Essex County Championships External Results
Chelmsford
12-13 May 18

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 SM (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:02.80Stephen StrangeSBSENM Steve ReynoldsBasildon3:57.43:57.4
24:04.62Alec FinchSBSENM  Thurrock/Loughborough Students4:01.563:56.36
34:07.93Alex RichardsPBSENM Ian GainsIlford4:07.934:07.93
1500 U20M (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
13:57.80Yusuf BizimanaSBU20M1Jeffery NkrumahVictoria Park & Tower Hamlets3:49.063:49.06
24:01.08Harrison Smith U20M3 Basildon3:57.593:54.8
34:08.02Ben Davis U20M3Russell MiddletonHavering3:59.593:58.62
44:17.00Ermeas Afewerki U20M1John HylandColchester H4:05.724:05.72
54:17.88Sarab Dhillon U20M1 Thurrock4:10.434:10.43
64:20.14James StewartPBU20M3Patrick GahaganHavering4:18.14:18.1
74:22.21Benjamin MillerSBU20M2 Colchester & Tendring4:22.214:11.47
84:31.61Freddy Richardson U20M1 Colchester & Tendring4:10.904:10.90
1500 U17M (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:08.03Joseph GellerPBU17M2John StowWoodford Green Essex Ladies4:01.964:01.96
24:09.94Aaron SamuelPBU17M1 Ilford4:01.344:01.34
34:14.19Jamie RashbrookPBU17M1Martin BrownBasildon4:14.194:14.19
44:17.27Ben PriorPBU17M2 Thurrock4:14.214:14.21
54:18.82Alexander FriendPBU17M2Patrick GahaganHavering4:18.824:18.82
64:23.73Luke Meridew U17M1Martin BrownBasildon4:20.974:20.97
74:28.67Louis BerrettPBU17M2Eileen NaylorHavering4:27.54:27.5
84:29.69Finnlay LowePBU17M1 Thurrock4:29.694:29.69
94:29.93Innes FullertonPBU17M2 Braintree4:29.934:29.93
104:30.59Rhys EdwardsPBU17M1John StowWoodford Green Essex Ladies4:30.594:30.59
1500 U15M (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:24.77Aidan CahillPBU15M2 Colchester & Tendring4:21.034:21.03
24:30.65Harry JacksonPBU15M2Martin BrownBasildon4:26.314:26.31
34:33.10Matthew Blacklock U15M1Eileen NaylorHavering4:26.744:26.74
44:38.71George HeyPBU15M2Ron DawsonSouthend4:30.494:30.49
54:40.48Luke RandallPBU15M2 Southend4:40.484:40.48
64:40.72Jack Wharton U15M2 Colchester & Tendring4:32.364:32.36
74:42.07Daniel Houchell U15M2 Basildon4:41.14:41.1
84:48.27Joe MullerPBU15M2 Southend4:48.274:48.27
94:52.82Dylan HarrodPBU15M2 Thurrock4:44.804:44.80
105:08.04Liam MorganPBU15M1 Colchester & Tendring4:59.14:59.1
115:09.89Samuel Waite U15M2 Chelmsford5:02.55:02.5
125:29.70William SamuelsPBU15M2 Southend5:29.705:29.70
-31501Toby Linsell U15M2Martin BrownBasildon4:31.14:31.1
1500 U13M (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:34.60Henry DoverPBU13M2 Colchester & Tendring4:34.604:34.60
24:39.39Jimmy GellerPBU13M2John StowWoodford Green Essex Ladies4:33.674:33.67
34:45.63Will Steadman U13M2Richard NationChelmsford4:36.384:36.38
44:49.25Samuel Riley U13M2 Basildon4:47.04:47.0
54:55.96James Brigstocke-WilliamsPBU13M2John StowWoodford Green Essex Ladies4:49.194:49.19
65:03.27Frankie ShepherdPBU13M2 Essex Schs5:03.275:03.27
75:06.61Reuben Fabian U13M2 Woodford Green Essex Ladies5:02.525:02.52
85:06.98Harry LewisPBU13M2 Basildon5:05.25:05.2
95:09.07Nathan Wright U13M2John StowWoodford Green Essex Ladies5:00.025:00.02
105:21.68Alastair Moscuzza U13M2 Braintree5:11.85:11.8
115:24.74Mackinley GallPBU13M1 Southend5:24.745:24.74
125:26.39Owen Fisher U13M2 Havering5:12.75:12.7
135:37.89Toby Johnson U13M1 Havering5:10.65:10.6
145:40.08Stanley LewinPBU13M1 Braintree5:40.085:40.08
155:41.39Matthew PagePBU13M2Joanne DayHavering5:41.395:41.39
165:51.89Finn RattrayPBU13M2 Colchester & Tendring5:51.895:51.89
175:57.65Kieran RoddPBU13M2 Southend5:57.655:57.65
1500 M35 (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:17.48Tim Woulfe V35M2Simon MennellBraintree4:14.64:09.7
24:19.74Nick ShashaSBV40M10Clive RidleyOrion/Eastern Masters4:19.744:08.91
34:47.32Mark Waine V45M13 Ampthill & Flitwick4:32.74:28.18
45:39.56Andrew Stewart V55M23 Chelmsford/Enfield & Haringey/Chiltern/Eastern Mas5:30.485:14.86
