Scottish East District Championships External Results
Grangemouth
12-13 May 18
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 SM (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
13:58.16Michael Ferguson SENM Ken HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven3:50.503:45.27
24:02.11Mathew SmithSBU20M Linda SmithLasswade3:58.573:58.57
34:02.88Owen Miller T20/F20SBSENM Steven DoigFife3:57.353:57.35
44:04.03Anthony AddisonSBU20M Moray AndersonCorstorphine/Glasgow University Hares & Hounds4:04.033:58.66
54:04.63Robert SparksPBU20M Ron MorrisonFife4:04.634:04.63
64:05.91Tyler WhitePBU20M Grant Scott SmithAberdeen4:02.114:02.11
74:06.26Stephen AddisonPBU20M John O'HaraCorstorphine4:06.264:06.26
84:07.12Christian Graham U20M Kirk SmithLasswade4:06.974:06.70
94:10.32Steven MurraySBU23M Ken HoggAberdeen/Aberdeen Uni4:06.764:06.76
104:12.92Jonathan Crickmore SENM  Brighton & Hove/Heriot-Watt Uni/Hunters Bog Trotte4:01.034:01.03
114:13.39Jozsef Farkas V35M  Stirling Uni/Scottish Vets H4:07.364:05.44
124:16.48Nicholas TierneySBU20M  Aberdeen4:14.194:14.19
134:24.11Aaron Odentz U20M Ken HoggAberdeen/Aberdeen Uni4:16.494:08.10
144:41.44Andrew FergusonSBSENM Joyce HoggAberdeen/Banchory Stonehaven4:41.444:24.21
1500 U17M (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:16.27Lewis DowSBU17M1Derek EastonCentral4:12.084:08.64
24:17.18Ben Sandilands U17M1Steven DoigFife4:12.414:12.41
34:19.02Tom IrelandSBU17M2 Edinburgh AC4:13.944:11.99
44:19.46Hugh MorrowPBU17M1Sandy CameronEdinburgh AC4:13.264:13.26
54:23.82David Addison U17M1 Corstorphine4:21.644:18.33
64:25.20Michael WattPBU17M2 Aberdeen4:19.004:19.00
74:29.13Alastair Marshall U17M1 Livingston4:19.254:19.25
84:30.41Ryan Donald U17M2 Dundee Hawkhill4:24.784:24.78
94:31.42Fraser Clyne U17M2 Teviotdale4:28.884:28.88
104:34.22Peter Scott U17M1Steven DoigFife4:18.024:18.02
114:35.44Calum LittleSBU17M1 Falkirk4:28.964:28.96
124:42.62Gregor Knight U17M2 Perth Strathtay4:35.94:35.9
1500 U15M (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:34.10Ross DewarPBU15M1Sandy CameronEdinburgh AC4:28.574:28.57
24:37.12Harry HenriksenSBU15M2 Lasswade4:31.514:31.51
34:38.98Tendai NyabadzaPBU15M1 Harmeny4:38.74:38.7
44:41.89Ewan ChristiePBU15M1 Gala4:35.514:35.51
54:47.35Struan BennetPBU15M1 Fife4:47.354:47.35
64:48.50Jamie Eyton-JonesPBU15M2John O'HaraCorstorphine4:48.504:48.50
74:51.58Ben StruthersPBU15M1 Corstorphine4:51.584:51.58
84:53.96Lewis DonnellyPBU15M2 Fife4:53.964:53.96
94:57.13Conan HarperPBU15M1 Teviotdale4:57.134:57.13
104:58.89Aiden BradleyPBU15M1 Edinburgh AC4:58.894:58.89
114:59.30Adam GrievePBU15M2 Falkirk4:58.384:58.38
125:01.05Tejay ScottPBU15M2 Dundee Hawkhill4:53.194:53.19
135:10.51Jonathan Faulks U15M2 Falkirk5:05.205:05.20
145:15.01Luke KennedyPBU15M1 Falkirk5:15.015:15.01
155:22.91Nathan LaingPBU15M2David LothianFalkirk5:22.915:22.91
