BMC Regional Races External Results
Sheffield
13 Jul 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:01.6Mike Tanner SENMPhil WilliamsSheffield RC/Rotherham3:57.813:53.77
24:02.5Elliott Stones U23MMark BaddeleyLincoln Wellington/Lincoln Uni3:56.533:55.61
34:05.4Thomas MarperSBSENMAdrian WebbGateshead/St. Mary's Uni4:05.44:00.90
44:05.7Robert Smith SENMSarah DaveyNotts/Nottingham Uni4:04.903:59.30
54:06.0Lewis JaggerPBU20M Lincoln Wellington4:06.03:51.86
64:07.4Stephen LongSBV35MTrevor MuxlowNotts4:07.04:02.07
74:10.2Phil Williams SENM Rochdale H/Teeside Uni/Sheffield RC4:05.233:56.98
84:11.4William Mycroft SENM Enfield & Haringey/Sheffield Uni4:05.523:59.88
94:32.9Abraham AfeworkiPBSENMTrevor PainterWigan & District4:32.94:32.9
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.4Joseph TuffinSBU20MGraham MoffattRushcliffe4:05.783:52.03
24:12.1Campbell Menzies U23MIan Anthony MenziesChesterfield/Bath Uni4:09.84:07.82
34:12.5Oliver RouseSBU17MVince WilsonCharnwood4:10.294:02.82
44:13.0Alex EdikerPBU17M Chesterfield4:13.03:57.22
54:13.3Scott WestSBV40M Owls Leicester/Midland Masters4:13.33:48.0
64:16.1Ben RousePBU17MVince WilsonCharnwood4:16.14:03.75
74:16.2Finn Miskin-Young U20MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley4:13.34:13.3
84:18.4Runner Unknown SENM    
94:18.7Timmy DaviesPBSENM Leeds City4:18.74:15.78
104:19.3Jack DouglasPBU17MAlison WyethCharnwood4:17.464:12.99
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:21.8David Lewis U17MKeith WhitelamHallamshire4:21.534:18.32
24:23.2Luke IngramPBSENMWayne WalkerOwls Leicester4:23.24:14.88
34:23.5Matthew BarnesPBU15MJohn DavisNotts4:23.54:07.7
44:28.5Samuel Roberts U15MJohn WoodSheffield & Dearne/Nottinghamshire Schs4:23.374:14.81
54:36.6Ethan McGlenPBU13MJanice LawtonGateshead4:36.64:20.09
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.1Benjamin MahoneyPBSENMDavid OldfieldSheffield RC4:37.14:37.1
24:38.3Lori HandburyPBSENWJohn DavisNotts/Nottingham Uni/Team CDAV4:35.694:27.50
34:38.6Katie PalfreemanPBU17WLiz NuttallHallamshire4:38.64:38.6
44:39.8Natasha HatswellPBU23WNigel BrookesRotherham/Sheffield Hallam Uni4:39.84:34.77
54:42.5Alice Moore U17WDarren MiddletonBarnsley AC/Holmfirth4:41.304:40.7
64:43.4Ben JonesSBSENM Steel City4:43.44:35.83
74:44.7David MillnsSBSENM Totley4:44.74:39.63
84:45.6Imani WilsonPBU20WKeith WhitelamHallamshire4:45.64:39.93
94:46.3Oliver JonesSBSENM Northbrook4:46.34:31.97
104:48.6Anne-Laure LarrivierePBSENW Notts/France4:42.174:42.17
114:49.6Stephanie Burns SENWNigel BrookesRotherham4:48.34:38.9
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:38.7Logan Hargreaves-MadhasPBU15M Wharfedale4:38.74:38.7
24:40.1James WardlePBU13MGraham MoffattRushcliffe4:38.054:14.18
34:55.3Dylan StevensPBU13MKeith WhitelamHallamshire4:55.34:40.74
44:57.7Lydia Wilcock U17WKatie HewisonChorley ATC4:56.334:51.0
54:58.5Jodie Hill U15W Hallamshire4:55.54:37.74
65:06.0Katie Parker U13WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley5:03.544:50.71
75:07.2Lucy Griffiths U15WRichard GoddardSale Harriers Manchester/Cheshire Schs5:05.25:05.2
85:11.3Olivia LeighPBU13WKatie HewisonChorley ATC5:11.34:51.81