BMC Regional Races External Results
Tipton
13 Aug 19
800 1500 5000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.14Daniel MaudPBU20M Charnwood1:53.141:53.14
21:53.16Daisuke Sakurai SENM Japan1:52.931:52.93
31:53.95Harry WellsPBU20MPaul de-CampsGloucester/Cardiff Uni1:53.951:53.95
41:54.91Joshua MoodySBSENMRobert StewartBristol & West1:54.911:54.73
51:56.02Masayuki TakeshitaPBSENM Japan1:56.021:56.02
61:56.28Otis Mondir SENM Bristol & West/UWE1:55.881:55.88
71:57.65Nike Kato SENM Japan1:57.091:57.09
81:58.16Jonathan Hiorns SENMTrevor MuxlowNotts1:56.691:53.51
92:00.15Manabu Oki SENM Japan1:53.071:53.07
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.54Jamie HarperPBU23M Cheltenham1:58.541:58.54
21:59.18Dylan KingSBU17MTracey DunnBirchfield H1:59.181:58.69
31:59.33Anthony ParkesSBSENM Wolverhampton & Bilston/Sheffield Uni1:59.331:55.71
41:59.43Stephen Garrett SENMDean MillerManx/Birmingham Uni1:58.271:58.27
51:59.56George Watson U23MSonia McGeorgeCheltenham/Loughborough Students1:57.901:57.90
62:00.05Peter DearPBU23M Halesowen2:00.052:00.05
72:00.13Joshua RobinsPBU17MCatherine MuthBirchfield H2:00.132:00.13
82:01.64Sha Janally SENM City of Stoke/Watford Joggers1:59.381:59.17
92:01.69Hugo Villalobos Finigan U20MCatherine MuthBirchfield H2:00.852:00.85
102:02.64Jacob Tidridge U20MStephen O'BrienOswestry1:59.41:58.5
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.64Tor Bennett-WilliamsPBU23MHoward CourtWolverhampton & Bilston/Birmingham Uni2:00.642:00.64
22:00.67Miles ClishamPBU20MDavid DixCoventry2:00.672:00.67
32:01.92Pierce Clisham U17MDavid DixCoventry2:01.22:01.2
42:02.01Jack FootPBU20M Lincoln Wellington2:02.012:02.01
52:02.69Joseph McLeod SENM Coventry/Coventry Uni2:00.522:00.4
62:02.78Roman Hodgson U15MPhilip OliverColwyn Bay2:02.182:02.18
72:02.94Oli LumSBSENM Bracknell AC/Cardiff Met Uni2:02.941:57.91
82:03.71Harry Cunningham U17MKevin ButtleSwindon2:01.72:01.7
800m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.91Sarah McDonaldPBSENWDavid HarmerBirchfield H/Birmingham Uni1:59.911:59.91
22:05.33Aimee PrattPBU23WVicente ModahlSale Harriers Manchester/Manchester Uni2:05.332:05.33
32:06.31Ejiro Okoro SENW Birchfield H/Iowa State Uni2:04.972:03.37
42:06.47Amy Griffiths SENWRob DenmarkAldershot, Farnham & District/Loughborough Student2:05.682:04.56
52:17.83Laure Kidukula U17WVicente ModahlSale Harriers Manchester2:11.182:11.18
62:18.45Jessica HillPBU15WKerry NewellGloucester2:18.452:18.45
72:19.40Katrina Simpson U20WMichael MielczarekHalesowen/Cardiff Met Uni2:12.042:10.01
82:20.02Charlotte Burrows U17W Telford AC2:19.062:18.7
92:21.78Shana Stewardson U17WDave StockKidderminster & Stourport2:19.482:19.48
102:26.76Ella Shirley U23WBev HartiganNotts/Birmingham Uni2:21.572:17.12
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.26Steven PayneSBU23M Bracknell AC2:01.261:57.67
22:01.41Thomas BentleyPBU17MAndrew BentleyTipton2:01.412:01.41
32:02.55Chris PickeringSBSENM Solihull & Small Heath2:02.552:00.6
42:02.59Gabe MorrisPBV35M Shrewsbury/Midland Masters2:02.592:02.59
