BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
13 Jun 22
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:56.28Joshua CowperthwaiteSBU23MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)3:56.283:51.82
23:56.52Adrian Bailes SENMThomas MillmoreBirtley/Durham Uni3:50.943:50.84
33:57.04Joshua BlevinsSBU20MJohn StephensonGateshead3:56.643:54.84
43:57.67Will CollinsonPBU20MDavid LowesBlaydon3:57.673:57.67
53:57.98Oliver DouglassPBU20MJohn StephensonGateshead3:57.983:57.98
64:00.85Alex WoodPBU23MPeter VenusBristol & West3:57.223:57.22
74:01.97Kieran ReaySBSENMNathan ShrubbMorpeth/Leeds Beckett Uni4:01.973:56.96
84:04.55Scott ArmstrongPBSENMDavid LowesSunderland/Durham Uni4:04.554:04.55
94:06.49Ethan Bond U17MColin HaggieGosforth3:59.583:59.58
104:07.68Sam HancoxSBSENMDavid LowesMorpeth4:07.684:00.81
114:13.74Rory MuirSBSENMAndy YoungShaftesbury Barnet/Aberdeen4:13.743:52.50
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:03.16Joseph WestPBU17M Middlesbrough (Mandale)4:03.164:03.16
24:03.36Max CreaseyPBU20M Middlesbrough (Mandale)4:03.364:03.36
34:06.07Adam HughesPBU20MJohn ArcherSunderland/Durham Schs4:06.074:06.07
44:06.31Joseph ReevePBU20MKen HarkerRichmond & Zetland4:05.934:05.93
54:06.62Jack DouglasPBU23MAlison WyethGateshead/Newcastle Uni4:06.624:06.62
64:08.08Alex KilbyPBU23MJamie McLoughlinWalton/Durham Uni4:08.084:08.08
74:13.63Jake DormanPBU23M Tyne Bridge4:13.634:13.63
84:17.50Silas Christie U20MColin HaggieGosforth4:08.384:08.38
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.33Ollie CalvertPBU15M Morpeth4:14.334:14.33
24:19.82Alex BoyerPBU17M Darlington H4:19.824:19.82
34:21.45Ben ScantleburyPBU17M North Shields Poly4:21.454:21.45
44:22.57Elliot Kelso U17M Elswick4:09.424:09.42
54:23.16Roy SchumacherPBU20M Abingdon4:23.164:23.16
64:29.98Jacob BrownPBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:24.274:24.27
74:31.55Sarah CouttsSBU20W Fife4:27.494:26.99
84:36.36Alexander SeedPBU20MJohn ArcherSunderland4:36.364:36.36
94:52.02Eden Creasey U15WDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)4:43.314:43.31
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:45.08Noah WilliamsonPBU13MEmily LawsBirtley4:38.474:38.47
24:47.20Holly Waugh U20WLee MorganNorth Shields Poly4:42.984:42.98
34:49.73Ryan KingPBU15MLynn CooperHoughton Harriers/Durham Schs4:41.394:41.39
44:52.51Freya ClarksonSBU17WDavid LowesChester-le-Street4:48.874:43.68
54:57.44Katie Joslyn U17WLee MorganNorth Shields Poly/Northumberland Schs4:48.104:48.10
64:58.93Hannah BowyerPBU17WDavid LowesBlackhill4:51.604:51.60
74:59.76Hannah Rayden U23W St. Albans AC/Durham Uni4:54.504:53.50
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:45.85Carl SmithPBV35M Jarrow & Hebburn4:45.854:45.85
24:49.56Luke BoothbyPBU17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:48.84:48.8
34:52.07Alexis Dodd V35WLewis MosesJarrow & Hebburn4:47.394:47.29
44:55.28Charlie Furness U15MLee MorganNorth Shields Poly4:43.404:43.40
55:13.21Caitlin Flanagan U17WMike BatemanMorpeth4:53.794:53.79
65:17.71Savannah Tarn U15W Darlington H5:15.15:12.95
75:44.32Grace Robinson-Tregear U13W Darlington H5:21.415:21.41