BMC Regional Races External Results
Tipton
17 Jul 18
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.55James McCraePBU23MBud BaldaroNene Valley/Birmingham Uni1:52.551:52.55
21:52.89Adrian Lloyd-DaviesPBU20MStuart HamiltonBridgnorth1:52.891:52.89
31:53.51John Ashcroft SENMAndrew HendersonLiverpool H/Leeds Uni1:51.211:50.73
41:54.13Harry WellsPBU20MPaul de-CampsGloucester1:54.131:54.13
51:54.62Charlie ThurstanSBV40MStephen O'BrienBirchfield H/Midland Masters1:54.621:53.30
61:55.68Aaron Brown V35MStephen O'BrienTipton/Veterans1:54.681:54.68
71:55.77Callum Jones SENMCallum JonesNewquay & Par/Bristol Uni1:54.281:54.28
81:56.51Robert Warner SENMMick JuddBlackburn/Loughborough Students1:55.681:55.50
91:56.75Jack Bonser U23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:56.311:56.31
101:59.60Max O'Sullivan U23MWayne WalkerOwls Leicester1:58.741:58.00
112:00.99Jonathan Hiorns SENMTrevor MuxlowNotts1:57.591:53.51
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.37Alistair RutherfordPBSENMDavid LawrenceBirchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill1:57.371:57.37
21:57.67Ryan ShieldsPBU17MCatherine MuthBirchfield H1:57.671:57.67
31:59.58Henry Brocklehurst SENM Bournville Harriers1:59.021:59.02
41:59.72Connor Jones U23MStephen O'BrienLudlow/Telford AC1:58.61:58.6
51:59.85Adam Visram Cipolletta U17MRobert PintonSolihull & Small Heath1:58.881:58.88
62:00.24Adnan Haq SENM Rugby & Northampton1:58.381:57.1
72:00.29Ben Prince U20MPeter StewartBirchfield H1:59.741:59.74
82:00.34Dylan King U17MTracey DunnBirchfield H1:58.691:58.69
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.70Fraser BlackiePBU20M Edinburgh AC1:59.701:59.70
22:00.48Lewis Sternkopf U20MKevin TobinWorcester/Swansea Uni1:59.711:59.71
32:00.71Bill ChestersSBU20MRobert HughesCannock & Stafford2:00.711:59.9
42:00.74Archie RobertsPBU23M Tipton/Birmingham Uni2:00.742:00.74
52:00.89Roman Watson-QuilterPBU17MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:00.892:00.89
62:01.70Adam Barnes SENMStephen O'BrienBirmingham Uni/Tipton2:00.182:00.18
72:03.34Peter DearSBU23M Halesowen2:03.342:03.0
82:03.54Jolyon Leavesley U17MBill BoydCorby2:01.752:00.47
92:04.26Jessica JuddSBSENWMick JuddBlackburn/Loughborough Students2:04.261:59.77
102:06.18Frederic Tremblay V40MStephen O'BrienRoyal Sutton Coldfield/France2:00.81:56.6
112:08.64James Hoult U23MPeter CoatesHalesowen2:04.92:04.9
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.91James DrakefordPBSENM Bournville Harriers2:01.912:01.91
22:05.81Ryan HandPBU15MChristopher HazellBirchfield H2:05.812:05.81
32:05.91Dylan WoottonPBU17M Tipton2:05.912:05.91
42:06.49Luke SheppardPBSENM Worcester2:06.492:06.49
52:06.69Daniel SwainPBU17MCatherine MuthBirchfield H2:06.692:06.69
62:08.09Christian ChapajongPBU15MCatherine MuthBirchfield H2:08.092:08.09
72:09.12Silas GoshawkPBU20MCatherine MuthBirchfield H2:09.122:09.12
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.61Alison LundySBSENWBud BaldaroBlackburn/Run Fast2:08.572:00.08
22:11.54Hannah Brooks SENWHannah BrooksCrawley2:11.482:04.71
32:16.29Beth SykesSBU17WRita BrownlieBromsgrove & Redditch2:16.292:15.57
42:17.48Susan McManus SENW Birchfield H/Ireland2:14.472:14.47
52:19.87Charlotte Burrows U15W Telford AC2:19.672:18.7
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.73James VaughanPBU15MTracey DunnBirchfield H2:12.732:12.73
22:15.22Lucca Watson-Quilter U17MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:15.202:15.20
32:17.12Conal Smith U15M Birchfield H2:15.362:15.36
42:18.04Andrew Prole U17M Tipton2:10.552:10.55
52:24.96Benjamin Ferguson U15MAndrew BentleyTipton2:22.582:22.58
62:26.19Mark Mountford V50M Telford AC2:24.522:18.3
72:27.15Michael BanksPBU15M Tipton2:27.042:27.04
82:30.08Thomas LoteSBU17MRobert MosesTelford AC2:30.082:28.7
92:33.22Daniel HawesPBU15M Birchfield H2:33.222:33.22
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.01Shana StewardsonPBU15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:23.012:23.01
22:23.28Allegra SoutarPBU20WRobert HughesCannock & Stafford2:23.282:23.28
32:26.17Rachel Coupe V45W Telford AC/Midland Masters2:24.222:24.22
42:27.77Izabella Thompson U20W Sparkhill2:26.932:26.93
52:28.16Kiera Griffiths U15WSean PriceAberdare Valley2:27.02:27.0
62:32.13Amelia Starling U20W Coventry2:29.362:29.36
72:35.67Bella Fantom U17WMark FantomTipton2:28.412:28.41
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:31.13Emilie BullockPBU15WCatherine MuthBirchfield H2:27.392:27.39
22:32.24Charli SampsonPBU15W Charnwood2:32.242:32.24
32:36.80Mar Ruiz-Monserrat U15W Charnwood2:33.672:33.67
42:41.29Abigail Cottam U15W Bridgnorth2:31.42:31.4
52:43.87Sydney Williams U15W Wolverhampton & Bilston2:40.512:40.51
62:45.19Isobel Eagle U15W Tipton2:39.92:39.9
72:48.56Katie Bevan U17W Tipton2:47.572:42.4