BMC PB Classic External Results
Street
1 May 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.12Joseph TuffinPBU20MGraham MoffattRushcliffe3:52.573:52.03
23:59.95Finley MclearPBU20M Exeter3:54.583:54.58
34:00.48Max HeydenPBU17MMick WoodsAldershot, Farnham & District3:59.403:56.10
44:02.03John HoworthPBU20MAdrian CloverTeam Bath4:02.03:52.57
54:04.22Edward MasonSBU20MPaul IngrouilleGuernsey/Somerset Schs4:04.224:04.05
64:04.55Remi AdebiyiPBU17MDarryn McAteeNewport4:01.253:54.46
74:05.05Dominic SmithPBU20MKevin TobinSwansea4:02.53:58.60
84:06.35James PenrosePBU17MPaul HillCardiff Archers4:06.354:06.35
94:07.03Matthew RichardsSBSENM Swansea/Pembrokeshire4:03.074:03.07
104:07.35Robert HoworthPBU20MAdrian CloverTeam Bath4:04.94:01.31
114:08.15Jac Smith U20MSean PriceCardiff4:07.204:02.7
124:08.22Jackson MountfordPBU17MDarryn McAteeNewport4:08.223:57.66
134:09.22Adam Wilson T20/F20SBU23MRobert EllchukYate/Westbury4:09.224:08.42
144:12.48Henry-James CowiePBU17MMick JonesBlackheath & Bromley/Millfield Sch4:12.484:12.48
154:14.01Ciaran Cooper U23MBryan ClintonSwindon4:02.54:02.5
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.67Harris MierPBU17MJohn KnowlesCornwall AC/Truro School4:03.603:58.78
24:09.07Sam GentryPBU17MAlan ThomasNorth Somerset4:08.414:06.39
34:12.00Alex PricePBU23MSean PriceRhondda4:12.004:12.00
44:12.49Lewis SternkopfSBU20MDavid WalkerWorcester4:04.643:59.90
54:12.60Joseph KelliherSBU20MBob SmithWimborne4:10.344:08.86
64:14.10Hayden FeySBU20M Torbay4:14.104:12.35
74:17.32Noah LambertPBU17MChristopher BrownStroud4:14.84:09.10
84:21.32Ethan PiercePBU17MBryan ClintonSwindon4:21.324:09.86
94:23.73Otto CoppingPBU17MAdrian CloverTeam Bath4:16.924:16.92
104:24.53Isaac Thurgood U20MDarryn McAteeNewport4:20.604:20.60
114:27.93Alex D'Arbost U17M City of Salisbury4:16.694:16.69
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:17.71James AlcockPBU17M Torbay4:15.164:09.47
24:21.00Benjamin ReynoldsPBU15MArwyn DaviesCardiff4:09.463:50.19
34:23.54Alex MoysePBU15M Exeter4:17.534:17.53
44:24.84Ivan Usenko SENMDavid TaylorBristol & West/Ukraine4:23.704:23.70
54:25.10Tom CullyPBU23MPeter HaynesSouthampton4:25.104:25.10
64:25.89Ruben Wilson-ConnellPBU17MSpenser LaneKent/Poole AC4:25.894:25.89
74:25.99Alexander McCartneySBU17MJohn KnowlesNewquay & Par/Truro School4:19.294:19.29
84:26.06Callum SmithPBU17MAlan ThomasNorth Somerset4:20.014:19.63
94:28.05Samuel GalpinPBU20MAlan RoweGuernsey4:28.054:28.05
104:32.35Jake SevillePBU17MDarryn McAteeNewport4:25.194:17.70
114:37.45Finley BallPBU15MGeoff WilliamsNorth Devon4:37.454:17.63
124:40.33Gareth Knight V35MDarryn McAteeNewport4:29.524:28.3
134:40.36Liam DaileySBU17M Stroud4:40.364:09.7
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:33.12Cameron EnserPBU15M Bracknell AC4:23.724:04.55
24:33.56Craig BridgesSBSENM Team Bath4:33.564:22.04
34:34.89Harry WithersPBU17M Bracknell AC4:34.894:30.45
44:35.31Zoe WassellPBU20WChristopher FrapwellStroud4:29.554:26.88
54:37.89Jack LatusPBU15MKevin ButtleSwindon4:28.24:09.21
64:38.90Dan PatelSBU17MKevin ButtleSwindon4:38.904:26.2
74:39.76Grace CopelandSBU17WBob SmithWimborne4:38.744:32.51
84:40.07Elliott SymesSBU17MIan KennedyWimborne4:36.114:36.11
94:40.55Oli Morgan U15MIan ByettBasingstoke & Mid Hants4:36.554:25.98
104:41.44Edward LeechPBU15M Forest of Dean4:41.444:16.80
114:42.53Callum LovattPBU17MNeil ThomasCarmarthen4:42.534:42.53
124:42.79Frank MorganPBU13MCarol JonesCarmarthen/Dyfed Schs4:33.324:10.38
134:44.46AN Other        
144:47.07Rhys MorganPBU17MLiz DaviesCardiff4:47.074:47.07
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:38.11Louis Le CheminantPBU17MJ-P BissonGuernsey4:38.114:27.59
24:39.49Isaac PowersPBU17MJ-P BissonGuernsey4:31.464:17.01
34:40.11Ollie LockPBU15MAlan ThomasNorth Somerset4:25.014:09.68
44:45.20Charlie CookPBU15MIan HumphreysMendip4:40.54:27.31
54:45.63Aimee CallowPBU15WPaul HillCardiff Archers4:45.634:44.79
64:47.04Rhiannon DunlopPBSENWAlex BuddCity of Portsmouth4:36.024:35.25
74:47.74James GriffithsPBU15MRidley GriffithNeath4:44.004:09.16
