BMC Regional Races External Results
Scotstoun
1 Jun 18
800 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:50.16James Bowness SENMWilliam ParkerTrafford/Glasgow Caledonian Uni1:48.071:45.96
21:50.70Sol SweeneyPBU23MAndy YoungPerth Strathtay/Glasgow Uni1:50.701:50.70
31:51.06Ben PotrykusPBU23MMark PollardPitreavie/Heriot-Watt Uni1:51.061:51.06
41:51.83Stephen MackaySBSENMCharles ForbesGlasgow City/Inverness1:51.831:50.39
51:51.95Grant MuirSBSENMGordon LockieGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni1:51.951:49.97
61:52.21Kane ElliottPBU17MWilliam SharpFalkirk1:52.211:52.21
71:52.59Cameron Steven U20MJamie BowieLasswade/George Mason Uni1:51.561:51.07
81:52.98Seumas MacKayPBU20MDavid WagstaffShetland1:52.981:52.98
91:53.00Connor MacleanPBU23MRoss MunroKilbarchan1:53.001:53.00
101:53.03Ewan DyerPBSENMMark PollardWoodford Green Essex Ladies/Heriot-Watt Uni/Pitrea1:53.031:53.03
111:54.46Callum DrummondSBU23MJohn McLarenShettleston1:54.461:53.76
121:59.69Oliver Dustin U20MGraeme MasonBorder1:51.091:51.07
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.85Alex JohnstonPBU20MSteven DoigPitreavie1:53.921:53.92
21:54.94Ross WhitelawPBU17MNorrie HayVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport1:54.941:54.94
31:55.71Stewart MillarSBU20MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni1:55.711:55.21
41:56.82Callum HunterSBU23MMark PollardInverclyde/Glasgow Uni1:56.821:56.54
51:57.29Anthony AddisonSBU20MMoray AndersonCorstorphine/Glasgow University Hares & Hounds1:57.291:57.01
62:00.30Rory Muir SENMEric SimpsonAberdeen/Aberdeen Uni1:56.761:51.5
72:12.25Christopher McLew U17M Cambuslang2:01.131:56.62
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.11Lorn WebsterPBU20M Garscube1:56.111:56.11
21:57.78Euan HoodPBU20M Lasswade1:57.781:57.78
31:59.09Fabian DespinoyPBU17MSandy CameronEdinburgh AC1:59.091:59.09
41:59.13Luke DavidsonPBU17MRoss CairnsInverness1:59.131:59.13
51:59.35Kobe StevensSBU23M Moorfoot1:59.351:57.45
61:59.36Josh SpencePBU20M Fife1:59.361:59.36
71:59.44Andrew MacAngusSBU20MAndy YoungKilbarchan1:59.441:59.04
81:59.55Ben NelsonPBSENMKen HoggAberdeen/Stirling Uni1:59.551:59.55
92:03.70Andrew ClarkSBSENMGordon LockieGiffnock North/West of Scotland Uni2:03.701:59.45
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.07Jamie BurnsPBU20MJohn MacKayShettleston1:59.071:59.07
22:00.24Fraser BlackiePBU20M Edinburgh AC2:00.242:00.24
32:00.52Lewis DowPBU17MDerek EastonCentral2:00.522:00.52
42:00.64Nicholas TierneyPBU20M Aberdeen2:00.642:00.64
52:06.72Harry Nimmo U20MDudley WalkerGiffnock North2:04.742:04.74
62:10.70Jack HeathwoodSBU20M Bellahouston Harriers2:10.702:02.46
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.25Harry HallPBU17M Aberdeen1:58.041:58.04
22:01.02Lewis WattPBU15M Aberdeen2:01.022:01.02
32:01.73Jacob LucPBU15M Giffnock North2:01.732:01.73
42:02.20Eoghan MacNamaraSBSENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni2:02.201:59.34
52:02.88Stuart FergusonSBSENMKen HoggBanchory Stonehaven/Aberdeen2:02.882:00.9
62:03.47Steven Bryce T20/F20PBSENM Victoria Park City of Glasgow2:03.472:03.47
72:03.96Ben NicholPBU17MJanice HendrieInverclyde2:03.962:03.96
82:05.96Callan HogarthPBU17M Falkirk2:05.962:05.96
92:06.50Lewis BlairPBU17MSteven DoigPitreavie2:06.502:06.50
