BMC Regional Races External Results
Birmingham
22 Apr 18
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.34Piers Copeland U23MBob SmithWimborne/Cardiff Met Uni/Bournemouth1:50.761:50.76
21:52.60Christian ByronPBSENMLuke GunnBirchfield H/Nottingham Trent Uni1:51.811:51.81
31:56.72Mario JuezPBSENM BRAT/Spain1:56.721:56.72
41:56.97Adrian Lloyd-Davies U20MStuart HamiltonBridgnorth1:52.891:52.89
52:01.58Adam Saul-Braddock U17MJohn AbbissWolverhampton & Bilston1:56.031:56.03
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.64Adam DaySBU20MRodger HughesChiltern/Buckinghamshire Schs1:56.131:56.13
21:59.62Archie BanksSBU20M Charnwood1:57.441:57.44
32:00.32Conall McGinnessPBU17MRobert PocklingtonHuntingdonshire2:00.292:00.29
42:01.61Thomas BuryPBU20M Stroud1:58.971:58.97
52:02.10Harrison Hardy-Smith U17MRobert HughesCannock & Stafford2:00.132:00.02
62:03.86Conall GreenPBU23MCatherine MuthBirchfield H2:03.862:03.86
72:03.89Matthew BarnesSBU17MJohn DavisNotts2:03.892:03.19
82:04.52Sam Flaherty U17MLynn WebbLiverpool H2:00.022:00.02
92:05.44Hugo Villalobos FiniganPBU17MCatherine MuthBirchfield H2:02.692:02.69
102:07.03Marc Turner V45MBrian WorthingtonHalesowen/Midland Masters2:05.11:52.46
112:11.73Alastair Madondo U23MKeith HoltBirchfield H/Newman College2:07.792:01.5
800m C (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.90Tamsin McGrawPBU20WMartin CookAmber Valley & Erewash2:08.602:08.60
22:12.86Annie Testar U17WChristopher BrownStroud2:09.322:09.32
32:14.24Olivia Vareille U20WDavid LothianFalkirk2:09.492:09.49
42:16.47Anna Smith U17WRichard MasseyMansfield2:12.722:06.40
52:17.32Hannah Roberts U17WKen SpencerBracknell AC/Reading AC2:12.972:11.59
62:19.12Maya Todd McIntyre U17WGraham MoffattRushcliffe/Newark AC2:12.682:12.68
72:20.29Olivia Haveron U20WKieron HallHarrogate2:14.522:14.52
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.47Callum Davis U20MChristopher BrownStroud2:11.132:08.86
22:11.52Liam DaileyPBU17M Stroud2:11.522:11.52
32:11.79Sam mcFallPBU17M Birchfield H2:08.602:08.60
42:12.44Silas GoshawkPBU20MCatherine MuthBirchfield H2:09.122:09.12
52:15.50Josh TurnerSBU17M Halesowen2:15.502:11.1
62:33.04Joel McGinness U15M Huntingdonshire2:27.322:27.32
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.00Daisy PalmerPBU17WPaul KelseyOxford City2:15.912:15.91
22:19.49Imogen Sheppard U17WMichael SheppardStratford-upon-Avon2:18.272:17.1
32:19.80Jessica Norkett U17WDean KirtonThetford2:18.72:18.7
42:27.53Amelia McMurtrie U17WAmelia McMurtrieRugby & Northampton2:20.12:20.1
52:29.31Chloe Pettitt U17WTracey DunnBirchfield H2:25.042:23.3
62:33.24Izabella Thompson U20W Sparkhill2:26.932:26.93
72:35.69Penny Oliver U23W Coventry/Exeter Uni2:23.252:22.6
82:35.71Amelia StarlingPBU20W Coventry2:29.362:29.36
92:44.38Sydney Williams U15W Wolverhampton & Bilston2:40.512:40.51
