BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
2 Jun 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:54.09Tom Curr U20MChristopher FrapwellStroud3:48.343:42.79
23:56.47Harvey SpeedPBSENMDavid DixCoventry/Birmingham Uni3:56.473:53.01
33:59.10Chris PerrinPBU20M Cannock & Stafford3:59.103:55.22
43:59.79Dominik MortonPBSENM Halesowen3:59.793:59.79
54:00.48Jonathan PetersPBU23M Cardiff4:00.483:56.97
64:00.85Jelle Verwer U20M Tipton3:56.063:52.00
74:00.99Sebastian DuffySBSENMJohn DanahayCity of Stoke4:00.994:00.1
84:02.00James PerrinPBU20M Cannock & Stafford4:02.003:59.49
94:02.72Christian BookerSBU23M Halesowen/Birmingham Uni4:02.723:58.89
104:05.77Jack SwallowPBU23MBud BaldaroCrawley/Reigate Priory/Birmingham Uni4:04.864:00.97
114:06.21Sean BowdenSBU20M Bromsgrove & Redditch/Border Olympians4:05.114:02.69
124:07.68James Mee U23M Mansfield/Birmingham Uni3:57.523:51.37
134:08.66Yousef Al-LathaaPBU23M Birchfield H/Yemen4:08.664:08.66
144:11.69Andrew Kaar T20/F20SBSENM Solihull & Small Heath4:09.314:01.01
154:11.73Phil ClampSBV35M Tipton/Birmingham Uni4:11.734:05.02
164:11.76Matthew RoseSBU17MHarvey RoseCoventry4:06.333:57.87
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:13.29Ryan NimmonsPBU17MPaul HayesSolihull & Small Heath4:13.294:10.15
24:13.40Jordan SmithPBU17MJim BrownDudley & Stourbridge4:08.344:08.34
34:16.56Nick WoodPBU20MJames ThieDartford H/Cardiff Met Uni4:10.254:01.2
44:18.16Joe ShailPBU17MPaul HayesCoventry4:17.994:17.36
54:19.58Jamie Langley U23M Leamington4:18.314:18.31
64:19.62Camron WoodPBU17MKeith HoltBirchfield H4:19.624:13.0
74:22.44Josh NevinPBU15MRob BoydBournemouth4:19.104:08.72
84:23.22Ben AshcroftPBU15M Shrewsbury4:23.224:18.0
94:26.51Matthew DeaconPBU20M Bristol & West4:26.514:26.51
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:22.09Nathan UdallPBU15MPaul HayesCoventry4:22.094:13.2
24:28.79Cameron ShanklyPBU15MCatherine MuthBirchfield H4:28.794:07.2
34:30.00Luke JonesPBU15M Tamworth4:30.003:52.47
44:32.07Daniel McKeownPBU15MPaul HayesCoventry4:23.974:17.38
54:39.34Frances Briscoe SENWGlynn TromansCoventry4:34.684:32.15
64:44.40Tom Biegel U15M Banbury4:35.24:30.7
74:47.30Sam ElliottPBU13MRobert GriffithsLeicester4:44.104:27.1
84:47.76Imogen BriscoeSBU17WChristopher FrapwellStroud4:47.764:47.66
94:49.33Joanne BradfordPBSENW Leicester4:49.334:48.81
104:51.45Monique PowellSBU20WKeith HoltBirchfield H4:51.454:31.54
114:52.00Freya Vincent U17WGlenys MortonLeicester4:45.434:40.73
124:52.84Lucy CrookesSBU20WGreg HullLeicester4:52.844:23.81
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:59.80Ros KellingPBV45W Banbury4:57.14:57.1
25:00.60Matthew WattsPBU17MTracey DunnBirchfield H5:00.605:00.60
35:01.82Jack HopePBU13MShane SmithKettering4:52.124:02.14
45:03.05Logan KellingPBU15M Banbury5:02.374:56.9
55:03.77Jessica FreemanSBU17WEddie CockayneBirchfield H5:03.774:54.1
65:03.99April BeebySBU17WRobert GriffithsLeicester5:03.994:55.76
75:07.98Sian HarrisonPBSENW BRAT5:07.984:59.06
85:09.54Maisie GreenPBU13WShane SmithKettering5:07.434:58.72
95:17.11Caitlin BradleyPBU20W Banbury/Thames Turbo/Bicester5:17.115:17.11
105:27.63Lydia Sergiew U15WSimon GaleRoyal Sutton Coldfield5:11.65:04.09
115:28.63Richard Carney V40M BRAT5:17.335:10.79
125:31.36Lily MartinPBU13W Coventry5:31.365:14.5
135:37.56Victoria Greenwood U17W Birchfield H5:35.905:35.90
1500m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.35Dean Miller  U23MBud BaldaroBarrow & Furness4:27.474:14.78
24:31.32John KnibbSBV45M Derby4:18.914:18.91
34:50.67Claire MilesPBU23W Shaftesbury Barnet/Birmingham Uni4:42.304:42.30
44:52.26Sam Lacey U17MGeoffrey JamesBirchfield H4:47.544:25.1
54:52.49Mark PearcePBSENM Sparkhill4:52.494:52.49
64:52.68Thomas KnightPBU20MGeoffrey JamesBirchfield H4:52.684:52.68