BMC Regional Races External Results
Loughborough
18 May 22
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.67Alex Hampson SENM Mansfield1:52.911:52.91
21:56.14Aaron HuntPBU23MDean MillerNotts/Birmingham Uni1:55.171:55.17
31:56.61Henry Cullen U20MDavid BlackburnDoncaster1:56.461:55.70
41:57.70Ben Stevenson U20M Derby1:56.841:55.86
52:00.90Tom BairdSBSENMJames ThieCity of Lisburn/Cardiff Uni2:00.901:57.93
62:03.50Luke Nuttall T46 U23MAlison WyethCharnwood/Loughborough Students1:59.091:59.09
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.48Harry HewittPBU20MRussell ProsserPeterborough & Nene Valley1:55.481:55.48
21:58.05Steven Quercia-SmalePBU23MSonia McGeorgeSt. Edmund Pacers/Loughborough Students1:56.891:56.89
31:59.00Sam ArisSBU23M Daventry1:58.081:56.7
41:59.86Clark RobertsSBSENMNorma PughCoventry/Edge Hill Uni1:59.231:58.85
52:00.65Luke TalbotPBU20M Charnwood2:00.652:00.65
62:03.47Andrew Power U20MDave LeeTaunton2:00.571:58.19
72:03.77Harvey ButlerPBU23M Jersey/Loughborough Students2:03.772:03.77
82:04.65Adam Bayley U20M Rushcliffe2:02.872:02.87
92:06.00Charles Prestwich U17M Notts2:02.002:01.79
102:08.82Joseph Monk U17M Newark AC2:03.362:03.36
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.25Cameron WestPBU17MRoy FreemanLincoln Wellington1:55.511:55.51
22:04.23Edward Holden U15M Mansfield2:02.762:02.76
32:05.70Oliver ChinnPBU20M Birchfield H2:05.702:05.70
42:09.74Sebastian Thornewill U15MMike ThornewillRushcliffe2:04.12:04.1
52:13.20Phil Gould V40MClark RobertsCoventry/Midland Masters2:07.111:59.9
62:15.46Archie Clarke U15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:12.952:12.95
72:18.83Louie Paddison U15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:17.02:17.0
82:19.85James Kirkwood V35M Holme Pierrepont2:17.42:11.5
800m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.08Shaikira King U15WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:09.292:09.29
22:12.38Shen Wigfield-Turner U20WAndrew HendersonHallamshire2:10.262:10.26
32:12.89Hannah Kinane U17W Swansea2:10.062:10.06
42:15.72Emily Bott U17WRichard HarrisRotherham2:13.352:13.35
52:16.00Valentina CostaSBU20W Derby2:16.002:14.94
62:16.32Amy JacksonPBSENW Leicester/Manchester Metropolitan Uni2:16.322:16.32
72:18.45Abigail NicholsonSBU17WMartyn GibbonsNotts2:18.452:16.72
82:22.44Scarlett KentSBU23WAli KadirShaftesbury Barnet/Loughborough Students2:18.272:17.92
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.02Paige Roadley SENWRichard MasseyMansfield2:22.032:22.03
22:30.17Samantha Puri U23WClark RobertsCoventry/Coventry Uni2:26.972:26.97
32:33.60Megan OwenPBU15W Stilton2:31.242:31.24
42:35.50Kirsten LeesPBU15W Rushcliffe2:33.92:33.9
52:35.82Melanie GouldSBU20W Leamington2:30.632:30.63
62:43.20Sophia Charters SENW Coventry2:42.992:37.2
72:43.86Holly LimmerPBU15W Retford2:43.662:43.66
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.85Lizzie PenningtonSBSENW Wolverhampton & Bilston/Notts/Birmingham Uni2:13.652:13.65
22:16.09Lily SaxonPBU20WStuart AlbuttSolihull & Small Heath2:13.152:13.15