102:06.69Lewis HaineyPBU15MJanice HendrieInverclyde2:06.692:06.69
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.62Jemma ReekiePBU23WAndy YoungKilbarchan2:02.622:02.62
22:07.06Kelsey StewartPBU23WKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven2:07.062:07.06
32:07.75Emma JacksonSBSENWJohn LeesChapel Allerton/Keele Uni2:07.751:59.37
42:08.63Erin WallaceSBU20WDudley WalkerGiffnock North2:08.632:06.59
52:08.64Hannah CameronPBU23WJoyce HoggEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen2:08.642:08.64
62:09.53Olivia Vareille U20WDavid LothianFalkirk2:09.492:09.49
72:11.11Kerry MacAngus U20WAndy YoungKilbarchan/Strathclyde Uni2:10.772:10.77
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.70Euan WondPBU17M Falkirk2:05.802:05.80
22:07.95Harris PatersonPBU15M Giffnock North2:07.952:07.95
32:08.44Eoghan O'DonnellPBU17M Giffnock North2:08.442:08.44
42:08.81Peter ScottSBU17MSteven DoigFife2:06.222:06.22
52:09.25Michael MillerPBU20M Clydesdale2:09.252:09.25
62:12.02Lewis RoddisPBU15M Cambuslang2:12.022:12.02
72:12.69Lewis Mitchell U17M Giffnock North2:11.152:11.15
82:14.06Jim White V40MJohn HughesMotherwell2:10.022:10.02
92:15.97Ben JohnstonPBU15MSteven DoigPitreavie2:15.972:15.97
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.70Liam CaseyPBU17M Cumbernauld2:09.702:09.70
22:15.38Anna MasonPBU15WGraeme MasonBorder2:15.382:15.38
32:15.57Lucy SomervillePBU20W Cumbernauld2:15.572:15.57
42:15.59Daisy CummingPBU17W Dunfermline Track & Field2:15.592:15.59
52:18.52Ellie HinksPBU17W Garscube2:18.522:18.52
62:18.99Valencia WrightPBU15W Giffnock North2:18.992:18.99
72:19.41Zoe RenfrewSBU17W Inverclyde2:19.412:15.92
82:20.61Carolyn CameronSBU20W Edinburgh AC/Edinburgh Uni2:20.612:17.22
92:21.90Nuala McCheyne U17WJanice HendrieInverclyde2:16.912:13.75
800m I (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.36Finlay RossPBU13M Harmeny2:17.362:17.36
22:19.28Reuben MacdonaldPBU15M Giffnock North2:19.282:19.28
32:19.97Fergus CurriePBU13M Garscube2:19.972:19.97
42:20.95Calum ChartersPBU13MKenny ClementsEast Kilbride2:20.952:20.95
52:21.83Caleb Mcleod U13M Pitreavie2:20.372:20.37
62:23.22Rory ElliottPBU13M Cumbernauld2:23.222:23.22
800m J (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.38Rachel MuirPBU15WArthur SmithKilbarchan2:15.382:15.38
22:19.91Holly Little U20WJohn LeesVictoria Park City of Glasgow2:16.832:16.83
32:20.09Lauren MccullochPBU20W Central/Stirling Uni2:20.092:20.09
42:20.88Katie Johnson U15W Edinburgh AC2:17.762:17.76
52:21.02Rhiannon HedleyPBU15WMike BatemanMorpeth2:21.022:21.02
62:21.03Orla Lang U17W Giffnock North2:18.952:18.95
72:21.27Louise HastiePBU15WArthur SmithKilbarchan2:21.272:21.27
82:23.14Emma FrewSBU17WAlan SprangAyr Seaforth2:23.142:20.22
92:25.91Lauren BlairSBU17WSteven DoigPitreavie2:25.912:22.12
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.28Jamie Eyton-JonesPBU15MJohn O'HaraCorstorphine2:19.282:19.28
22:20.14Kyle MacfarlanePBU15MSteven DoigPitreavie2:20.142:20.14
32:21.67Zoe FlowerPBU15W Giffnock North2:21.672:21.67
42:21.91Kian McconvillePBU15M Giffnock North2:21.912:21.91
52:24.05Isla ScottPBU15WClare StevensonGiffnock North2:24.052:24.05
62:26.81Chloe CameronPBU15WArthur SmithKilbarchan2:26.812:26.81