52:02.91James Hoult SENMPeter CoatesHalesowen2:02.02:02.0
62:03.20Jared Malcolm-Roberts U20M Birchfield H2:02.682:02.68
72:04.42Lynden HuntPBU17M Tipton2:04.422:04.42
82:06.69Oliver Woodmason U17MAlasdair CarpenterCity of Plymouth2:05.652:05.65
92:08.07Ty Adkins U17M Bromsgrove & Redditch2:05.62:05.6
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.66Alex StapletonPBU17MTracey DunnBirchfield H2:03.662:03.66
22:06.29Alexander Ibbs U23M Leamington2:06.142:02.74
32:06.79Connor KeenePBU17M BRAT2:06.792:06.79
42:09.43Josh Turner U17M Halesowen2:06.872:06.87
52:10.40Craig BridgesSBSENM Team Bath2:10.402:02.73
62:10.51Sam YatesPBU15MEric FowlerNuneaton2:10.512:10.51
72:19.89Charlie Smith U13M Birchfield H2:17.842:17.84
82:31.35Connor Cahill U15M Halesowen2:23.02:23.0
93:22.32Barrie RobertsSBV75MNicola SykesBournville Harriers/Welsh Masters3:22.322:47.09
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.20Demi LockerPBU15W Charnwood2:20.202:20.20
22:20.87Freya Bennett U17W Coventry2:19.82:19.8
32:23.11Matilda Ashley U17WPaul de-CampsGloucester2:20.62:20.6
42:25.76Grace SlaterSBU20W Tipton2:25.762:24.2
52:26.24Lucie Tait-Harris V45WDaniel RobinsonTelford AC/Midland Masters2:22.562:22.56
62:28.52Bella Fantom U17WMark FantomTipton2:27.922:27.92
72:30.96Emily Reed U20W Coventry2:27.92:27.49
82:31.66Tracy Hinxman V45W Derby/Gloucester/Midland Masters2:29.882:28.8
92:32.56Holly Graham U17W Tipton2:32.132:32.13
102:49.51Ines Villalobos Finigan U15W BRAT2:41.382:41.38
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:54.54Conrad WebberPBU23MBarry HearnMarshall Milton Keynes/Swansea Uni3:54.543:54.54
23:54.60Oliver CarvellPBU20MStuart HamiltonTelford AC3:54.603:54.60
33:54.77Jack MillarPBSENMDavid BedwellBristol & West/Oxford Uni3:54.773:54.77
43:55.12Ryan ShieldsPBU17MCatherine MuthBirchfield H3:55.123:55.12
53:55.59Kurt Taylor SENM Bristol & West3:52.53:52.5
63:56.03George WheelerSBU23MJames BennettMK Distance Project/Nottingham Uni3:56.033:55.31
73:56.48Harry AllenPBSENMKeith BrackstoneBristol & West3:56.483:56.48
83:57.80Conor SmithSBU23MLuke GunnSwansea/Swansea Uni3:57.803:55.52
93:57.94Henry BrocklehurstPBSENM BRAT3:57.943:57.94
103:59.00Mohamed Daud MohamedPBSENMDavid DixCoventry/Somalia3:59.003:59.00
113:59.21Jack BonserSBU23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston3:59.213:58.5
123:59.33Louie BootPBU23MDean MillerTipton/Birmingham Uni3:59.333:59.33
134:00.71Finn HarveyPBU20MTy HoldenShaftesbury Barnet/Tonbridge4:00.714:00.71
144:01.73Adrian Lloyd-Davies U20MJames ThieBridgnorth/Cardiff Met Uni3:57.483:57.48
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:01.30Alex BurrowsSBU23M Telford AC4:01.303:51.91
24:02.70Simon ByrnePBSENM Swindon4:02.704:02.70
34:02.70James TuttlePBSENM Marshall Milton Keynes4:02.704:02.70
44:03.48Jamie WebsterPBU20MSimon GoodwinBedford & County/London Schs4:03.484:03.48
54:03.85Jonathan JanesSBSENMSimon GoodwinBedford & County4:03.853:58.28
64:03.98Sam CullenPBU23M Scarborough/Sheffield Hallam Uni4:03.984:03.98
