Scottish Schools Championships External Results
Grangemouth
9-10 Jun 17

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 U20M (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:08.29Jamie MacKinnon U20M2 Victoria Park City of Glasgow4:03.153:57.16
24:09.97Gavin SmithPBU20M2 Cambuslang4:06.843:56.57
34:10.36Anthony Addison U20M2Moray AndersonCorstorphine3:58.663:58.66
44:10.37Lewis Ross U20M1Alan SprangAyr Seaforth4:05.443:59.69
54:11.83Tristan ReesPBU20M2Ron MorrisonFife4:11.834:11.83
64:17.44Robbie SmithPBU20M1 Victoria Park City of Glasgow4:16.114:16.11
74:19.46Aaron Odentz U20M2Ken HoggAberdeen4:08.104:05.93
84:22.09Struan Paton U20M1Michael JohnstonCambuslang4:16.524:11.87
94:26.81Eamon CarrPBU20M1 Cambuslang4:26.814:26.81
104:28.03Nick Boyle U20M1Dudley WalkerGiffnock North4:26.394:26.39
114:35.24Joseph LowriePBU20M1 Giffnock North4:35.244:35.24
1500 U17M (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:08.15Hamish ArmittPBU17M1Dudley WalkerGiffnock North4:05.794:00.43
24:08.96Seumas MacKayPBU17M2David WagstaffShetland4:05.574:05.57
34:10.22Drew Pollock U17M2John MontgomeryCambuslang4:06.534:02.80
44:12.90Christopher McLew U17M1 Cambuslang4:04.224:02.93
54:13.23Joe Ewing U17M1Carol SharpEdinburgh AC4:12.963:50.96
64:15.28Cameron WrightPBU17M2Robert HawkinsKilbarchan4:04.663:47.64
74:15.66Jamie Burns U17M2John MacKayShettleston4:04.823:55.62
84:15.98David McNairPBU17M1 Kilbarchan4:15.984:15.98
94:17.47Stephen Addison U17M2John O'HaraCorstorphine4:12.434:06.07
104:17.94Christian Graham U17M2Kirk SmithLasswade4:06.704:06.70
114:22.76Michael Simson U17M2Robert HawkinsKilbarchan4:06.304:06.30
124:26.96Lewis Pentecost U17M2John PentecostFalkirk4:04.624:03.43
1500 U17M h1 (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:18.99Seumas MacKayPBU17M2David WagstaffShetland4:05.574:05.57
24:19.42Jamie Burns U17M2John MacKayShettleston4:04.823:55.62
34:19.44David McNairSBU17M1 Kilbarchan4:15.984:15.98
44:19.47Michael Simson U17M2Robert HawkinsKilbarchan4:06.304:06.30
54:19.97Stephen Addison U17M2John O'HaraCorstorphine4:12.434:06.07
64:20.21Christian Graham U17M2Kirk SmithLasswade4:06.704:06.70
74:26.03Gavin MckayPBU17M1 Kilbarchan4:22.784:15.46
84:27.92Elliot Duff U17M1 Garscube4:25.184:23.05
94:33.36Levi SweeneyPBU17M2Phil MesteckyStrathearn4:30.534:30.53
104:39.43Murphy HandPBU17M1 Garscube/Scottish Schs4:39.434:22.92
114:39.58Lewis ElliotPBU17M1 Shettleston/Glasgow Sch of Sport4:39.584:24.54
124:49.23Sam ScobieSBU17M1 Wee County4:49.234:48.35
134:50.28Andrew CareyPBU17M2 Cambuslang4:50.284:50.28
144:50.56Hunter DawsPBU17M1 Kilbarchan4:43.664:43.66
‑‑DNFAlex Johnston U17M2John WandsPitreavie4:09.503:57.98
1500 U17M h2 (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:15.91Cameron WrightPBU17M2Robert HawkinsKilbarchan4:04.663:47.64
24:16.43Lewis PentecostPBU17M2John PentecostFalkirk4:04.624:03.43
34:17.46Joe Ewing U17M1Carol SharpEdinburgh AC4:12.963:50.96
44:17.54Hamish Armitt U17M1Dudley WalkerGiffnock North4:05.794:00.43
54:17.58Christopher McLew U17M1 Cambuslang4:04.224:02.93
64:18.58Drew Pollock U17M2John MontgomeryCambuslang4:06.534:02.80