84:48.02Maisie Grice U20WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:41.974:29.29
94:49.51William Rabjohns U13MMark PauleyPoole AC4:30.754:16.49
104:50.74Benjy McCartneyPBU15MJohn KnowlesNewquay & Par4:35.54:24.61
114:52.07Lucy Davies U20WPeter FreemanPembrokeshire/Millfield Sch4:51.514:50.79
124:53.73Katie Hughes U20WPeter RobinsCornwall AC4:43.564:40.60
134:56.78Caitlin Apps U17WBrian O'HareExeter4:46.834:43.46
144:57.00Grace KnappSBU20WBryan ClintonSwindon4:57.004:48.64
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:45.97Ben SmithPBU17MSean PriceAberdare Valley4:45.974:29.81
24:47.37Amelia WillsPBU17W Bracknell AC/Millfield Sch4:47.374:44.85
34:47.62Abbie LoveringPBU15WIan KennedyWimborne4:47.624:47.62
44:48.57Edward EnserPBU13M Bracknell AC4:48.574:23.58
54:48.69Rebecca PiercePBSENW Team Bath/Walton4:48.694:48.69
64:49.26Johan HobbsPBU15M Westbury4:49.264:49.26
74:50.91Caroline BrenchleyPBU17WAdrian CloverTeam Bath4:50.914:50.91
84:55.80Morgan CurryPBU17M Taunton4:40.354:40.35
94:56.19Katriona BrownPBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:48.44:43.02
105:00.94Ashia WilsonPBU15WMark PauleyPoole AC4:47.754:47.58
1500m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:53.62Emily ShawPBU15W Wimborne4:48.714:37.73
24:55.53Henry SandersonPBU15M Torbay4:55.534:55.53
34:59.29Dylan DaymanPBU15MSteve ChoulesNorth Devon4:55.644:33.74
45:00.08Caitlin Carnegie U20WAnnette WealeYeovil/Wells City4:58.174:56.67
55:01.07Jamie StaceySBU15M Stroud5:01.074:47.8
65:02.33Isaac MurrayPBU15MJohn KnowlesCornwall AC4:54.144:20.61
75:03.43Sarah Everitt V50WDavid TaylorBristol & West/Welsh Masters5:02.985:02.98
85:03.73Merryn HiltonPBU17W Stroud4:59.24:59.2
95:04.17Alexandra Carter V35WJohn KnowlesSouth West RR/Exeter4:59.164:59.16
105:08.03Daniel Grant U15MKevin ButtleSwindon4:58.64:58.6
115:11.00Ellie Robinson U17WDarryn McAteeNewport5:03.445:03.44
125:12.09Jemima Jenkins U15WDarryn McAteeNewport5:07.305:07.30
135:15.78Hannah SlaterSBU17W Wimborne5:15.785:01.6
145:23.79Bethan Wainwright U17WDarryn McAteeNewport5:12.745:03.32
155:33.80Courtney Howard U17WBrian O'HareExeter5:07.204:52.97
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:57.43Amy MercerPBU17W Wimborne4:57.434:57.43
25:02.93Toby WatsonPBU15MSimon PriorWells City/Yeovil4:43.184:30.39
35:04.18Jasmine Stone U15WBrian O'HareExeter/Tiverton5:02.074:48.74
45:07.45Olivia RoderickSBU15W Independent Intelligent Fitness5:03.754:49.89
55:07.93Emily WhitakerPBU15W Westbury/Yate4:58.424:58.42
65:09.00Hannah Read U15W Bracknell AC5:01.85:01.8
75:09.97Grace Tavner U15W Stroud5:01.065:01.06
85:11.65Holly Nixon U15WIan KennedyWimborne5:08.55:08.5
95:18.37George Thomas U13MSteve ChoulesNorth Devon5:04.224:32.55
105:20.39Olivia EarthyPBU15WSimon PriorWells City5:20.395:20.39
115:21.72Mali HowellPBU17W Cardiff5:21.725:21.72
125:22.68Matthew Lissenburg U13M Wimborne5:19.715:19.71
135:22.87Emily-Jae MasonSBU17WDarrell MaynardCwmbran5:22.875:04.14
145:34.35Imogen Tanner U15WPhill MorrisIndependent Intelligent Fitness5:24.364:59.50
1500m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:59.18Joe Le CheminantPBU15MJ-P BissonGuernsey4:59.184:59.18
25:06.16Lizzy IngramPBU15W Yeovil/Wells City4:58.584:54.89
35:08.62Summer WoodheadPBU13WJ-P BissonGuernsey4:59.84:55.17
45:11.31Bradley GloverPBU13MSimon PriorWells City5:02.934:39.29
55:14.08Marianna Sawyer U15W Wimborne5:06.15:01.4
65:22.20Yasmin WafaiPBU20WMark BraceNorth Devon5:22.205:22.20
75:28.19Rosie Hamilton-James U15W Westbury/Yate5:22.84:57.12
85:29.49Hannah BlundyPBU13W Wells City5:15.974:52.60
95:30.18Lily Williams U13WDarryn McAteeNewport/Gloucestershire Schs/Chepstow H5:27.505:07.7
105:31.66Jade Griscti U13WPhill MorrisIndependent Intelligent Fitness5:25.865:25.86
115:32.09Jay DunnSBU13M Wimborne5:17.84:58.85
125:32.73Tanwen BirdPBU15W Stroud5:32.735:32.73
135:33.69Ayla TonkinSBU15WBryan ClintonSwindon5:33.695:24.5
145:34.12Emma BendlePBU15W Stroud5:34.125:34.12
155:39.76Louise JeffriesSBV55WKevin BruntTeam Bath/South West Vets5:37.05:34.15