BMC Grand Prix External Results
Eton
3 Jul 02

Click here to see pictures and movies of the action
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:47.69James McIlroy SENM Windsor Slough Eton & Hounslow/Abbey AC1:45.521:44.65
21:49.23Neil Speaight SENMJohn BicourtBelgrave1:46.921:45.81
31:49.63James NasratPBU20M Newport/Cardiff Uni1:49.631:46.95
41:49.83Gary VickersSBSENM Telford AC1:49.681:48.85
51:49.89Neil DougalSBU23M Motherwell1:49.891:47.20
61:50.34Raymond Adams U23M Birchfield H/Lagan Valley/St. Mary's Uni1:48.911:48.91
71:50.54Terry FeaseySBSENM Basingstoke & Mid Hants1:50.271:48.92
81:51.20Andy KnightSBSENM Cambridge H1:51.201:48.38
91:52.32Dominic Hall SENM Highgate1:49.471:49.1
Men 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.94James ThieSBSENM Cardiff1:50.001:49.82
21:51.96Rob WhittleSBU23MGeorge GandyBasingstoke & Mid Hants/Loughborough Students1:51.961:50.95
31:52.38Jeppe ThomsenSBSENM Denmark1:52.381:52.10
41:52.43James BowlerSBSENM Bromsgrove & Redditch/Nebraska Uni1:52.431:50.83
Men 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.07Tim AlexanderSBSENMChris NewmanMedway & Maidstone1:50.351:48.61
21:52.74James ParkerSBSENM Team Southampton/Loughborough Students1:52.251:49.80
31:52.87Thomas ChamneySBU20M Crusaders/Ireland1:52.871:45.41
41:53.57David Moulton U23M Blackheath & Bromley/Bath Uni1:51.631:50.8
51:54.06Paul Laslett U23MRoderick LockAldershot, Farnham & District1:51.861:47.85
61:54.36Roger Morley SENM Bedford & County1:53.371:51.02
71:55.02Noel EdwardsSBSENM Leamington1:55.021:48.58
Men 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.07Ben WiffenPBU20MKenneth PikeTonbridge/St. Andrews Uni1:51.181:49.24
21:53.89Laurence ChandyPBU23M Thames Valley1:53.201:53.20
31:54.36Ryan DavoileSBSENM Coventry/Loughborough Students1:53.031:50.6
41:54.41Dean ClarkSBSENM Thames Valley1:52.921:49.20
51:54.61Christian Clement U20M Bournemouth/Nottingham Uni1:52.631:50.41
61:54.66Pat Davis SENM Highgate/Shaftesbury Barnet1:53.71:51.68
71:55.02David ReaderSBSENM Blackpool & Fylde1:53.11:53.1
81:55.10Nick Samuels U23MGeorge GandyBlackburn1:55.021:49.45
91:55.12Andrew BlairSBU23M Sale Harriers Manchester1:55.021:54.22
Men 800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.37Mike ThompsonPBSENM Serpentine/United States1:54.181:54.18
21:54.51Shukri OmarPBU20M Ealing Southall & Middx1:53.121:52.0
31:54.56Lee BowronPBU17M Ealing Southall & Middx1:52.141:52.14
41:55.41Brian StopherSBU23M Aldershot, Farnham & District1:55.411:52.56
51:55.61Jamie BuckleyPBU17M Sale Harriers Manchester1:55.611:55.61
61:56.00James Hogg U23M Gateshead/Sunderland Uni1:54.221:53.14
71:56.68Chris Hillier U20M Dorset Schs1:56.21:56.2
81:56.84Chris Symonds SENM Enfield & Haringey/Southern Counties Vets/Ghana1:55.61:53.08
91:57.60Neil GamesterSBU20MAndrew HobdellEnfield & Haringey/St. Mary's Uni1:57.601:52.99
101:57.65Darren Talbot SENM Trafford/Cambridge Uni/Thames Hare & Hounds1:56.681:53.90
Men 800 F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.68Steve Cooper SENM Blackheath & Bromley1:54.21:54.17
21:57.15Alex JoanidesSBSENM Highgate1:55.021:55.02
32:08.64Jeremy Bradley SENM Cheltenham/Civil Service1:57.731:51.96
Men 800 G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.61Andy ProphettSBSENM Cheltenham/City of Stoke/Derby1:55.771:51.6
21:56.94Karl McCullochPBU20M Aldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni1:56.941:54.4
31:58.17Mark OldhamSBV35M Southend/Eastern Masters1:58.171:57.7
41:58.70Graham TownsendSBSENM London Irish1:58.701:58.27
51:59.27Tim GroseSBV35M Victoria Park & Tower Hamlets1:59.271:55.8
