BMC Gold Standard Races External Results
Lee Valley
29 Aug 20
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Boys U13 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.84James McAllenPBU13M Waveney Valley2:11.52:11.5
22:24.50Olly Buck U13M Kent2:19.02:19.0
32:28.01Theo RonchettiPBU13MSteve FuryMedway & Maidstone2:22.712:22.71
42:30.55Billy Fudge U13M London Schs2:29.492:29.49
52:31.32Alexander Wilson U13MJames McDonaldHerne Hill2:24.442:24.44
62:31.50Fred Hake U13MJames McDonaldHerne Hill2:24.272:24.27
72:36.97Warren Wilson U13MJames McDonaldHerne Hill2:27.082:27.08
Mens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:48.65Yusuf Bizimana U23M Victoria Park & Tower Hamlets1:46.931:46.93
21:49.29James West SENMBen ThomasTonbridge/Oregon1:48.671:48.67
31:51.76Joseph Morrison U23MIan AckroydWest Cheshire/Chester Uni/Liverpool H1:50.671:50.67
41:52.57Oliver Lill U20MSteve ReynoldsBasildon1:51.001:51.00
51:53.40Ben Murphy SENMMark HookwayTonbridge/Kent Uni1:51.061:49.79
61:53.86Charlie Roberts U20M St. Helens Sutton1:52.651:52.65
71:56.24Charlie Baldwin SENM Worthing/St. Mary's Uni/Crawley1:52.551:51.70
Mens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.86Jack DicksonPBU20MRichard VassallKingston & Poly1:52.861:52.86
21:53.32Tyler Bilyard U20MRob AndrewsGreat Yarmouth/City of Norwich1:53.051:53.05
31:53.47Oliver HallPBU20M Bracknell AC1:53.471:53.47
41:53.50Harry CoxSBU23MSteve PerkinChiltern/Cambridge Uni1:53.501:53.22
51:54.80Liam DeeSBSENM Shaftesbury Barnet1:54.801:50.66
61:56.53Mark Burchett SENM Worthing/Southampton Solent Uni1:54.931:52.74
Mens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.00Reece Sharman-NewellPBU20M Basingstoke & Mid Hants1:53.001:53.00
21:54.59Paul GrangeSBV40MIan GainsIlford/Chelmsford/Barking1:54.591:53.46
31:54.89Adam Day U23MDean MillerChiltern/Birmingham Uni1:54.491:54.49
41:57.30Tom GauncePBU17MMike DunphyDacorum & Tring1:57.301:57.30
51:58.28Isaac BrownSBU20MSteve ReynoldsBasildon/Chichester Uni1:58.281:54.72
62:01.12Jack Exley U20M Thurrock1:54.261:54.26
Mens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.82Edward HendersonSBU17MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow1:59.821:57.41
22:00.13Max McGarvieSBU20MSteve PerkinChiltern2:00.131:59.1
32:00.68Adam Ireland U20MStevan DokicHillingdon1:59.301:59.30
42:00.78Harry Sinclair U20M Trafford/Altrincham1:58.251:58.25
52:01.00Alexander Lakeland U17M Basingstoke & Mid Hants1:59.01:59.0
62:01.23Sam Wilkinson U23MCraig WinrowBrighton & Hove/St. Mary's Uni1:58.771:57.96
72:04.93Jude Miranda U20MJeremy SothcottShaftesbury Barnet1:59.761:59.76
Mens 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.38Jamie RashbrookSBU20MMartin BrownBasildon/Newham & Essex Beagles1:57.671:55.35
22:01.80Taylor Newell U20M Thurrock1:59.981:59.98
32:03.55Zachary CrowtherPBU15MJames McDonaldHerne Hill2:01.742:01.74
42:05.78Luca Matharu U17MDamian NevinsHarrow2:00.152:00.15
52:11.21Harry Prescott U15MGary MarlowBracknell AC2:08.502:07.98