74:04.13Adam BeerPBU17M Llanelli4:04.134:04.13
84:04.42Paul MizonPBSENM Marshall Milton Keynes/Ampthill & Flitwick4:04.424:04.42
94:04.43Isaac ElamPBU17MTerry SkeltonHastings AC4:04.434:04.43
104:04.51Simon DillSBSENMHoward MoscropSwindon/St. Mary's Uni4:04.514:02.59
114:04.94Byron Sowerby U20MPeter CrookPreston4:01.434:01.43
124:09.73Alberto Beltran SENM Bristol & West4:06.604:06.60
134:14.26Max Price U17MKeith HoltBirchfield H4:13.324:13.32
144:15.57Luke ByrnePBV35M Swindon/South West Vets4:15.574:15.57
154:16.17Mintu Sidhu U20MJames BennettMK Distance Project4:04.474:04.47
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.68Luke RichardsonPBU17M Bromsgrove & Redditch4:14.684:14.68
24:16.80Edward LeechPBU17M Forest of Dean4:16.804:16.80
34:17.10Jack Douglas U20MAlison WyethCharnwood4:13.924:12.99
44:18.33Jonny Brook U17M St. Mary's Richmond4:15.394:15.39
54:21.79Daniel UllahSBSENMStephen O'BrienBirchfield H4:21.794:13.58
64:21.94James Vaughan U17MTracey DunnBirchfield H4:17.74:17.7
74:24.00Richard BaylissSBV40M Bournville Harriers4:24.004:11.8
84:25.89Frederic TremblaySBV40MStephen O'BrienRoyal Sutton Coldfield/France4:25.894:12.58
94:25.92Christopher BurrowsPBSENM BRAT4:25.924:25.92
104:28.38Abayomi Adedimeji V35M BRAT4:27.234:27.16
114:28.67Omer Homer T13/F13PBSENM Swindon4:28.674:28.67
124:35.53Tara Bage U23WJon BiggBrighton Phoenix/UCL/Highgate4:32.384:32.38
134:37.67Joe Preece SENM BRAT4:36.694:36.69
144:41.81Paul Jolliffe SENM Kings Heath4:35.964:30.97
154:42.39Eleanor Here U20WRoger FrancksCharnwood4:35.64:35.6
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:39.38Lucas BennettPBU20M Coventry4:39.384:39.38
24:39.60Noah Sandland U15M Wolverhampton & Bilston4:38.834:38.83
34:40.49Andrew ProleSBU20M Tipton4:40.494:40.1
44:41.64Omar SaeedPBSENM Kings Heath4:41.644:41.64
54:43.80Ed WilsonSBV35M City of Stoke4:43.804:37.45
64:44.11Tom BurdettPBU15M BRAT4:44.114:44.11
74:44.18Garry PalmerPBV45M Wolverhampton & Bilston/Midland Masters4:44.184:44.18
84:44.62Katriona Brown U20WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:43.024:43.02
94:44.69Finnan Robins U15MCatherine MuthBirchfield H4:43.04:41.96
104:46.26Beth SykesPBU20WRita BrownlieBromsgrove & Redditch4:46.264:46.26
114:48.30Jack Wakefield U15M Royal Sutton Coldfield4:48.24:48.2
124:50.36Vicky Jackson SENWBryan ClintonCardiff4:47.074:46.69
134:55.00Rebecca Pierce SENW Bristol & West/Walton4:53.384:48.69
144:55.79Ash Burgess U13MCatherine MuthBirchfield H4:52.304:52.30
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:44.28Cameron LomaxPBU15M Tipton4:44.284:44.28
24:48.44Morgan HillPBU15M BRAT4:48.444:48.44
34:51.32Ben LucasPBU15M Tipton4:51.324:51.32
44:53.80Daniel HawesPBU15M Birchfield H4:53.804:53.80
54:54.29Rebecca TurtonSBSENWLes RaymentTipton/Birmingham Uni4:54.294:41.04
64:55.39David BedwellSBV65M Bristol & West/Midland Masters4:55.393:52.4
74:58.08Poppy AdkinPBU15W Saffron AC4:58.084:58.08
85:00.79Lucy MatthewsPBU23W City of Stoke5:00.795:00.79
95:02.21Caroline WarringtonPBV40W Bromsgrove & Redditch/Midland Masters5:02.215:02.21
