BMC Regional Races External Results
Tipton
18 Jul 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.1Sam BrownPBU20MCarol SharpEdinburgh AC1:52.941:51.29
21:53.2Michael ParryPBU20MPhilip OliverColwyn Bay1:51.471:51.12
31:55.4Tom Dodd U20MCatherine MuthBirchfield H1:54.731:48.84
41:55.5Oliver Carvell U17MStuart HamiltonBridgnorth1:52.691:48.91
51:55.8Thomas CoePBU23MDean MillerWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni1:55.81:53.31
61:56.3Harry Baxter U23MMark BaddeleyLincoln Wellington/Coventry Uni1:53.311:52.69
71:57.1Louis Wrigley SENM City of Stoke/Keele Uni1:55.381:55.38
Mens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.2Alex BurrowsSBU23M Telford AC1:53.991:53.54
21:56.2Matthew SeddonSBU23M Bracknell AC/Cardiff Met Uni1:56.21:54.19
31:56.5Alex Jones U20MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield1:56.261:56.26
41:56.7Joshua Moody SENMRobert StewartBristol & West1:55.831:54.73
51:57.1Callum Jones SENMPeter RobinsCornwall AC/Bristol Uni/Newquay & Par1:57.071:54.28
61:57.1Will RichardsonPBU20MPeter StewartBirchfield H1:57.11:57.1
71:57.5Sam Mitchell SENM Notts/Royal Air Force/Worcester1:56.31:50.42
81:57.8Thomas Kearns SENM Shaftesbury Barnet/Cambridge Uni1:56.991:56.99
91:57.9Jonathan Hiorns SENMTrevor MuxlowNotts1:56.021:53.51
101:58.9Jack Bonser U23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:57.91:55.97
111:59.3Archie Richardson U17MMark BaddeleyLincoln Wellington1:56.191:53.74
122:05.5Matthew PatersonPBU20MBill BoydCorby2:03.701:57.94
Mens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.7Steve ThompsonSBU20MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:58.71:58.69
21:59.2Matthew SheenPBU23MAndrew HendersonVale Royal/Leeds Beckett Uni1:58.641:58.64
31:59.6Andrew Miles SENMAndrew CarterVale Royal1:59.491:58.64
41:59.8Adnan HaqSBSENM Rugby & Northampton1:57.71:57.1
52:00.0Sha JanallyPBSENM City of Stoke1:59.171:59.17
62:00.1Otis Mondir U23M Bristol & West/UWE Bristol1:59.381:55.88
72:00.4Elliot Richards U23MDean MillerCardiff1:58.831:57.48
82:00.5Ben Griffiths SENMGeoffrey JamesBirchfield H1:58.771:56.4
92:01.1Amittai Ben-IsraelSBU23M Peterborough/Coventry Uni2:01.11:59.99
102:03.9David Clark U23M Wycombe/Bournemouth Uni2:00.281:58.7
Mens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.0Korey Hallett-BlanchSBU23MGeorge CooperCity of Stoke2:01.02:00.13
22:01.7Joseph McLeodPBU23M Coventry/Coventry Uni2:00.42:00.4
32:02.3Alastair Madondo U23MKeith HoltBirchfield H/Newman College2:01.52:01.5
42:02.8Frederic TremblaySBV35M Royal Sutton Coldfield/France2:02.81:56.6
52:03.6William BardsleySBU20MMichael FirthSouth London/Strathclyde Uni/Shettleston2:01.941:58.19
62:03.8Jolyon Leavesley U15MBill BoydCorby2:00.472:00.47
72:04.1Stephen LongSBV40MTrevor MuxlowNotts2:04.11:56.8
82:06.1Archie Roberts U20M Kidderminster & Stourport/Birmingham Uni2:01.02:00.74
92:06.3Oliver Paulin U23MPaul HayesCoventry/Oxford Uni2:04.42:03.8
102:08.1Benjamin Reynolds U15MArwyn DaviesCardiff2:03.381:54.60
Mens 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.9Ryan HodgkissPBU20M Wolverhampton & Bilston2:04.92:04.9
22:05.4Samuel Barber U20M BRAT2:02.182:02.18
32:05.4Conall McGinness U17MRobert PocklingtonHuntingdonshire2:03.221:55.31
42:06.3Ryan ShieldsPBU15MCatherine MuthBirchfield H2:03.501:54.86
52:07.8Peter Finn U20MDavid RandallWycombe/Cambridge Uni2:07.052:07.05
