WRobert GriffithsSaffron AC4:49.244:45.60
84:49.45Francesca Worrall U17WAlex StantonBedford & County4:46.74:45.68
94:50.27Ryan Edwards U13MPhil BanningCardiff4:50.024:41.6
105:07.35Olivia WorthSBU17WBrian HolyfieldHalesowen5:07.354:52.4
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:53.83Mia Atkinson U15W Charnwood4:43.24:38.71
25:03.93May Roberts U17WRichard MasseyMansfield5:00.584:57.00
35:13.57Elana AlberyPBU20WShane SmithKettering5:03.605:03.60
45:18.32Bethan Lewis U17WShane SmithKettering5:12.55:12.5
55:18.99George KeenPBU13M Cambridge & Coleridge5:10.554:56.8
65:19.33Emma Richards U15WRobert GriffithsSaffron AC5:05.515:03.07
75:30.09Claudia Searle U13W Rugby & Northampton5:08.55:03.7
 
3000m A (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:40.78Daniel Hallam SENMWayne WalkerOwls Leicester/Sheffield Hallam Uni8:36.538:36.53
29:02.81Sammy HartPBU17MNicholas BullTeam Kennet8:57.538:50.75
39:07.67Connor BentleyPBU17M Wrekin College Triathlon Club8:53.398:40.74
49:10.89Joseph Pollard U17MVince WilsonCharnwood8:55.58:54.43
59:17.60Josh Cara U20MShane SmithKettering8:42.798:42.79
69:23.56Andrew HeadleySBU23MSimon GoodwinBedford & County/Kent Uni9:23.568:52.64
79:26.38Fynn Batkin U17MShane SmithKettering9:15.18:47.21
89:44.66Steven FennellPBSENM Tonbridge9:44.669:44.66
99:45.01Ashley GibsonSBSENWBill FosterTonbridge9:45.019:23.3
1010:31.46Emily ThompsonPBU17WRos KellingBanbury10:31.4610:31.46