72:27.19Alicia PatonPBU23W Cumbernauld/Glasgow Uni2:27.192:27.19
82:33.96Chloe Cheyne U17WRoss CairnsInverness2:26.312:23.96
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.23Aiden Bradley U15M Edinburgh AC2:23.52:23.5
22:25.84David WoodsPBU15MElaine MacKayShettleston2:25.842:25.84
32:26.24Abby ThomsonPBU15W Giffnock North2:26.242:26.24
42:27.97Robbie AndersonPBU17M Team East Lothian2:27.972:27.97
52:30.10Sarah ForbesPBU15WArthur SmithKilbarchan2:30.102:30.10
62:30.45Katie Christie U15WJohn PentecostFalkirk2:26.582:26.58
72:38.86Cameron MacDonald U15M East Kilbride2:35.512:32.50
82:41.29Nicole MacGilpPBU15W Kilbarchan2:39.892:39.89
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.03Louis SharpPBU15M Victoria Park City of Glasgow2:29.032:29.03
22:29.89Kenzie MacintoshPBU15W Clydesdale2:29.892:29.89
32:29.95Kevin DurnianPBV35MJohn HughesMotherwell2:29.952:29.95
42:30.74Ella McGregorPBU15W Giffnock North2:30.742:30.74
52:33.26Maria Malley U17W Whitemoss2:26.362:23.12
62:35.41Nuala O'Donnell U15W Giffnock North2:35.292:35.29
72:35.49Kate PaulPBU15W Giffnock North2:35.492:35.49
82:36.20Belle MccormackPBU15WArthur SmithKilbarchan2:36.202:36.20
92:37.69Leila Hickey-Fugaccia U17W Giffnock North2:35.572:35.57
102:38.71Clare Barr V50W Motherwell/Scottish Vets H2:34.662:33.01
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:16.34Logan ReesPBU23MRon MorrisonFife/Edinburgh Uni8:16.348:16.34
28:18.04Carl AveryPBSENMLindsay DunnMorpeth8:18.048:18.04
38:22.66Michael FergusonPBSENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven8:22.668:22.66
48:29.90Lachlan OatesSBSENMJohn MontgomeryShettleston/Glasgow Uni8:29.908:16.53
58:30.38Marc BrownPBSENM Salford H8:30.388:30.38
68:31.50James DonaldPBU23MJames DonaldDundee Hawkhill8:31.508:31.50
78:33.48Samuel CharltonPBU17MPaddy DinsmoreWallsend8:33.488:33.48
88:35.45Aidan ThompsonSBU23MDerek EastonCentral/Stirling Uni8:35.458:34.56
98:36.15Callum SymmonsPBU23MMark PollardAberdeen/Edinburgh Uni8:36.158:36.15
108:39.76Owen Miller T20/F20PBSENMSteven DoigFife8:39.768:39.76
118:40.10Tom MartynPBSENM Hunters Bog Trotters/Corstorphine8:40.108:40.10
128:43.72William MackaySBSENMKen HoggBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen8:43.728:39.47
138:49.07Scott MacAulaySBSENM Glasgow City/Kilbarchan8:49.078:44.54
148:52.31John BellPBSENM Inverclyde8:52.318:52.31
158:55.79Stephen TrainerSBSENMMark PollardGreenock Glenpark/Belgrave8:55.798:37.85
169:09.35Gordon RobertsonSBV35M Cambuslang9:09.358:53.40
179:09.92Ross GraySBU23M Inverclyde9:09.928:57.42
189:12.13Fearghas ThomsonPBSENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni9:12.139:12.13
199:35.02Alistair Gudgin SENMSteven DoigFife9:09.009:09.00
3000m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:45.51Jamie MacKinnonPBU20M Cambuslang8:45.518:45.51
28:46.32Lewis RaeburnPBU20MJohn MacKayShettleston8:46.328:46.32
38:47.46Christian Graham U20MKirk SmithLasswade8:45.458:45.45
48:54.46Max Milarvie U20MCharlie MurrayVictoria Park City of Glasgow/Edinburgh Uni Hare &8:47.248:47.24
58:55.75Morgan MitchellPBSENMRon MorrisonFife/St. Andrews Uni8:55.758:55.75
68:57.63John FergussonPBSENM East Kilbride/Strathclyde Uni8:57.638:57.63
78:59.43Robert SparksPBU20MRon MorrisonFife8:59.438:59.43
