BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
16 May 09
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.4John McDonnellPBU20MJohn StokerLuton3:50.643:46.61
24:00.3Daniel CotterillSBU20M Tipton3:56.753:56.75
34:01.0Sam StablerPBU20M Owls Leicester3:56.423:42.18
44:03.1Tom Bryant U20MGeoff WilliamsShaftesbury Barnet3:57.893:57.89
54:05.3Tom StrawSBU20MMark BaddeleyLincoln Wellington3:58.733:49.97
64:06.0Elliot PalmerSBU20MStephen BensonIpswich3:59.703:48.47
74:10.0Chad Lambert U20MBarry HearnMarshall Milton Keynes/Middlesex Schs3:56.803:47.79
84:13.8Sean Bowden U20M Bromsgrove & Redditch/Border Olympians4:02.694:02.69
94:18.6Shane Robinson U20MMark BaddeleyLincoln Wellington/Scunthorpe4:16.723:53.01
Men 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.8Shaun WebbSBU17M Ipswich3:59.983:59.98
24:07.3Jack GoodwinPBU17MSimon GoodwinBedford & County4:06.413:53.46
34:08.1Matt SuterPBU20MDavid LeachLewes/Victory/Haywards Heath4:08.14:08.1
44:08.9Kieran Clements U17MStephen BensonIpswich/Ipswich Jaffa/Hadleigh Hares4:01.993:43.55
54:08.9Gregg HalliwellSBU20M Yate4:02.054:02.05
64:09.5Niall FlemingPBU20MGeoff WilliamsShaftesbury Barnet4:09.53:48.16
74:10.0Alex Jones U20MDavid HoweEnfield & Haringey4:02.93:56.80
84:10.4Stuart FergusonPBU17MGordon ManningRadley4:06.963:47.95
94:13.5Tom Collins U17M Notts4:08.483:57.58
104:17.9Charles GunningSBU20M Shaftesbury Barnet4:17.94:06.79
114:18.9Matt Bergin U17MSimon GoodwinBedford & County/Ireland4:09.333:44.84
124:29.7Jordan Ali U17MTim AshIpswich4:17.34:03.80
Men 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:16.4James McMurrayPBU15MDeborah SteerSt. Albans AC4:08.963:39.02
24:17.3Bradley GoaterPBU17MNoel StoddartSt. Mary's Richmond4:06.403:45.32
34:17.8Rhys ParkPBU17M Bristol & West4:17.83:54.30
44:23.9Alex Bellew U20M Bedford & County/Hercules Wimbledon4:03.363:59.76
54:24.5Daniel GurtonPBU17MNick TaylorVale of Aylesbury4:21.43:55.42
64:25.1Liam Phelan U20M Leicester4:16.334:16.33
74:27.4Edward ShepherdSBU17MAdrian NewmanHerts Phoenix4:19.353:47.51
84:27.8Sam Redding U15MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:11.484:08.32
94:29.8Jack Killip U17MNoel StoddartSt. Mary's Richmond4:19.83:59.81
104:32.9Thomas Atkins U17MNick TaylorVale of Aylesbury4:22.64:14.84
114:33.9Ryan Burling U17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:17.93:58.04
Men 1500 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.1Michael HarrisonPBU15MSimon GoodwinBedford & County4:24.603:52.23
24:32.8Henry AlexanderPBU15M Ipswich4:20.314:20.31
34:35.1Oliver Glyn U17MMike DunphyDacorum & Tring4:30.14:18.64
44:36.3Jack GarvinPBU17M Ipswich4:32.874:32.87
54:36.9Patrick TaylorPBU15MHarry CzapskiVale of Aylesbury4:29.293:47.84
64:40.3Harry Mullen U17MRobert GriffithsLeicester4:35.094:35.09
74:44.4James DowningPBU15MPenny ButcherHuntingdonshire4:31.53:49.74
84:49.2Jonny MonkPBU15MWilliam Alan WinterLeicester4:49.23:56.49
94:55.4Macauley Delo U15MGordon PalmerWest Suffolk4:43.173:57.47
105:00.0Tom EamesSBU15MGordon PalmerWest Suffolk5:00.04:29.6
Women 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:26.1Louise SmallSBU20WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:21.074:20.99
24:33.4Melanie WoodPBU17WJames BennettMarshall Milton Keynes4:25.834:25.83
34:38.8Melissa Courtney U17WMark PauleyPoole AC/Team Dorset/Shaftesbury Barnet4:28.694:03.44
44:41.6Beth SwordsPBU17W Marshall Milton Keynes4:33.964:33.96
54:41.7Hannah Alderson U20WKeith BrackstoneYate/Westbury4:32.834:30.6
64:44.0Sophie RichesPBU15WJeremy FreemanChelmsford4:37.94:24.69
74:45.3Ciara Dullaghan U17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:32.264:29.07
84:47.1Martha Reynolds U20W Windsor Slough Eton & Hounslow4:34.634:33.94
94:49.5Grace Howie U15WMark PauleyPoole AC/Team Dorset4:40.314:40.31
104:51.1Holly ArcherSBU17WMichael SmithWest Suffolk4:43.214:17.62
114:52.4Hannah EdwardsSBU17WStephen CarrollHerne Hill/Blackheath & Bromley4:50.74:34.02
124:54.5Charlotte ChristensenSBU17WMike BaxterIpswich4:40.954:35.34
134:54.9Rebecca Berger-North U15WBeverley KitchingBracknell AC4:47.824:47.82
144:58.8Freya Vincent U17WGlenys MortonLeicester4:40.734:40.73
1500 E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.2Amy GriffithsSBU15WRobert GriffithsLeicester4:44.354:09.71
24:54.9Sam Jamieson-WestSBU15M St. Albans AC4:54.94:44.66
35:04.5Jade Anderson-Busby U15W Aldershot, Farnham & District4:51.674:51.67
45:05.0Sasha TorySBU15W Thames Valley5:00.54:56.2
55:05.8Ella Row U17WBeverley KitchingBracknell AC4:55.14:55.1
65:05.8Laura Alexander-High U20W Aldershot, Farnham & District5:02.74:38.96
75:10.1Cameron McKie U13MGordon PalmerWest Suffolk4:48.04:05.66
85:20.0Megan Fairbrother U15WRobert GriffithsLeicester5:00.24:54.2
1500 F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:02.7Hannah PetterssonPBU17WStephen HicksIpswich5:00.25:00.2
25:03.7Sidnie Sales U17W Woodford Green Essex Ladies4:58.344:45.63
35:12.4Louisa ButtanshawSBU20WWilliam Alan WinterDurham/Leicester5:12.45:04.0
45:13.3Katie PartingtonSBU15W Vale of Aylesbury5:13.35:12.5
55:14.9Ben CraigPBU13M Leicester5:14.95:05.2
65:17.5Bo Haywood U15W Lincoln Wellington5:05.305:03.54
75:21.5Sebastian Anthony U13MGordon PalmerWest Suffolk5:12.603:51.79
85:26.9Justine Anthony U17WGordon PalmerWest Suffolk5:14.784:42.17
95:28.2Catrina Thomas U13W Lincoln Wellington5:04.314:25.0
105:34.3Emily BarkerSBU17W West Suffolk5:34.35:06.8
115:49.0Emily BakerSBU20WGordon PalmerWest Suffolk5:49.05:42.5