105:04.17Rachel CoupeSBV45WEilish McColganTelford AC/Midland Masters5:04.174:59.43
115:06.04Scarlett Williams U13W Wolverhampton & Bilston4:57.524:57.52
125:10.79Beth TaborSBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:10.795:02.5
135:11.70Nick Seagrave V35MRichard CarneyBRAT4:54.364:53.07
145:12.42Ellie Rainbow U17W Nene Valley5:09.685:07.8
155:16.48Rosa Shadforth-GroucuttPBU15W Tipton5:16.485:16.48
165:26.58Peter Eckersley V60M BRAT5:22.645:17.44
175:33.25Sydney Williams U15W Wolverhampton & Bilston5:19.75:19.7
 
5000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
114:44.80Will Richardson U23M Birchfield H14:37.4614:10.56
214:54.52Jonathan CarterPBV35M Tipton14:54.5214:54.52
315:08.17Luke VinePBSENM Tipton15:08.1715:08.17
415:09.26Andrew WattPBSENM Bristol & West/Stroud/Nottingham Uni15:09.2615:09.26
515:10.18Larry RyanPBU20M Cardiff15:10.1815:10.18
615:26.40Adam SoleyPBSENMDavid PayneTipton15:26.4015:26.40
715:26.77Jonathan BradfordPBSENM Birchfield H15:26.7715:26.77
815:28.30Martin WilliamsSBV40MNick AndersonTipton/Police15:28.3014:27.85
915:28.88Steve BrookesPBSENM Tipton/London Heathside15:28.8815:28.88
1015:30.95Jennifer NesbittPBSENW Worcester/Bath Uni15:30.9515:30.95
1115:30.98Daniel Robinson V35M BRAT15:15.8115:15.81
1215:36.66Scott HudspithPBSENMPaul HayesCoventry15:36.6615:36.66
1315:38.85Jenson ConnellPBU17MRichard MasseyMansfield15:38.8515:38.85
1415:39.67Jarratt PerkinsSBSENMTrevor MuxlowNotts15:39.6715:21.71
1515:40.72Alistair Rutherford SENMAnthony ClarkeLiverpool H/Birmingham City Uni/Mossley Hill15:04.2415:04.24
1615:41.49Muktaar Farhan SENMSteve KnightCardiff/UW Newport15:30.0015:30.00
1715:45.29Luke NorthallSBSENM Wrexham15:45.2914:48.92
1815:52.46Tom HoldenSBV35M Tipton15:52.4615:16.20
1915:57.07Hayley CarruthersPBSENWDaniel RobinsonBirchfield H15:57.0715:57.07
2016:05.21Richard WhiteSBV35MDavid PayneTipton16:05.2115:42.5
2116:54.67Ermiyas TesgPBSENM Cardiff16:54.6716:54.67
5000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
115:49.55Caleb StephensonPBU17MJoanna Louise EvansCleethorpes15:49.5515:49.55
215:52.53Trevor Shawn OsbornePBSENM Dudley & Stourbridge15:52.5315:52.53
315:54.40Ben DuncanPBSENM Worcester15:54.4015:54.40
415:55.26Chris SharpPBV35M Knowle & Dorridge15:55.2615:55.26
516:01.07Courtenay ChessellPBV35M Swindon/South West Vets16:01.0716:01.07
616:02.60Lewis BudgenPBU17MMark ThorntonLincoln Wellington16:02.6016:02.60
716:04.82William KayPBU17M Mercia Fell/Dudley & Stourbridge16:04.8216:04.82
816:23.88Ben Foster V35MJim BrownDudley & Stourbridge16:21.5916:10.08
916:30.44Steven Dunsby V35M BRAT16:20.5116:10.03
1016:34.94Nick LewisPBV35M BRAT16:34.9416:34.94
1116:39.40Jake MilovsorovPBSENM Shrewsbury16:39.4016:39.40
1217:07.16Jordan BoamSBSENMRichard MasseyMansfield/Derby Uni17:07.1616:54.3
1317:34.81Molly Browne SENWRichard CarneyBRAT/Coventry Uni17:17.4817:16.0
1418:01.20Carli BaldwinPBSENW Birchfield H18:01.2018:01.20
1518:15.56Ben BeaumontPBSENMRichard CarneyBRAT18:15.5618:15.56