BMC Regional Races External Results
Tipton
20 Jun 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.0Alex GeorgePBU23MPaul de-CampsBirchfield H/Arkansas Uni1:55.01:55.0
21:55.7Charlie ThurstanPBV40MStephen O'BrienBirchfield H/Midland Masters1:53.301:53.30
31:56.0Callum AbberleyPBU17MSimon KingBurton1:54.451:54.45
41:56.3Alex Burrows U23M Telford AC1:53.991:53.54
51:57.9Jack BonserSBU23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:57.91:55.97
62:04.0Stephen Garrett U23MDean MillerManx/Birmingham Uni1:58.61:58.27
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.3Alex Jones U20MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield1:56.261:56.26
21:58.7Aaron BrownSBV35MStephen O'BrienTipton/Veterans1:58.71:54.68
31:59.3Ben ThomasPBU17MNeil ThomasCarmarthen1:59.31:59.3
42:00.4Connor RichardsPBU17MDarryn McAteeNewport1:59.571:59.57
52:00.7Archie Banks U20M Charnwood1:58.071:56.27
62:01.9Alex JollyPBU20MChristopher HazellCoventry2:01.92:01.9
72:02.0Steve Thompson U20MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:58.71:58.69
82:04.1Connor Jones U23MStephen O'BrienLudlow/Telford AC2:01.171:58.6
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.9Harry Wells U20MPaul de-CampsGloucester1:58.161:54.13
22:00.2Matthew SheenPBU23MAndrew HendersonVale Royal/Leeds Beckett Uni1:58.641:58.64
32:00.5Finley RichardsPBU17MDarryn McAteeNewport1:59.141:59.14
42:01.1Colin Langan SENM Newport1:59.611:59.61
52:02.3Clark Roberts SENMNorma PughCoventry/Edge Hill Uni2:00.621:58.85
62:03.5Thomas BuryPBU20M Stroud2:03.51:58.97
72:04.6Julian GeringPBU17M Wolverhampton & Bilston/Germany2:04.62:04.6
82:05.0Alastair Madondo U23MKeith HoltBirchfield H/Newman College2:01.52:01.5
92:05.1David Ratcliffe SENM Dudley & Stourbridge2:01.71:59.7
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.9Finn Antony LydonPBU20MVince WilsonCharnwood2:01.91:59.52
22:03.0Samuel BarberPBU20M BRAT2:02.182:02.18
32:03.1Peter Dear U20M Halesowen2:03.02:00.35
42:03.4Archie Roberts U20M Kidderminster & Stourport/Birmingham Uni2:01.02:00.74
52:03.9Iwan GlynnPBU15MNeil ThomasCarmarthen2:03.92:03.9
62:07.1Dylan King U15MTracey DunnBirchfield H2:02.371:58.69
72:08.8Marc TurnerSBV40MBrian WorthingtonHalesowen/Coventry Uni/Midland Masters2:08.81:52.46
82:09.9Callum Davis U17MChristopher BrownStroud2:08.862:08.86
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.3Michael Gayle U17M Birchfield H2:06.252:03.28
22:08.4Thomas Symmons U17MAndrew WebberSolihull & Small Heath2:07.42:06.0
32:09.3Roman Watson-QuilterPBU15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:08.122:00.89
42:09.9Callum LovattPBU17MNeil ThomasCarmarthen2:09.92:09.9
52:10.1Carl PlattPBV35M Trentham/Midland Masters2:10.032:10.03
62:10.6Nathan Casey U17M Birchfield H2:09.82:09.8
72:10.7James LewisPBV40MDavid GuestWolverhampton & Bilston/Midland Masters2:09.632:08.65
82:11.1Josh TurnerPBU15M Halesowen2:11.12:06.87
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.8Bryony GunnSBU20WPeter StewartBirchfield H/Loughborough Students2:13.82:10.68
22:14.6Abigail NolanPBU20WPaul HayesCoventry2:14.62:12.99
32:16.3Kate AndersonSBSENWAlan MorrisCoventry2:16.32:13.10
42:21.3Ailis MacFarlanePBU17WJaime WalkerBurton2:20.322:20.32
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.3Jamie HickinbottomPBU17MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:08.32:08.3
22:12.9Owen JinksPBU15M Halesowen2:11.72:07.3
32:15.1Alex StapletonSBU15MTracey DunnBirchfield H2:15.12:05.76
42:16.1Lewis EdgePBU15M Rushcliffe2:16.12:16.1
52:17.0Reuben Kothiria U15M Tipton2:15.52:15.5
62:20.9Charlie CarvellPBU15M Bridgnorth2:20.02:05.55
72:21.9Jason Jones V40M Cannock & Stafford2:20.72:17.7
82:26.3Mark FantomSBV45M Tipton2:26.32:24.52
92:34.0Sunny Dhaliwal U15M Tipton2:33.02:29.31
102:35.9Jack CunninghamPBU15M Tipton2:35.92:21.91
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.7Charlotte BurrowsPBU15W Telford AC2:18.72:18.7
22:20.2Aliya WestwoodPBU15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:20.22:20.2
32:20.6Susan Almond SENW    
42:22.2Becky HairPBSENWRichard CarneyBRAT2:22.22:22.2
52:25.2Molly Andrews U20WSarah BensonBridgnorth2:24.82:19.10
62:26.3Leah Spencer U17WTracey DunnBirchfield H2:24.62:24.6
72:26.6Ella Shirley U23WBev HartiganNotts/Birmingham Uni2:24.992:17.12
82:34.6Rachael Jones U20WRobert HughesCannock & Stafford2:29.52:22.3
800m J (Women
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.5Shana Stewardson U15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:25.482:19.48
22:31.8Megan DaviesPBU15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs2:31.82:31.8
32:33.6Sian Lewis U15WPaul TaskerTamworth2:27.22:23.43
42:35.7Poppy Jones U15W Birchfield H2:32.62:32.6
52:36.7Bella Fantom U15WMark FantomTipton2:30.32:27.92
62:36.8Eve Mulvaney U17W Tipton2:33.72:33.7
72:43.0Phoebe ClarkPBU15W Tipton2:43.02:41.72
82:44.0Isobel Eagle U15W Tipton2:41.32:30.58
92:44.2Katie Bevan U15W Tipton2:42.42:42.4