BMC Regional Races / GAA Miler Meeting Open inc. Scottish Athletics U17 / U20 3000m Championsips External Results
Scotstoun
31 May 19
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.00Ewan Dyer SENMMark PollardWoodford Green Essex Ladies/Heriot-Watt Uni/Pitrea1:51.341:51.34
21:55.07Kane Elliott U20MWilliam SharpFalkirk1:52.081:52.08
31:55.64Stephen Mackay SENMMark PollardGlasgow City/Inverness1:50.861:50.39
41:55.83Ben Potrykus SENMMark PollardPitreavie/Bradley Uni1:53.721:51.06
51:56.01Greg Louden SENMKirk SmithLasswade/Napier Uni/Glasgow City1:53.221:53.22
61:58.70Finlay Murray SENMMark PollardEast Sutherland/Inverness1:54.011:53.06
72:00.55Cameron Steven U23MJamie BowieLasswade/George Mason Uni1:54.201:51.07
82:05.63Stewart Millar U23MAndy YoungAberdeen/Glasgow Uni1:58.971:55.21
92:10.12Allan Ramsay SENM Victoria Park City of Glasgow/Glasgow City/Strathc1:55.891:52.89
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.32Christopher McLew U20M Cambuslang1:55.681:55.68
21:57.55Kieran Hedley U20MLindsay DunnMorpeth1:55.961:55.78
31:58.08Nikolai Gajic U20MAndy YoungGiffnock North1:56.501:56.50
41:58.20Luke DavidsonPBU20MRoss CairnsInverness1:57.561:57.56
51:58.26Jamie MacKinnon U23M Cambuslang1:54.491:54.49
61:59.29Jack Kerr U23M Central/Aberdeen Uni1:56.951:56.66
72:00.14Euan Hood U20MKevin ReynoldsLasswade1:56.601:56.60
82:00.39Michael Macmillan U23MRoss MunroStornoway/Glasgow Caledonian Uni1:58.461:54.02
92:01.91Ross Whitelaw U20MNorrie HayVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport1:57.941:54.94
102:02.13James Adam U23MSteven DoigDundee Hawkhill/Abertay Uni1:55.801:55.80
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.92Adam HaySBU20MMark PollardInverclyde/West of Scotland Uni1:56.061:56.06
21:59.61Steven Murray U23MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni1:58.411:57.34
32:00.56Fabian Despinoy U17MSandy CameronEdinburgh AC1:56.921:56.92
42:01.08Colin Welsh V35M Gala/Teviotdale/Scottish Vets H1:59.511:51.57
52:02.03Lewis WattSBU17M Aberdeen2:00.832:00.83
62:02.23Cody Stevenson U20M Garscube2:02.132:00.15
72:02.78Ben Nelson SENMKen HoggAberdeen/Stirling Uni1:59.751:59.55
82:03.30Ben Sandilands U17MSteven DoigFife1:55.701:55.70
92:03.37Harris Pentecost U20MDavid LothianFalkirk1:59.311:56.91
102:04.14Harry Hall U20M Aberdeen2:00.811:58.04
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.28Ross O'BrienPBU17MDudley WalkerGiffnock North2:03.282:03.28
22:05.44Alasdair McMonagle U17M Cumbernauld2:01.192:01.19
32:05.45Peter Scott U17MSteven DoigFife2:03.322:03.32
42:06.66Hamish AndersonSBU17MNiall WalkerEast Kilbride2:04.922:04.92
52:09.18Elliot Duff U20M Garscube2:05.452:05.45
62:10.39Ben Nichol U20MNorrie HayInverclyde2:03.352:03.35
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.96Euan WondPBU17M Falkirk2:02.962:02.96
22:04.57Shaun MacDonald U17MJoyce HoggAberdeen2:04.032:04.03
32:05.48Lewis HaineyPBU17MNorrie HayInverclyde2:01.682:01.68
42:06.42Stuart FergusonSBSENMKen HoggBanchory Stonehaven/Aberdeen2:06.422:00.9
52:06.70Michael WattSBU20M Aberdeen2:06.702:06.63
62:07.69Kai Crawford U15MAndrew FergusonAberdeen2:01.392:01.39
72:08.75Fraser Morris U17M Livingston1:58.261:58.26
82:09.50Callan Hogarth U17MJerome VareilleFalkirk2:05.992:05.96
92:10.27Eoghan O'DonnellSBU20MDudley WalkerGiffnock North2:08.432:08.43
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.02Philippa Millage V35WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow2:05.482:05.13
22:08.17Sarah CalvertPBU20W Livingston2:05.682:05.68
32:08.52Isla CalvertSBU17W Livingston2:05.092:05.09
42:10.04Hannah Cameron U23WJoyce HoggEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen2:06.822:06.82
52:12.11Katy BrownSBSENWMichael LoveGiffnock North2:12.112:02.33
62:13.47Olivia Vareille U20WJerome VareilleFalkirk2:10.432:09.49
72:15.97Sarah Coutts U17W Pitreavie2:09.122:09.12
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.30Gavin McWhinniePBU20MSteven DoigFife2:01.822:01.82