74:20.81Luke DavidsonPBU17M1Ross CairnsInverness4:14.044:00.55
84:21.28Yousuf KhursheedPBU17M2 Gala4:17.94:17.9
94:22.30Finlay RossPBU17M2John O'HaraCorstorphine4:22.304:20.61
104:29.16Tom Ireland U17M1 Edinburgh AC4:11.994:11.10
114:30.28Joe Donnelly U17M1 Team East Lothian4:24.954:24.95
124:36.73Sam Rendall U17M2 Orkney4:30.824:30.82
134:37.93Liam Miller U17M  SCO/Thurso HS  
144:38.63Jack TrainerPBU17M1 Garscube4:34.024:19.49
154:50.75Frankie Quail U17M1 Kirkintilloch4:42.584:42.58
164:57.50Luke NelsonPBU17M1 Giffnock North4:54.434:54.43
1500 U14M h1 (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:48.31Harry Henriksen U15M  Lasswade4:34.914:27.20
24:53.62Lucas Cairns U15M Ross CairnsInverness4:41.574:22.43
34:58.00Sam Griffin U15M  Aberdeen4:51.254:21.70
45:00.99Finlay Ross-Davie U15M  Garscube4:51.144:35.11
55:08.72Jamie Eyton-Jones U15M  Corstorphine5:00.644:48.50
65:14.47Muir Gillespie U15M  Edinburgh AC5:05.004:39.22
75:16.55David Woods U13M Elaine MacKayShettleston4:57.744:40.62
85:19.72Joe Davidson U14M  SCO/St Ninian's  
95:21.31Euan Campbell U13M  Central5:16.765:03.7
105:46.06Kayak Mosby U14M  SCO/St John's Academy  
‑‑DNFCalum Millar U15M  Aberdeen  
1500 U14M h2 (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:46.58Euan Rollo U15M  Inverness4:44.294:24.06
24:55.41Conor Gourley U15M Steven DoigPitreavie4:38.144:09.71
34:56.14Finlay Balloch U15M  Edinburgh AC4:42.084:42.08
44:57.83Blake HedleyPBU15M  Scottish Schs4:57.834:57.83
54:58.56Jay StewartSBU15M Sandy CameronEdinburgh AC4:58.564:51.00
64:58.61Alex Douglas U13M  Perth Strathtay4:56.604:44.92
74:58.99Fraser Gilmour U13M Charlie MurrayVictoria Park City of Glasgow4:53.304:27.47
85:01.35Alex MacKinnon U14M  SCO/Hutchesons'  
95:04.97Euan BellPBU15M  Ayr Seaforth5:04.974:46.13
105:07.29James Buchannan U14M  SCO/Lenzie Academy  
115:07.86Paul CairnsPBU13M  East Kilbride5:07.865:02.73
125:17.73Shaun McNaulty U14M  SCO/HS of Glasgow  
1500 U20W (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:39.79Rebecca Eggeling U20W1Malcolm StoneAberdeen4:31.294:31.29
24:42.78Naomi Lang U20W1 Aberdeen4:32.524:20.92
34:43.55Kerry MacAngus U20W2Andy YoungKilbarchan4:26.794:20.25
44:46.56Lauren Dickson U20W1Linda SmithLasswade4:33.944:33.94
55:03.08Carolyn CameronSBU20W1 Edinburgh AC4:59.314:56.33
65:09.39Louise McCullagh U20W1Steven DoigFife4:57.214:47.33
75:14.45Joanna GilliesSBU20W1 Stornoway5:14.455:06.15
85:32.56Toni MooreSBU20W1 Falkirk5:32.565:14.88
95:37.12Hannah Mairs U20W1 Livingston5:30.985:23.8
1500 U17W (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:45.08Sarah Calvert U17W2 Livingston4:35.434:25.95
24:48.96Grace WhelanSBU17W2 Moray4:43.034:43.03
34:51.33Jessica Christie U17W2John PentecostFalkirk4:48.944:46.43
45:03.46Laine AlemuPBU17W1 Kilbarchan5:03.465:03.46
55:06.49Emma Jenkins U17W1 Perth Strathtay5:02.015:01.32
65:09.23Bea Winkler U17W1Enid JohnstoneEdinburgh AC5:01.55:01.5
75:10.22Esme CallanderPBU17W1 Musselburgh/Team East Lothian5:09.765:09.07
85:11.47Clare Wallace U17W1 Giffnock North5:02.834:59.13
95:14.16Libby Sutherland U17W1 Kilbarchan5:08.615:03.53