32:20.44Katie Betts U15W Scunthorpe Harriers AC2:18.802:18.80
42:21.26Katherine SpencerPBV35WClark RobertsNuneaton2:21.262:21.26
52:21.53Freya McFaddenPBU17W Stroud2:17.32:17.3
62:26.24Emily MurraySBU23WSimon PriorWells City/Loughborough Students2:26.242:25.79
72:30.33Eve Aston U17W Saffron AC2:28.882:24.75
82:31.83Geoff Lowry V55MMatthew LongSheffield RC/Eastern Masters2:30.342:17.51
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:57.40Archie Parkinson U20MBill BoydCorby3:50.923:50.92
24:01.43Ben BrownPBU20MPeter HaynesSouthampton3:56.823:56.82
34:01.47Steven DenbySBU23M City of Norwich/Bristol Uni3:57.643:57.64
44:02.56Thomas ThayrePBU23M Crawley/Royal Air Force3:59.623:59.62
54:04.68Caleb StephensonPBU23MSonia McGeorgeCleethorpes/Loughborough Students3:57.173:57.17
64:04.87David Corkey SENM Bristol Uni/Bristol & West/Ireland4:01.554:01.55
74:05.86Samuel Berhane U17M Sweden4:02.904:02.90
84:05.99Ed Banks SENM Birchfield H4:03.184:03.18
94:06.98Brychan Price Davies U23MDerek OsborneBrecon/Birmingham Uni/Swansea4:00.984:00.30
104:11.78William Newcombe U20MMark VileCambridge & Coleridge/Birmingham Uni3:58.963:58.96
114:15.46Charlie Woollett U23M Watford/Loughborough Students4:11.004:02.19
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.68Joseph O'ConnellPBU20M Harborough4:07.504:07.50
24:08.77Joseph McLeodSBSENMPaul HayesCoventry/Coventry Uni4:02.744:02.74
34:09.10Sebastian BeedellPBU17M Peterborough & Nene Valley4:05.194:05.19
44:11.50James MarshallSBV40M BRAT/Midland Masters4:11.504:09.25
54:18.77Alexander HäggPBU17M Sweden4:18.774:18.77
64:19.22Lewis ShewardPBSENM Kenilworth Runners4:19.224:19.22
74:19.39Ben SquirePBU20M Rushcliffe4:19.394:19.39
84:22.81Patrick FaulknerPBU23M Charnwood/Loughborough Students4:12.534:12.53
94:29.23Luke DunhamPBU15MAndrew HobdellHerts Phoenix4:17.044:17.04
104:33.49Sebastian MillsSBU23M Chiltern4:33.494:18.21
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.04George WallacePBU17MMichael ThompsonSheffield & Dearne4:24.484:24.48
24:31.20Luca BradleyPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:24.784:24.78
34:32.35Oliver Cresswell U15MTracey DunnBirchfield H4:20.664:20.66
44:34.67Aric Klukowski SENMBernard WilkinsAbingdon/Cambridge Uni4:27.594:27.59
54:41.26Jesse Bradley U15MCatherine MuthBirchfield H4:28.374:28.37
64:42.10Imogen SaundersSBU15WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley4:42.104:37.80
74:50.12Evie Brooks U20WRoy FreemanLincoln Wellington4:36.324:36.32
84:51.09Abby Rex U23W Basildon/Birmingham Uni4:41.434:41.43
94:51.28Rosie ChallenderSBU17WMartyn GibbonsNotts4:49.344:49.05
104:52.42Rosie Ashmore U17WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley/Wreake Runners4:43.964:43.96
114:52.98Lucy Stevens U23W Rugby & Northampton/Birmingham Uni4:43.514:43.51
125:01.51Tilly Horton SENWLuke GunnAldershot, Farnham & District/Birmingham Uni4:48.104:46.76
135:08.03Milo Brotherton U15MMary ParkesWreake & Soar Valley4:42.44:42.4
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:47.21Jack RobinsonPBSENM Newark AC/Lancaster Uni4:35.324:35.32