22:04.43Steven Bryce T20/F20SBSENM Victoria Park City of Glasgow2:02.202:02.20
32:05.17Ben SutherlandPBU17M Falkirk2:05.172:05.17
42:06.37Michael MillerPBU20MAlan SprangClydesdale2:04.732:04.73
52:07.48Andrew RobertsonSBU20MDudley WalkerGiffnock North2:07.482:07.31
62:07.57Luca Librizzi U20M Edinburgh AC2:05.312:05.31
72:10.62Euan McCallumSBSENMDavid LothianFalkirk2:10.622:07.35
82:10.71Murray ClosePBU15MOwen WilliamsFalkirk2:10.32:10.3
92:13.91Fraser Armstrong U23MPatrick RussellRed Star/Bellahouston Harriers2:10.252:08.94
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.04Jamie PhillipsPBU15M Kilmarnock2:07.042:07.04
22:07.87Ross DewarPBU15MSandy CameronEdinburgh AC2:07.872:07.87
32:10.13Kai NewellPBU20MMichael JohnstonCambuslang2:08.622:08.62
42:10.16Finlay RossPBU15M Harmeny2:09.252:09.25
52:12.61Bruce Carse V35M Bellahouston RR2:12.152:12.15
62:13.90Jake Speirs U15M Victoria Park City of Glasgow2:08.942:08.94
72:15.29Katie Johnson U15W Edinburgh AC2:09.632:09.63
82:20.03Pippa Carcas U17WSandy CameronEdinburgh AC2:16.412:16.41
92:22.55Daisy Cumming U17W Dunfermline Track & Field2:17.082:15.59
102:23.88Jessica Christie U20WJohn PentecostFalkirk2:18.442:15.99
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.41Kian McconvillePBU17M Giffnock North2:11.412:11.41
22:13.82Daniel Lowe SENMJohn MontgomeryShettleston2:09.702:09.70
32:14.75Jordan PhillipsPBU15M Kilmarnock2:13.742:13.74
42:15.55Hannah AddisonSBU23WJoyce HoggCorstorphine/Aberdeen Uni2:15.552:12.16
52:16.51Eilidh GibsonPBU20WArthur SmithKilbarchan2:16.512:16.51
62:17.57Kyle MacfarlanePBU17MSteven DoigPitreavie2:14.352:14.35
72:18.11Angus WrightPBU15M Team East Lothian/Hunters Bog Trotters/Haddington 2:18.112:18.11
82:22.99Paul Forbes V60M Edinburgh AC2:17.721:45.66
92:24.20Rhiannon Hedley U17WMike BatemanMorpeth2:20.992:20.99
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.77Holly LittleSBU23WJohn LeesVictoria Park City of Glasgow/Queen Margaret Uni2:17.772:16.83
22:19.66Rebecca CraigPBU23WDerek EastonKilbarchan/Central/Stirling Uni2:19.662:19.66
32:22.24Zoe RenfrewSBU20W Inverclyde2:22.242:15.92
42:23.52Erin MacFarlanePBU15WJohn WandsPitreavie2:23.522:23.52
52:23.99Katie Christie U15WJohn PentecostFalkirk2:20.182:20.18
62:24.53Scott Martin V50MJim YoungKilmarnock2:18.022:18.02
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.28Matthew StewartPBU17M Cumbernauld/Glasgow Sch of Sport2:18.282:18.28
22:19.05Louise HastiePBU17WArthur SmithKilbarchan2:16.942:16.94
32:19.40Anna CairnsPBU15WRoss CairnsInverness2:19.402:19.40
42:20.75Aurelia TiffoneyPBU17W Kilbarchan2:20.752:20.75
52:23.54Isla ScottPBU15WDudley WalkerGiffnock North2:23.192:23.19
62:27.19Sophie YoungSBU20WRoss CairnsInverness2:27.192:21.16
72:27.73Caitlyn Christie U15WWilliam SharpFalkirk2:23.02:23.0
82:32.18Jackson AdamsPBU15M Garscube2:32.182:32.18
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.33Robbie AndersonPBU17M Team East Lothian2:18.262:18.26
22:22.14Erika MarwickPBSENWAmanda WoodrowOrkney/Ross County2:19.372:19.37
32:26.63Alex ChamberlainPBU15M Giffnock North2:26.312:26.31
42:27.18Ella McGregorPBU15W Giffnock North2:27.182:27.18
52:27.82Susie McLaughlin U17W Cambuslang2:27.02:26.74
62:30.75Kate PaulPBU15W Giffnock North2:30.752:30.75
72:34.89Kenzie Macintosh U15W Clydesdale2:30.792:29.89
82:35.30Evie LivingstoneSBU15W Kilbarchan2:35.302:34.92
92:37.70Andrew AndersonSBV55M Dunbar RC/Team East Lothian2:37.702:30.68
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.52Michael NolanPBU15M Giffnock North2:15.592:15.59
22:33.51Nicola Farmer U17WAlan HillSpringburn2:29.592:29.59
32:34.22Eva ChongPBU15W Giffnock North2:34.222:34.22
42:34.39Kirsty WyliePBU15W Giffnock North2:32.502:32.50
52:36.67Holly McAnenySBU17W East Kilbride2:35.182:33.84
62:36.95Belle Mccormack U17WArthur SmithKilbarchan2:34.812:34.81
72:37.37Nicole MacGilpPBU17W Kilbarchan2:37.372:37.37
82:43.35Eilidh McCallum U20W Falkirk2:37.182:33.7
92:45.09Tess MccormackPBU17W Kilbarchan2:45.092:45.09