BMC Regional Races External Results
Tipton
19 Jun 18
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:50.47Markhim Lonsdale U20MMarkhim LonsdaleCrook1:47.731:46.97
21:57.37Adrian Lloyd-Davies U20MStuart HamiltonBridgnorth1:54.61:53.41
31:58.25Jack BensteadPBU20MBill BoydCorby1:58.251:58.25
41:58.26Paul TobinSBSENMKevin TobinSwansea/Sheffield Uni1:58.261:54.06
51:58.64Jonathan CurrieSBU23MLuke GunnTynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC1:58.641:52.77
61:58.72Harry Wells U20MPaul de-CampsGloucester1:56.231:56.23
71:58.90Joseph Martin U17MSpencer DuvalRoyal Sutton Coldfield1:58.21:58.2
82:00.10Mark Cottam U23M Bristol & West/Birmingham Uni1:58.821:58.82
92:00.10Ben Robinson SENM Bristol & West/Gloucestershire Uni1:59.931:59.6
102:00.32Stephen Garrett U23MDean MillerManx/Birmingham Uni1:58.831:58.6
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.02Henry BrocklehurstPBSENM Bournville Harriers1:59.021:59.02
21:59.41Adam Visram Cipolletta U17MRobert PintonSolihull & Small Heath1:58.881:58.88
31:59.51Adnan Haq SENM Rugby & Northampton1:58.381:57.1
42:00.07Jac SmithPBU20MJac SmithCardiff2:00.072:00.07
52:00.22Lewis SternkopfPBU20MKevin TobinWorcester/Swansea Uni2:00.222:00.22
62:01.75Archie RobertsSBU23M Tipton/Birmingham Uni2:01.752:01.0
72:02.03Max O'Sullivan U23MWayne WalkerOwls Leicester1:58.741:58.00
82:02.24Alex JollySBU20MChristopher HazellBirchfield H/Sheffield Hallam Uni2:02.242:01.9
92:06.46Jude Bush U17M Derby2:00.032:00.03
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.74Ben PrincePBU20MPeter StewartBirchfield H1:59.741:59.74
21:59.88Michael ProffittSBU23MAlan ThomasNorth Somerset1:59.881:58.61
32:00.29Obied Bashir U17M Qatar1:59.971:59.97
42:00.61Andrew BowersPBU23MPaul PeplerGloucester/Gloucestershire Uni2:00.612:00.61
52:00.91Sarah McDonaldPBSENWDavid HarmerBirchfield H/Birmingham Uni2:00.912:00.91
62:04.61Conall Green U23MCatherine MuthBirchfield H2:03.862:03.86
72:05.11Hugo Villalobos FiniganPBU17MCatherine MuthBirchfield H2:05.112:05.11
82:06.95Reis BrookeSBU20MCatherine MuthBirchfield H2:06.952:00.89
92:07.21Thomas Symmons U20MAndrew WebberSolihull & Small Heath2:06.02:06.0
102:08.83James Hoult U23MPeter CoatesHalesowen2:04.92:04.9
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.98Mohammed Elmoftada AdamPBU17M Qatar2:04.982:04.98
22:05.46Max PricePBU15M Halesowen2:05.462:05.46
32:06.22James WardlePBU15MGraham MoffattRushcliffe2:06.222:06.22
42:07.02Richard Bruce V45MRichard BruceFairlands Valley Spartans/Eastern Masters2:04.151:55.9
52:08.92Dylan WoottonPBU17M Tipton2:08.922:08.92
62:09.78Owen Jinks U15M Halesowen2:08.212:08.21
72:10.76Roman Hodgson U15MPhilip OliverColwyn Bay2:07.462:07.46
82:13.04Chris Nealon U20MNick NealonWreake & Soar Valley2:04.492:04.49
92:19.61Jamie Hickinbottom U17MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:10.02:08.3
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.55Luke SheppardPBSENM Worcester2:09.82:09.8
22:14.43Abayomi AdedimejiPBSENM BRAT2:14.432:14.43
32:15.06James IngramPBU17MRobert MosesTelford AC2:14.92:14.9
42:15.35Andrew Prole U17M Tipton2:13.42:13.4
52:15.44Oliver Woodmason U15M City of Plymouth2:14.072:14.07
62:18.19Jensen Peak U15M Birchfield H2:17.762:17.76
72:19.94Zac TaylorPBU15M Wolverhampton & Bilston2:19.942:19.94
82:20.47Clark WoodhallPBV40M Tipton2:20.472:20.47
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.78Alison LundySBSENWBud BaldaroBlackburn/Run Fast2:09.782:00.08
22:14.24Bryony GunnSBU23WPeter StewartBirchfield H/Loughborough Students2:14.242:11.2
32:17.34Sabrina Sinha U20WBud BaldaroCambridge H/Birmingham Uni2:17.202:05.48
42:17.67Issy CothamSBU23W Wolverhampton & Bilston/Birmingham Uni2:17.672:16.80
52:19.35Sophia Malpass U17W Wrekin College Triathlon Club2:16.22:16.2
62:21.28Selina Scott U20WBill BoydCorby/Rugby & Northampton2:15.052:15.05
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.96Amelia SamuelsPBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:17.962:17.96
22:19.67Charlotte BurrowsSBU15W Telford AC2:19.672:18.7
32:20.30Molly AndrewsPBU20W Wolverhampton & Bilston2:20.302:20.30
42:20.52Ruby Brook U15W Stroud2:20.302:20.30
52:24.59Maria CalleiaPBU17WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:24.592:24.59
62:28.53Charlotte Gilbody U15W Bridgnorth2:21.492:21.49
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.91Benjamin Ferguson U15MAndrew BentleyTipton2:22.582:22.58
22:24.52Mark FantomPBV45M Tipton2:24.522:24.52
32:25.65Susannah DaviesSBSENWAndrew BentleyTipton2:25.652:23.8
42:27.43Shana StewardsonSBU15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:23.62:23.6
52:28.40Michael BanksPBU15M Tipton2:28.402:28.40
62:29.84Grace SlaterSBU17W Tipton2:29.842:24.2
72:31.70Rachel CoupeSBV45W Telford AC/Midland Masters2:24.222:24.22
82:33.06Sarah MacknessSBSENWLuke GunnNotts/Telford AC2:33.062:16.7
92:34.99Lucy Evans U20W Wolverhampton & Bilston  
102:35.99Charli Sampson U15W Charnwood2:35.052:35.05
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:24.52Mark MountfordSBV50M Telford AC2:24.522:18.3
22:33.08Jack CunninghamPBU15M Tipton2:33.082:33.08
32:36.52Emily ReedSBU17W Coventry2:34.12:27.49
42:38.36Eve MulvaneySBU20W Tipton2:38.362:33.7
52:38.56Abbie Fryer-WinderPBU15W Buxton2:38.562:38.56
62:39.55Jessie Walker U15W Tipton2:39.412:38.0
72:40.39Jade CharltonPBU15WMark FantomTipton2:40.392:40.39
82:40.66Isobel Eagle U15W Tipton2:39.92:39.9
92:41.40Sydney WilliamsPBU15W Wolverhampton & Bilston2:41.402:41.40
102:47.20Joseph LewisSBU15M Tipton2:47.202:46.9
112:47.57Katie BevanSBU17W Tipton2:47.572:42.4