Scottish East District Championships External Results
Grangemouth
12-13 May 17

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 SM (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:53.66Cameron Steven U20M Jamie BowieLasswade1:51.071:51.07
21:58.27Kobe StevensSBU23M  Moorfoot1:57.921:57.45
31:58.56Peter CameronSBSENM Mark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni1:56.201:56.20
42:02.73Mark MacDermotPBU23M  Edinburgh AC2:02.732:02.73
52:07.04Matthew McKenna SENM Kevin ReynoldsCambuslang/Stirling Uni/Whitemoss2:06.462:02.60
62:32.44Andrew AndersonPBV50M  Dunbar RC/Team East Lothian2:30.682:30.68
800 U20M (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:59.58James AdamPBU20M1Steven DoigPitreavie1:56.881:56.88
22:00.12Callum McCormackPBU20M1Nigel ReynoldsDundee Hawkhill2:00.121:56.40
32:00.21Anthony AddisonSBU20M2Moray AndersonCorstorphine1:57.011:57.01
42:02.29Michael SwintonPBU20M1 Edinburgh AC2:01.402:01.40
52:04.72Aaron OdentzSBU20M2Ken HoggAberdeen2:01.802:01.04
62:07.57William DarlingPBU20M1Henry GrayLasswade/Northumberland Schs2:07.12:07.1
72:09.12Jack McCabePBU20M3Alan HillKirkintilloch/Springburn2:07.852:03.84
800 U17M (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:02.00Kane Elliott U17M1William SharpFalkirk1:58.11:52.21
22:02.15Harris Pentecost U17M2David LothianFalkirk1:56.911:56.91
32:02.64Harry Hall U17M1 Aberdeen2:01.011:58.04
42:04.31Lewis PentecostSBU17M2John PentecostFalkirk1:58.811:58.81
52:07.64Fraser Blackie U17M2 Edinburgh AC2:01.231:59.70
62:10.19Iain Hare U17M1Eric FisherEdinburgh AC2:03.582:00.36
72:13.05Joe Donnelly U17M1 Team East Lothian2:06.592:06.07
-DNFAlex Johnston U17M2John WandsPitreavie1:57.711:53.92
800 U17M h1 (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:06.64Harris Pentecost U17M2David LothianFalkirk1:56.911:56.91
22:07.11Alex Johnston U17M2John WandsPitreavie1:57.711:53.92
32:08.50Fraser Blackie U17M2 Edinburgh AC2:01.231:59.70
42:13.00Fraser Clyne U17M1 Teviotdale2:10.422:09.18
52:14.55Liam MurrayPBU17M2 Pitreavie2:14.552:14.55
62:16.48Coinneach Petrie U17M1 Edinburgh AC2:11.392:10.53
72:19.75Scott TindlePBU17M2Bruce ScottTweed, Leader, Jed Track/Northumberland Schs2:17.462:17.46
800 U17M h2 (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:08.93Lewis PentecostSBU17M2John PentecostFalkirk1:58.811:58.81
22:09.06Harry Hall U17M1 Aberdeen2:01.011:58.04
32:09.12Kane Elliott U17M1William SharpFalkirk1:58.11:52.21
42:09.25Iain HarePBU17M1Eric FisherEdinburgh AC2:03.582:00.36
52:09.30Joe DonnellyPBU17M1 Team East Lothian2:06.592:06.07
62:10.61Conor AllanPBU17M1John WandsPitreavie2:05.302:05.30
72:16.28Archie WeetchPBU17M2 Edinburgh AC2:16.282:16.28
800 U15M (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:05.90Lewis Dow U15M2Derek EastonCentral2:01.322:00.52
22:10.29Fabian DespinoyPBU15M2Sandy CameronEdinburgh AC2:03.771:59.09
32:11.12Lewis BlairPBU15M2John WandsPitreavie2:08.522:06.50
42:11.21Ruaraidh ElderPBU15M2 Dunfermline Track & Field2:06.872:04.64
52:22.64Lewis Watt U15M1 Aberdeen2:08.972:01.02
62:22.86Fraser Morris U15M2 Livingston2:14.552:08.86
72:23.05Ben SutherlandPBU15M1 Falkirk2:19.242:10.08
82:32.56Kyle Macfarlane U15M1Steven DoigPitreavie2:22.802:18.5
800 U15M h1 (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:13.24Lewis Dow U15M2Derek EastonCentral2:01.322:00.52
22:14.43Lewis BlairPBU15M2John WandsPitreavie2:08.522:06.50
32:14.70Lewis Watt U15M1 Aberdeen2:08.972:01.02
42:27.10Jay Stewart U15M1Sandy CameronEdinburgh AC2:26.492:26.49
52:30.40Thomas Woods U15M2 Central2:25.932:25.93
62:34.39Malcolm MclurePBU15M2 Dunfermline Track & Field2:34.392:17.49
72:37.72Angus McDonald U15M1 Livingston2:28.922:22.14
83:12.02Sam CampbellPBU15M1 Falkirk3:12.023:12.02