61:59.34Stuart LaycockPBU20M Cheltenham/Army1:59.341:55.45
71:59.37Mark Cripsey SENM Bedford & County1:58.761:58.76
81:59.93Dan Acheson U23M Aldershot, Farnham & District1:54.871:53.03
92:01.33Charlie Lawrence U20M Bournemouth1:58.751:58.75
Men 800 H
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.77Mike NolanPBSENM Solihull & Small Heath1:58.771:58.77
21:59.51Graeme OsborneSBSENM Aldershot, Farnham & District/Army1:59.511:56.72
31:59.61Abdi IgiPBU15M Ealing Southall & Middx1:59.501:58.45
41:59.91Sam KissiPBU15M Herne Hill1:59.911:57.9
52:00.38Jamie SmithPBU23M Aldershot, Farnham & District2:00.381:57.15
62:00.57Darrell Bellinger U20MAlan CalverOxford City1:58.721:55.53
72:00.82Simon FraserSBSENMMark HookwayTonbridge2:00.821:58.7
82:00.83Daniel GrantPBU17MAaron ThomasEaling Southall & Middx2:00.831:55.49
92:02.05Ben Jones U20M Daventry1:59.291:59.29
102:02.42Julian RendallSBSENM Thames Hare & Hounds2:02.422:00.9
Men 800 I
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.68Ed LakePBU17M Windsor Slough Eton & Hounslow1:59.311:58.52
22:01.33Joe Van Der ToornPBU17M Belgrave2:01.331:51.48
32:02.02Gary TaylorSBU17M Windsor Slough Eton & Hounslow2:02.021:59.72
42:03.42David BedwellSBV45M Bristol & West/Midland Masters2:03.421:56.37
52:04.28George GlancyPBU15M Windsor Slough Eton & Hounslow2:04.282:00.2
62:04.88Sebastian ClementPBU20M Bournemouth2:04.882:04.88
72:08.58Steve MannPBSENM Ealing Southall & Middx2:08.582:08.58
82:11.67Abdi WahabPBU15M Ealing Southall & Middx2:06.622:06.62
Women 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.91Anna NdegePBU23W Tanzania2:03.912:03.91
22:03.96Susan AndrewsPBSENW Australia2:03.962:03.96
32:05.46Lucy Vaughan SENW Windsor Slough Eton & Hounslow2:03.702:03.5
42:06.77Jane McKayPBSENW City of Glasgow/Strathclyde Uni2:06.772:06.07
52:07.35Natalie BenjaminPBU23W Cardiff/Cardiff Uni2:07.352:07.1
62:09.90Jillian Jones SENW Aldershot, Farnham & District2:09.192:04.97
72:11.05Hayley Beard U17W Stevenage & North Herts2:07.982:04.78
82:15.92Ellen Leggate SENWHilary VogelHarrow/Cambridge Uni2:10.462:06.59
Women 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.97Debbie ReesPBSENWPhil BanningCardiff2:11.972:07.92
22:12.70Lynne GallagherSBSENW Shaftesbury Barnet2:12.702:10.34
32:12.83Adele Bevan U20W Crawley2:11.102:11.10
42:13.04Sally Read-CaytonPBV35WMark BestWoking/Veterans/Reigate Priory2:12.932:12.15
52:13.19Claire EastSBSENW Havant2:12.852:11.99
62:13.43Dominique OughtonSBU23W Team Southampton/Gloucestershire Uni2:13.12:10.85
72:13.52Hannah England U17WBud BaldaroOxford City2:11.31:59.66
82:14.35Lucy Pringle SENW Windsor Slough Eton & Hounslow2:12.562:11.78
Women 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.73Michaela Mayor U20WRoger WilliamsHillingdon/Belgrave2:15.72:04.47
22:15.77Lorna VysePBU20W Woking/Birmingham Uni2:15.772:15.77
32:16.02Josephine RhodesPBU17W White Horse/Swindon2:16.022:12.05
42:17.33Liz Crawford SENW Solihull & Small Heath/South London2:13.42:13.4
52:24.85Helen Barnes U23W Headington/Oxford Uni2:19.612:15.60
62:27.88Hannah BatesSBU17W Brighton Phoenix2:27.882:19.8
Women 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.82Leonie SmithPBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District2:16.822:11.22
22:19.30Ava Hutchinson U20W Aldershot, Farnham & District/Ireland2:15.342:15.34
32:20.49Vicki Goodwin SENW Belgrave2:19.52:17.80
42:28.62Rachel Driver U17W Aldershot, Farnham & District/Loughborough Student2:22.812:19.16
52:29.16Sarah Bischoff (nee Purvis) U20W City of Portsmouth/Loughborough Students2:25.122:21.2