Girls U13 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.58Dina Silverman U13WTy HoldenShaftesbury Barnet2:25.462:25.46
22:28.63Jemima Davey U13WShane SmithKettering2:25.562:25.56
32:35.47Mia Rosen U13WPeter ScottLondon Heathside2:25.052:25.05
42:38.31Sienna Shipton U13WDavid FewellChelmsford2:30.202:30.20
52:39.87Edith Avowlanu U13WMichael UttingCity of Norwich2:27.72:27.7
Girls U13 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:32.43Luciana SmithPBU13WAndy FrankishBlackheath & Bromley2:30.382:30.38
22:32.45Florence EastPBU13WClaire EastCity of Portsmouth2:29.292:29.29
32:33.22Elena OliphantSBU13W S Factor2:29.162:29.16
42:37.47Bella Taylor U13W West Suffolk2:30.502:30.50
52:38.23Jorjia March U11WJohn ClarkeBarnet2:37.482:37.48
62:38.74Laila HellyerPBU13W Worthing2:38.742:38.74
72:39.62Lucy Wright U13WJames McDonaldHerne Hill2:25.712:25.71
82:40.02Lillie HellyerPBU13W Worthing2:40.022:40.02
92:41.35Eva Barton U13WSimon EisenmannCity of Norwich2:34.22:31.41
Womens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.37Louise Shanahan SENW Leevale/Cambridge Uni/Ireland2:03.172:03.17
22:04.52Revee Walcott-Nolan SENW Luton/St. Mary's Uni/Newham & Essex Beagles/Woodfo2:03.802:01.74
32:05.08Khahisa Mhlanga U23WMick JuddHerts Phoenix2:01.912:01.91
42:05.35Georgie Hartigan SENWBev HartiganBirchfield H/St. Mary's Uni/Ireland2:02.992:02.99
52:07.05Rachel McClaySBSENW Bracknell AC2:07.052:04.01
62:08.20Isobel Ives U23WMick JuddBasildon/Bath Uni2:08.142:04.46
72:11.57Saskia Huxham U23WKeith WhitelamHallamshire/Durham Uni2:09.862:07.89
82:13.20Anna Clark SENWMartin RushWoodford Green Essex Ladies/Bath Uni2:10.242:08.46
Womens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.76Abigail Ives U17WRichard BullisBasildon2:11.332:10.62
22:14.22Amarisa Sibley U17WPhillip KissiBlackheath & Bromley2:09.472:09.47
32:15.95Holly Mills U23WLaura Turner-AlleyneAndover/Brunel Uni London/Harrow2:12.322:12.32
42:17.43Catherine Edwards U20WRod FinchBasingstoke & Mid Hants2:15.402:12.96
52:19.09Claire EarlsSBSENW Sli Cualann/Ireland2:19.092:12.57
62:19.74Indienne King U17WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:10.922:10.92
72:21.56Ella Fryer U17W St. Mary's Richmond2:14.452:13.48
Womens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.10Jayne ElvinPBU17WKelvin StoneThurrock2:15.102:15.10
22:16.49Shaikira KingPBU13W Wreake & Soar Valley2:14.752:14.75
32:16.71Nicole McGovern U15WIdris HamudHillingdon2:15.792:15.79
42:18.61Milly DickinsonSBU20WBruce WarrenBrighton Phoenix2:18.612:15.98
52:19.39Joanne Miranda U17WJeremy SothcottShaftesbury Barnet2:15.612:15.61
62:19.97Emily DunkleySBU17WClaire EastCity of Portsmouth2:19.182:17.06
72:19.99Charlotte Young U20WSteve FuryMedway & Maidstone2:17.682:16.51
82:22.38Scarlett Kent U20WAli KadirShaftesbury Barnet2:17.922:17.92
92:26.50Olivia East U17WClaire EastCity of Portsmouth2:17.142:17.14
102:28.22Kyra Sethna-McIntosh U17W Croydon2:19.342:17.82