1500 U13M (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:58.84Corey CampbellPBU13M2 Team East Lothian4:55.094:55.09
25:04.78Thomas FultonPBU13M2 Falkirk5:04.785:04.78
35:13.09Cameron RankinePBU13M2 Gala4:51.04:51.0
45:15.73Alasdair BrownPBU13M2 Lasswade5:14.535:14.53
55:22.80Ruairidh Burns U13M2 Central5:15.245:15.24
65:26.27Cameron ChambersSBU13M2 Lasswade5:16.425:15.0
75:27.23Adam KennedyPBU13M1 Falkirk5:27.235:27.23
85:27.24Jack Anderson Donald U13M2 Dundee Hawkhill5:19.95:19.9
95:28.21Aaron Middleton U13M1 Central5:15.665:15.66
105:31.07Sam BaverstockPBU13M2 Aberdeen5:31.075:31.07
115:41.18Jim Henry U13M1 Musselburgh5:38.35:38.3
125:49.72Henry CrossleyPBU13M  Wee County/Central5:49.725:49.72
1500 SW (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:32.64Naomi Lang U20W  Aberdeen/Edinburgh Uni4:20.924:20.92
24:35.62Sarah Calvert U20W  Livingston4:27.744:27.74
34:39.07Lauren DicksonSBU20W Linda SmithLasswade4:39.074:33.94
44:39.61Zoe Bates U23W Ken HoggEdinburgh AC/Aberdeen Uni4:31.064:31.06
54:46.35Anna MacFadyenSBU20W John LeesForres/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:46.354:45.90
64:50.40Katie Lowery U20W Russell TartWarrington AC/Edinburgh Uni4:32.474:29.23
75:01.96Lauren MccullochSBU20W  Central/Stirling Uni5:01.964:51.65
1500 U17W (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:35.79Isla CalvertSBU17W1 Livingston4:35.794:34.42
24:37.87Georgia LedinghamPBU17W1David ArnottCorstorphine4:37.874:37.87
34:38.48Alice GoodallPBU17W2John LeesEdinburgh AC4:35.034:35.03
44:38.94Daisy CummingPBU17W1 Dunfermline Track & Field4:38.944:38.94
54:44.83Cera GemmellSBU17W2Henry MuchamoreTeam East Lothian4:44.834:40.40
64:46.75Pippa CarcasPBU17W1 Edinburgh AC4:46.754:46.75
75:06.27Jemma Jamieson U17W2 Pitreavie4:56.834:56.83
85:46.73Charlotte Morrison U17W1 Moorfoot5:22.595:12.6
1500 U15W (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:45.79Anna HedleySBU15W2 Fife4:39.284:37.30
24:59.18Emma Swanson U15W2 Banchory Stonehaven4:57.964:57.01
35:01.03Katherine MacLeodSBU15W2David ArnottCorstorphine5:00.94:59.08
45:07.65Flora HenryPBU15W2 Team East Lothian4:55.684:55.68
55:12.50Harriet Woodland-Broome U15W2Enid JohnstoneEdinburgh AC5:05.195:05.19
65:13.21Charlie NolanSBU15W2 Livingston5:11.575:08.4
75:27.77Maisie Ballantyne U15W2 Teviotdale5:27.35:27.3
85:27.80Maya MillarSBU15W1 Pitreavie5:13.545:13.54
95:50.13Abbie CrossSBU15W1 Falkirk5:50.135:33.65
1500 U13W (13 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:07.70Phoebe ArmstrongSBU13W2 Aberdeen4:59.694:59.69
25:08.42Olivia ClarkeSBU13W2David ArnottCorstorphine5:02.555:02.55
35:26.11Ruby RussellSBU13W2 Fife5:18.815:15.75
45:29.67Ariane BailliePBU13W1 Pitreavie5:29.525:29.52
55:38.91Charlotte MacPhie U13W1 Harmeny5:28.235:28.23
65:40.89Grace Barrie U13W2 Dunfermline Track & Field5:29.95:29.9