89:00.62Drew PollockPBU20MJohn MontgomeryCambuslang9:00.629:00.62
99:01.25Derek Rae T46PBSENMRon MorrisonFife9:01.259:01.25
109:03.40Sam Fernando T20/F20PBU23MRon MorrisonFife9:03.409:03.40
119:03.98Kerry-Liam Wilson V45MKerry-Liam WilsonCambuslang/Scottish Vets H9:02.239:02.23
129:04.45Thomas BerryPBU20M Garscube9:04.459:04.45
139:05.26Magnus TaitPBU20MLinda SmithLasswade9:05.269:05.26
149:17.72Cody StevensonPBU20M Garscube9:17.729:17.72
159:21.69Jack GillespieSBU20M Aberdeen9:21.699:10.78
169:22.48Stephen AddisonSBU20MJohn O'HaraCorstorphine9:22.489:10.96
179:30.31Jamie Clements SENMKenny ClementsEast Kilbride9:04.569:04.56
189:36.41Aaron Odentz U20MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni9:26.499:11.95
199:45.07Cameron Allan U20MLynn CooperHoughton Harriers8:48.388:48.38
3000m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:07.09Lewis HanniganPBU17MRobert HawkinsKilbarchan9:07.099:07.09
29:10.44Jack TrainerPBU17M Garscube9:10.449:10.44
39:12.90Ben MacMillanPBU17MDerek EastonCentral9:12.909:12.90
49:15.02Guy Bracken V55M North Shields Poly/VAA North East9:13.018:52.38
59:15.90Moray AndersonSBV40MMoray AndersonCorstorphine9:15.909:03.37
69:16.94Niall Fraser SENM Unknown  
79:18.16Ethan CarolanPBU17MDudley WalkerGiffnock North9:18.169:18.16
89:19.68Ryan DonaldPBU17M Dundee Hawkhill9:19.689:19.68
99:23.02Chris MooneyPBV35M Greenock Glenpark9:23.029:23.02
109:26.41Sandy HollPBU20M Central9:26.419:26.41
119:27.36Malcolm LangPBV40M Lothian9:27.369:27.36
129:27.53Alan BlairSBSENM Garscube9:27.539:13.18
139:30.80Michael WattPBU17M Aberdeen9:30.809:30.80
149:32.49David Addison U17M Corstorphine9:05.339:05.33
159:33.98Ben SandilandsPBU17MSteven DoigFife9:33.989:33.98
169:35.31Iain McWhinnie U17MSteven DoigFife9:15.349:15.34
179:40.28Hugh MorrowPBU17MSandy CameronEdinburgh AC9:40.289:40.28
189:42.20Louis O'HareSBV40M Cumbernauld/Scottish Vets H9:42.209:22.39
199:47.35Alastair MarshallPBU17M Livingston9:47.359:47.35
2010:13.31Gavin McWhinnie U17MSteven DoigFife9:36.809:36.80
3000m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:36.24David TamburiniSBV40MMark PollardInverclyde/Scottish Vets H9:36.249:35.47
29:36.52Jon HammermanPBV35M Inverclyde9:36.529:36.52
39:39.49Kevin Shenk SENM Forress Harriers  
49:41.22Drew DuttonPBSENM Unknown9:41.229:41.22
59:43.12Craig ShieldsPBV35M Garscube9:43.129:43.12
69:44.87Stuart McGeachyPBV35M Campbeltown RC9:44.879:44.87
79:45.79Ewan CrawfordPBSENM Hunters Bog Trotters/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:45.799:45.79
89:47.37Finlay FinlayPBV35M Garscube9:47.379:47.37
99:48.67Colin Whitby V35M Irvine9:48.399:48.39
109:50.20Stephen AllanSBV40M Cumbernauld9:50.209:34.33
119:51.32James ConnellyPBU17M Garscube9:51.329:51.32
129:52.01Bruce Carse V35M Bellahouston RR9:39.259:39.25
139:53.42Kieran KillenPBU20M Giffnock North9:53.429:53.42
149:55.42Martyn GlancyPBSENM Cumbernauld9:55.429:55.42
159:58.51Stephen BrownSBV35M West End RR/Scottish Vets H9:58.519:52.67
1610:00.13Michael HoustonSBSENMMark PollardInverclyde/Glasgow Caledonian Uni/Falkirk10:00.138:56.32
1710:02.47Howard C Elliott V50M Cumbernauld9:50.249:41.68
1810:12.71Stephen AllenSBV50MStephen AllenMotherwell/Scottish Vets H10:12.719:10.94
1910:13.42Dylan Elliott U17M Cumbernauld10:08.019:57.99