800 U15M h2 (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:13.95Fabian Despinoy U15M2Sandy CameronEdinburgh AC2:03.771:59.09
22:14.42Ruaraidh Elder U15M2 Dunfermline Track & Field2:06.872:04.64
32:15.93Fraser MorrisPBU15M2 Livingston2:14.552:08.86
42:20.67Ben SutherlandPBU15M1 Falkirk2:19.242:10.08
52:23.67Kyle MacfarlanePBU15M1Steven DoigPitreavie2:22.802:18.5
62:34.77Thomas MacaaskillPBU15M1 Teviotdale2:32.072:32.07
72:39.46James GrantPBU15M1 Strathearn2:39.462:26.77
800 U13M (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:23.20Finlay Ross U13M1 Harmeny2:18.562:17.36
22:23.53Kai CrawfordPBU13M2John McGregorAberdeen2:21.792:14.62
32:25.90Ruaridh Woodland-BroomePBU13M1 Edinburgh AC2:23.772:22.42
42:27.07Ewan ChristiePBU13M2 Gala2:27.072:16.64
52:28.42Ross DewarPBU13M2Sandy CameronEdinburgh AC2:28.422:19.62
62:29.13Aiden Bradley U13M2 Edinburgh AC2:25.452:23.5
72:34.53Josh TaylorPBU13M2 Dundee Hawkhill2:28.882:28.88
82:39.06Daniel RossPBU13M2 Chirnside2:39.062:34.89
92:39.22James ClarePBU13M2 Moorfoot2:32.62:28.31
102:42.52James Vivian U13M2 Livingston2:34.412:34.41
-DNFDominic Drylie U13M1 Dunfermline Track & Field3:17.533:07.86
800 SW (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:26.84Hannah Addison U23W Joyce HoggCorstorphine/Aberdeen Uni/Edinburgh AC2:14.492:12.16
22:35.54Alison BroadhurstSBU23W Enid JohnstoneEdinburgh AC/Glasgow Uni2:27.692:21.51
800 U20W (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:20.20Ailsa Innes U20W1 Lasswade2:16.062:13.84
22:22.44Carolyn Cameron U20W1 Edinburgh AC2:20.172:17.22
32:23.18Lauren MccullochSBU20W1John DaviesCentral/East Sutherland2:23.182:20.09
800 U17W (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:16.27Sarah CalvertPBU17W2 Livingston2:11.802:09.05
22:19.52Jessica ChristieSBU17W2John PentecostFalkirk2:19.522:15.99
32:19.72Charlotte ClarePBU17W1 Moorfoot2:17.442:14.65
42:20.42Laura McNeillPBU17W1 Aberdeen2:20.422:20.42
52:25.28Cera GemmellPBU17W1Henry MuchamoreTeam East Lothian2:25.282:25.28
62:26.04Skye HendersonSBU17W1 Central2:26.042:23.29
72:26.80Annabel Innes U17W2 Edinburgh AC2:25.922:25.92
82:27.69Katie CraigPBU17W1 Livingston2:26.452:25.64
92:28.15Jessica MacLeodSBU17W2David ArnottCorstorphine2:28.152:27.42
102:28.74Anna Bennett U17W1 Dundee Hawkhill2:26.512:26.51
800 U15W (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:19.97Sarah Coutts U15W2 Pitreavie2:14.332:11.87
22:20.33Daisy Cumming U15W2 Dunfermline Track & Field2:18.822:15.59
32:20.89Hannah LittlePBU15W2 Edinburgh AC2:20.692:20.69
42:24.71Anna DalglishSBU15W1 Fife2:19.952:17.65
52:26.46Adele GillespiePBU15W1 Aberdeen2:26.462:26.46
62:27.55Abbie RobbPBU15W2John PentecostFalkirk2:26.472:26.47
72:31.84Maddie WilsonPBU15W1 Edinburgh AC2:26.872:26.87
82:34.38Hannah Hamilton-MeiklePBU15W1Alexander McGregorChirnside2:34.382:34.38
92:35.58Kerry Robertson U15W2William DayFalkirk2:33.272:33.27
102:45.97Naomi HowliesonPBU15W1 Central2:35.22:34.85
112:53.76Chloe PetrieSBU15W1 Edinburgh AC2:51.792:47.33
800 U13W h1 (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:39.80Caitlyn ChristiePBU13W1 Falkirk2:33.342:27.35
22:47.69Anna MackinnonPBU13W2 Central2:47.692:47.69
32:48.20Brogan McmillanPBU13W1 Central2:48.202:42.28
42:49.30Grace BarriePBU13W1 Dunfermline Track & Field2:45.382:45.38
52:51.14Ellie RossPBU13W2 Central2:46.92:46.9
63:00.79Eva DukePBU13W1 Dundee Hawkhill3:00.792:48.38
800 U13W h2 (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:29.88Katie Johnson U13W2 Edinburgh AC/Team East Lothian2:20.242:16.12
22:35.23Katie Christie U13W2John PentecostFalkirk2:31.72:25.96
32:36.24Erin MacFarlanePBU13W1John WandsPitreavie2:30.942:23.86
42:37.79Jessica Lorimer U13W2 Edinburgh AC2:31.072:31.07
52:40.31Amy CullyPBU13W2 Central2:32.02:27.60
62:45.89Naomi BluePBU15W3 Edinburgh AC2:45.892:45.89