56:36.45Stuart BartonPBV45M14 East London6:36.456:36.45
1500 SW (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:37.04Emma HaleySBSENW Michael CottamRadley4:37.044:35.02
24:47.30Charlotte BishopPBSENW Steve ReynoldsBasildon4:47.304:47.30
35:05.57Alicia McArdell U23W John StowWoodford Green Essex Ladies/Nottingham Trent Uni5:00.234:55.21
45:16.66Hayley PeggSBSENW  Chelmsford/Brentwood Running Club5:16.664:53.41
1500 U20W (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:30.51Khahisa Mhlanga U20W2Mick JuddChelmsford4:20.964:18.83
24:40.85Kate O'NeillPBU20W1Patrick GahaganHavering4:38.934:38.93
34:52.40Rachel BroomeSBU20W2Stephen WilliamsChelmsford4:52.404:51.54
44:58.95Abby RexPBU20W1 Basildon4:58.954:58.95
55:03.93Elsie GraySBU20W1 Colchester & Tendring5:03.934:51.79
1500 U17W (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:46.79Grace BurrellSBU17W2 Basildon4:45.634:45.0
24:47.80Martha SmithPBU17W1Stephen WilliamsChelmsford4:43.064:43.06
34:48.11Annalie ColePBU17W2 Orion4:46.874:46.87
44:48.65Faye SweetingPBU17W1Stephen WilliamsChelmsford4:48.654:48.65
55:01.75Sophie WetheridgePBU17W1 Basildon5:00.835:00.83
65:13.86Wren McLean-JacksonSBU17W1John StowWoodford Green Essex Ladies5:13.865:02.11
75:24.03Beth Ashley U17W2 Basildon5:07.994:54.5
85:30.07Savanna SirkettPBU17W1 Orion5:30.075:30.07
95:31.24Natalie SmithPBU17W1 East Essex TC5:31.245:31.24
1500 U15W (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:48.89Holly FreegardPBU15W2 Basildon4:46.574:46.57
24:51.29Natalie SewellPBU15W1Eileen NaylorHavering4:46.674:46.67
34:52.32Sadie Frater-WhitePBU15W1Simon MennellBraintree4:50.704:50.70
44:54.04Jayne ElvinPBU15W1 Thurrock4:49.624:49.62
44:54.40Megan HarrisPBU15W2Richard BullisBasildon4:53.54:53.5
64:55.33Sydney FoleyPBU15W2 Havering4:50.54:50.5
74:56.67Milly Presland U15W2David SmithColchester H4:51.714:51.71
85:05.68Amelie MarisPBU15W2 Cambridge & Coleridge5:05.685:05.68
95:07.46Maisy SilverstonePBU15W1 Orion5:02.505:02.50
-31501Lauryn Wood U15W2Stephen WilliamsChelmsford4:59.864:59.86
1500 U15W h1 (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:58.48Holly Freegard U15W2 Basildon4:46.574:46.57
24:58.58Sadie Frater-WhiteSBU15W1Simon MennellBraintree4:50.704:50.70
34:58.71Megan HarrisPBU15W2Richard BullisBasildon4:53.54:53.5
45:02.05Natalie Sewell U15W1Eileen NaylorHavering4:46.674:46.67
55:03.71Jayne ElvinPBU15W1 Thurrock4:49.624:49.62
65:22.08Madeline Barker U15W1 Havering5:19.645:19.64
75:26.48Madison HillPBU15W1 Braintree5:26.485:26.48
85:38.36Ruby Samuels U15W1 Southend5:31.25:31.2
1500 U15W h2 (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:59.26Sydney FoleySBU15W2 Havering4:50.54:50.5
24:59.62Milly Presland U15W2David SmithColchester H4:51.714:51.71
35:08.66Amelie MarisPBU15W2 Cambridge & Coleridge5:05.685:05.68
45:11.39Maisy Silverstone U15W1 Orion5:02.505:02.50
55:14.93Lauryn WoodPBU15W2Stephen WilliamsChelmsford4:59.864:59.86
65:19.61Miya MaedaPBU15W1John StowWoodford Green Essex Ladies5:04.565:04.56
75:33.64Esme RobbSBU15W2 Chelmsford5:33.645:25.0
85:41.77Grace Holmes U15W1 Southend5:41.25:35.72
1500 U13W (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:12.91Holly Watson U13W2Stephen WilliamsChelmsford5:06.405:06.40
25:14.15Ruby Higgins U13W2Eileen NaylorHavering5:02.15:02.1
35:16.96Kezia BeetonPBU13W2John StowWoodford Green Essex Ladies5:16.965:16.96
45:17.88Abigail Reid U13W1John StowWoodford Green Essex Ladies5:10.105:10.10
55:22.50Matilda Canty U13W2Susan DeaneHavering5:16.65:16.6
65:27.54Millie CostinPBU13W2 Basildon5:17.65:17.6
75:45.66Aisling WaltersPBU13W2 Southend5:45.665:45.66
85:48.92Larna MorganSBU13W2John StowWoodford Green Essex Ladies5:48.925:45.0
1500 W35 (12 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:58.25Rebecca LuxtonSBV35W1Stephen WilliamsChelmsford4:54.104:54.10
25:22.40Helen TaczynskiSBV35W4David SmithColchester H5:19.25:02.9
36:20.32Maud HodsonSBV45W12 East London6:20.326:12.23