2010:37.80Adam Cassidy U17M Cumbernauld10:14.4310:14.43
2110:41.27Lucas Cairns U15MRoss CairnsInverness10:04.529:43.33
2210:48.24Gary Mckendrick V50MMark PollardInverclyde9:58.299:54.55
3000m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:32.06Mhairi MacLennanPBSENWJohn LeesEdinburgh Uni Hare & Hounds9:32.069:32.06
29:34.03Naomi LangPBU20W Aberdeen/Edinburgh Uni9:34.039:34.03
39:37.21Ella McNivenSBU17WLynn WebbLiverpool H9:37.219:24.50
49:40.93Anna TaitSBU23WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Caledonian U9:40.939:31.76
59:45.47Eloise WalkerPBU20WJohn LeesEdinburgh AC9:42.979:42.97
69:50.50Annabel SimpsonSBU23WSteven DoigFife/Glasgow Uni9:50.509:36.18
79:54.32Cera GemmellSBU17WHenry MuchamoreTeam East Lothian9:54.329:52.90
89:59.07Anna MacFadyen U20W Forres/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:52.449:52.44
910:06.25Sarah Potter SENWMick WoodsVictoria Park City of Glasgow/Sheffield Uni9:43.089:43.08
1010:17.94Katy TanPBSENW Fife10:17.9410:17.94
1110:39.66runner Unknown SENW    
3000m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:48.95John SharpPBV40M Inverclyde9:48.959:48.95
29:51.34Anna HedleyPBU15W Fife9:51.349:51.34
39:51.59Hamish AndersonPBU17MNiall WalkerEast Kilbride9:51.599:51.59
49:59.23Craig MorrisPBU20M Fife9:59.239:59.23
510:00.44Angus WrightPBU15M Team East Lothian/Hunters Bog Trotters/Haddington 10:00.4410:00.44
610:15.90Jason Kane SENMMark PollardInverclyde10:06.989:53.02
710:17.05Louis O'HarePBU17M Kirkintilloch/Cumbernauld10:17.0510:17.05
810:19.44Michelle SandisonSBV35WAnne-marie HughesSpringburn10:19.4410:10.73
910:28.26Hannah AndersonPBU17WNiall WalkerEast Kilbride10:28.2610:28.26
1010:29.17Ted GourleySBV55M Giffnock North10:29.1710:08.4
1110:32.22Mark KingPBV45M Unattached10:32.2210:32.22
1210:34.88Denis Williams V55M Shettleston10:19.449:58.5
1310:37.43Rosie Davidson U17W Ayr Seaforth10:27.6210:27.62
1410:45.15Anya MacLeanSBU15W Garscube10:45.1510:39.85
1510:46.13Constance Nankivell U20WJohn DaviesEast Sutherland10:24.6110:08.77
1610:51.99Grant Matheson V55M Falkirk/Scottish Vets H10:41.7810:41.78
1711:17.39Jessica MacLeod U20WDavid ArnottCorstorphine10:35.8710:15.43
3000m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:24.38Mark AlexanderSBV35MJim YoungKilmarnock10:24.3810:07.74
210:30.02Sean CaseyPBV50M Cumbernauld10:30.0210:30.02
310:35.32Hannah RydingPBU15W Giffnock North10:35.3210:35.32
410:37.11Fiona Matheson V55W Falkirk/Scottish Vets H10:18.879:56.39
510:51.49Heather AddisonSBU23WDerek HawkinsEast Kilbride/Glasgow Uni10:51.4910:32.95
611:02.87Isla Scott-PearceSBSENWKen HoggEdinburgh AC/Aberdeen Uni/Aberdeen11:02.8710:44.1
711:07.04Jennifer MartinPBSENW Campbeltown RC11:07.0411:07.04
811:09.37Claire Thompson V40WClaire ThompsonVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:59.4510:53.36
911:09.98Alexander ChisholmSBV60M Garscube11:09.9810:56.41
1011:16.78Susie McLaughlin U17W Cambuslang11:00.0511:00.05
1111:17.02Millie NichollPBU15W Cambuslang11:17.0211:17.02
1211:17.24Katherine MacLeodPBU15WDavid ArnottCorstorphine11:17.2411:17.24
1311:48.88Eva ChongPBU15W Giffnock North11:48.8811:48.88
1412:18.07Helen Chong U17WDudley WalkerGiffnock North10:56.9210:56.92
1513:24.71Lara CassidyPBU17W Giffnock North13:24.7113:24.71