62:11.4Graham Dodd SENMPaul HayesCoventry/Coventry2:10.532:10.53
72:13.2Jacob Reynolds U15MArwyn DaviesCardiff2:09.351:58.68
82:20.9Jake Martin U17M Derby2:07.462:06.85
Mens 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.7Owen JinksPBU15M Halesowen2:11.72:07.3
22:12.1Jamie Hickinbottom U17MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:08.32:08.3
32:12.2James Lewis V40MDavid GuestWolverhampton & Bilston/Midland Masters2:09.632:08.65
42:13.8Sam ManningsPBU15MDean MillerHalesowen2:13.81:58.66
52:14.1Harry Cunningham U15MKevin ButtleSwindon2:11.212:01.7
62:14.9Josh Turner U15M Halesowen2:11.12:06.87
72:15.1Alfie Lowe U20M Leicester2:12.602:12.60
82:15.7Alex Stapleton U15MTracey DunnBirchfield H2:15.12:03.66
92:15.8John Mason U17MStephen O'BrienTelford AC2:15.02:09.20
Mens 800m G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.8Paul BradleyPBSENM Halesowen2:12.82:12.8
22:14.7Daniel Steventon-BoxPBU15MWesley Charles CampionWolverhampton & Bilston2:14.72:05.4
32:15.1Max Price U15MKeith HoltHalesowen2:14.361:59.92
42:17.8Adam WalmsleyPBU20MPaul HayesCoventry2:15.732:13.81
52:18.3Daniel Swain U17MCatherine MuthBirchfield H2:15.992:04.99
62:19.6Lynden HuntPBU15M Tipton2:19.62:04.42
72:20.0Lloyd Jones U15MArwyn DaviesCardiff2:18.102:06.49
82:22.4Lucca Watson-QuilterPBU15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:22.42:15.20
Womens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.5Sarah McDonald SENWDavid HarmerBirchfield H/Birmingham Uni2:01.21:59.91
22:08.4Mari Smith U23WBud BaldaroBirchfield H/Birmingham Uni2:04.192:01.46
32:12.8Lucy James SENWRichard WheaterBedford & County/Loughborough Students2:08.392:06.42
42:13.2Katrina Simpson U20WMichael MielczarekHalesowen2:10.012:10.01
52:15.6Rochelle Harrison SENW Lincoln Wellington2:11.272:10.49
62:18.4Zoe Doyle V35W Belgrave/Veterans2:14.482:14.35
72:20.7Susan McManus SENW Birchfield H/Ireland2:17.822:13.54
82:22.2Megan Taylor U17WChristopher HazellBirchfield H2:21.622:20.5
Womens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.1Charlotte Burrows U15W Telford AC2:18.72:18.7
22:25.4Lucy Stevens U17W Rugby & Northampton2:23.412:18.77
32:26.1Katie Lord U20WRobert HughesCannock & Stafford2:21.632:17.49
42:27.6Shana StewardsonPBU15WDave StockBridgnorth/Kidderminster & Stourport2:25.482:19.48
52:28.6Leah Spencer U17WTracey DunnBirchfield H2:24.62:24.6
62:30.1Rae Nicholls U17WPeter StewartBirchfield H2:25.12:24.98
72:31.1Anya Lennon U15WArwyn DaviesCardiff Archers2:26.562:26.56
82:31.4Charlotte Gilbody U15WNick HughesBridgnorth2:31.02:21.49
Womens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:35.3Maria CalleiaPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:34.52:24.59
22:35.6Edith Charlesworth U15W Wenlock2:28.62:28.6
32:38.5Maddie Hammond U15W Royal Sutton Coldfield2:33.02:26.2
42:39.8Eve Mulvaney U17W Tipton2:33.72:33.7
52:45.8Sophie Domingo U20W Harborough2:38.62:26.29
Mixed 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.5Izabella ThompsonPBU17W Sparkhill2:28.52:26.93
22:29.6Lili JonesPBU15WArwyn DaviesCardiff2:29.62:25.33
32:30.3Bella FantomPBU15WMark FantomTipton2:30.32:27.92
42:31.5Abigail PrestonPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:31.52:26.72
52:37.2Jack Cunningham U15M Tipton2:35.92:21.91
62:39.0Grace SlaterSBU17W Dudley & Stourbridge2:39.02:24.2