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:54.22Tom MortimerPBU20MChristopher BrownStroud/Loughborough Students3:54.223:54.22
23:56.47Alex Rieley U23MRichard MasseyMansfield/Birmingham Uni3:49.753:49.75
33:56.80Kane ElliottPBU17MWilliam SharpFalkirk3:46.843:46.84
43:58.10Luke JonesSBU23MDean MillerTamworth/Birmingham Uni3:58.103:52.47
53:59.68Joss Barber U20MDavid ListonBlackheath & Bromley/King's College London3:59.233:59.12
64:04.36Hugh Sadler U20MDavid BedwellBristol & West3:54.363:54.36
74:05.74James ShareSBSENMSue GoodePoole Runners/Guildford & Godalming4:00.674:00.67
84:06.53Aaron CooperSBU23MLuke GunnHerts Phoenix/Birmingham Uni4:06.534:06.13
94:07.74Callum Abberley U20MSimon KingBurton3:58.363:58.36
104:08.27Alistair Rutherford SENMDavid LawrenceBirchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill4:00.704:00.70
114:09.35Charlie DavisPBU20MDavid ListonBlackheath & Bromley/Birmingham Uni4:07.284:07.28
124:11.41Harry Lupton SENMDavid HoweCharnwood/Harrow3:59.163:56.59
134:11.54Stephen Garrett U23MDean MillerManx/Birmingham Uni3:59.823:59.82
1500m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.80Jacob PickeringPBU23MBud BaldaroCheltenham/Birmingham Uni4:08.804:08.80
24:13.81Clark RobertsPBSENMNorma PughCoventry/Edge Hill Uni4:13.814:13.81
34:14.71Joseph McLeodSBSENM Coventry/Coventry Uni4:14.714:10.4
44:17.29Omar Ahmed U23M Birchfield H4:08.704:08.70
54:17.54Noah Lambert U20MChristopher BrownStroud4:09.104:09.10
64:20.47Adam Wilson T20/F20 U23MRobert EllchukYate/Westbury4:09.634:08.42
74:20.60Jack Douglas U20MAlison WyethCharnwood4:12.994:12.99
84:21.28Daniel Ashley U23M Basildon/Birmingham Uni4:18.004:11.41
94:21.95Alexander Thompson U15M Wharfedale/Bingley4:16.254:16.25
104:25.06Ben Smith U17MRichard MasseyMansfield4:12.14:12.1
114:32.54Daniel Swain U17MCatherine MuthBirchfield H4:24.304:24.30
124:40.56Matthew WilkinsonPBU20M Halesowen4:30.394:30.39
134:56.13Robert DowseSBSENMRichard CarneyBRAT4:56.134:52.38
144:56.87Anna BurtSBU20WKevin BruntTeam Bath4:56.874:21.94
155:37.66Peter EckersleySBV60MPeter EckersleyBRAT5:37.665:17.44
1500m C (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.25Lori Handbury SENWJohn DavisNotts/Nottingham Uni4:27.504:27.50
24:49.91Emily ThompsonSBU20WRos KellingBanbury4:49.914:28.8
34:50.63Mena ScatchardPBU17WKieron HallRipon4:34.924:34.92
44:55.27Tabatha WalfordSBU20WAlex StantonBedford & County4:55.274:36.98
54:55.66Rebecca Pierce SENW Team Bath/Walton4:51.114:48.69
64:57.72Jamie GarryPBU20WPaul KelseyOxford City4:57.724:57.72
75:00.34Allegra Soutar U20WRobert HughesCannock & Stafford4:53.34:53.3
85:12.32Savannah Causer U17WChristopher HazellBirchfield H5:03.75:03.4
95:20.72Caitlin McMorrowPBU20WEddie CockayneBirchfield H5:06.15:06.1
105:20.77Maria CalleiaPBU17WPaul TaborWolverhampton & Bilston5:03.65:03.6
115:27.99Ellie Mortimer U20W Stroud5:17.895:14.01