105:20.22Cliona McCheyne U17W1Janice HendrieInverclyde5:09.865:09.86
115:26.86Amy Bissett U17W2 Victoria Park City of Glasgow5:11.75:11.7
125:38.83Emma Gilmour U17W1Charlie MurrayVictoria Park City of Glasgow5:13.375:06.78
1500 U17W h1 (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:06.98Sarah Calvert U17W2 Livingston4:35.434:25.95
25:08.69Clare Wallace U17W1 Giffnock North5:02.834:59.13
35:10.31Emma Jenkins U17W1 Perth Strathtay5:02.015:01.32
45:10.62Jessica Christie U17W2John PentecostFalkirk4:48.944:46.43
55:15.80Amy Bissett U17W2 Victoria Park City of Glasgow5:11.75:11.7
65:16.56Libby Sutherland U17W1 Kilbarchan5:08.615:03.53
75:20.82Alice RobertsonSBU17W2 Edinburgh AC5:20.825:20.75
85:22.96Sofia Kirkpatrick U17W1Dudley WalkerGiffnock North4:59.234:59.23
95:26.69Jemma Jamieson U17W1 Pitreavie5:06.884:56.83
105:41.16Eve LearmonthSBU17W2 Ellon5:41.165:33.78
1500 U17W h2 (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:07.50Grace Whelan U17W2 Moray4:43.034:43.03
25:07.76Laine Alemu U17W1 Kilbarchan5:03.465:03.46
35:08.47Bea Winkler U17W1Enid JohnstoneEdinburgh AC5:01.55:01.5
45:09.76Esme CallanderPBU17W1 Musselburgh/Team East Lothian5:09.765:09.07
55:17.62Cliona McCheyne U17W1Janice HendrieInverclyde5:09.865:09.86
65:19.13Emma Gilmour U17W1Charlie MurrayVictoria Park City of Glasgow5:13.375:06.78
75:20.58Courtney MoffatSBU17W2 Livingston5:18.655:18.27
85:24.64Hannah PatonSBU17W1 Kirkintilloch5:24.645:08.52
95:29.73Jennifer Lyne U17W2Janice HendrieInverclyde5:19.305:01.54
1500 U14W h1 (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:58.74Emma Johnson U15W Enid JohnstoneEdinburgh AC/Team East Lothian4:39.444:39.44
24:59.47Emma SwansonPBU15W  Banchory Stonehaven4:57.014:57.01
35:12.16Abby ThomsonPBU15W  Giffnock North5:05.354:58.10
45:13.31Morven Hubbard U15W Alan SprangAyr Seaforth5:05.195:03.67
55:22.95Abigail FyallPBU15W  Nithsdale5:13.765:00.69
65:24.08Bridget Harley U13W  Team East Lothian5:13.125:01.31
75:25.62Julia Cash U15W  Scottish Schs5:19.274:41.04
85:26.06Mia Crickmar U15W  Fife5:22.545:19.24
95:29.36Rose Ryan U15W  Perth Strathtay5:21.685:20.90
105:35.00Meredith ReidSBU15W Norrie HayNorth Ayrshire5:35.004:46.06
115:35.74Rachel Paton U15W  Kirkintilloch5:07.075:07.07
125:38.23Shona CareyPBU15W  Cambuslang5:38.234:56.15
136:02.10Eva Chong U13W  Giffnock North5:30.885:00.77
1500 U14W h2 (9 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:49.94Anna Hedley U15W  Fife4:37.304:30.57
25:06.14Louise Hastie U15W Arthur SmithKilbarchan4:58.824:40.28
35:12.03Katherine MacLeod U15W David ArnottCorstorphine4:59.084:59.08
45:15.91Zoe Flower U15W Dudley WalkerScottish Schs5:03.694:37.55
55:25.09Rose Newman U15W  Edinburgh AC5:08.595:01.08
65:26.47Abbie KirwanPBU15W  East Kilbride5:26.475:26.47
75:28.59Tilly Leathart U15M  Moorfoot5:28.05:15.79
85:34.03Grace Tindall U15W  Central5:21.15:13.60
95:38.69Caoimhe Quail U15W  Kirkintilloch5:20.205:20.20
105:41.20Molli Robb U13W John PentecostFalkirk5:25.895:25.89
115:56.95Niamh McwilliamsSBU15W  Giffnock North5:56.955:45.73
126:02.84Peggy‑Nan Rodger U15W  Scottish Schs5:53.015:29.72