24:47.79Violet RudkinPBU15WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley4:47.794:47.79
34:54.56James NormanPBU15M Charnwood4:46.804:46.80
44:55.37Amelia Starling U23WPaul HayesCoventry/Loughborough Students4:54.414:54.41
54:56.47Isla PorterPBU15W Lincoln Wellington4:49.794:49.79
65:04.10Lillie Holford U15W Wreake & Soar Valley4:59.964:59.96
75:08.55Saffron BowleySBU17WGraham LambBurton4:58.804:58.80
85:09.96Caitlin McCarney U15WGraham LambBurton5:02.335:02.33
95:22.71Amelia HallPBU17W Notts5:22.715:22.71
105:29.79Samuel LimmerPBU15M Retford5:24.835:24.83
115:37.95Liam ProbertSBSENM Mansfield5:37.955:36.77
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:22.08Jordan SkellyPBSENM Lincoln Wellington8:22.088:22.08
28:24.14Harry ColbertPBU20M Waterford/Ireland8:24.148:24.14
38:25.82Cameron ReillySBU23MAlan BuckleyIlkley/Leeds Beckett Uni8:25.828:22.15
48:27.20William Aitken U20M Exeter Uni/Doncaster8:26.888:26.88
58:27.69Solomon Okrafo-SmartPBU20M Absolute Tri8:22.578:22.57
68:27.90Adam BarberPBU20M Harborough8:27.908:27.90
78:30.53Woody JeromePBU20MMick WoodsAldershot, Farnham & District8:30.538:30.53
88:30.80James WardlePBU20MGraham MoffattRushcliffe8:30.808:30.80
98:31.29Seamus RobinsonPBU20M Westbury/Yate/City of Derry8:31.298:31.29
108:36.10James VaughanPBU20MDavid LawrenceBirchfield H8:36.108:36.10
118:41.35Caleb O'Neill U20MAndrew HobdellHerts Phoenix8:29.568:29.56
128:42.38Andrew ThomsonPBU20MSteven DoigFife8:42.388:42.38
138:48.64Skip SnelsonSBU23M Banbury8:48.648:38.95
148:52.94Finlay WardPBU20M Rugby & Northampton8:48.968:48.96
158:54.12Christopher CoulsonPBU20MLynn CooperHoughton Harriers8:48.328:48.32
168:57.58Matthew Clutterbuck U23MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni8:52.768:51.73
178:59.20Morgan GallimoreSBU23M Absolute Tri8:59.208:58.27
189:02.46George Phillips SENMJoshua SchofieldNotts/York Uni8:52.278:52.27
3000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:43.82Jack BondPBSENM Rugby & Northampton/Loughborough Students8:35.778:35.77
28:53.86Max NicollePBU23M Vale of Aylesbury/Loughborough Students8:53.868:53.86
38:55.03Isaac MouldPBU20M Cirencester/Swindon8:55.038:55.03
48:57.84Alistair GudginPBSENMSteven DoigFife8:57.848:57.84
59:02.42Luke IngramPBSENMWayne WalkerOwls Leicester9:02.429:02.42
69:04.52Thomas CarpenterPBU17MRoy FreemanLincoln Wellington8:57.738:57.73
79:10.02Conor William Pacey SENM Newark AC8:48.728:48.72
89:15.96Kieran CannPBU23M Leicester Uni9:15.969:15.96
99:49.38Angus Saunders U23MMike DunphyDacorum/Loughborough Students9:40.849:38.23
109:50.65Daniel DaltonPBU23MGraham MillicanCoventry9:50.659:50.65
1110:02.72Alex PercySBSENM Hermitage10:02.729:14.28
1210:20.03Cheuk Chun Ambrose LeePBU20M Coventry Uni/Hong Kong9:58.119:58.11
3000m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:55.33Olivia MartinPBU20WBernard WilkinsAbingdon9:44.619:44.61
29:57.29India BarwellPBU20WRoy FreemanLincoln Wellington9:57.299:57.29
39:57.79Juliet PotterSBV40W Charnwood/Notts9:57.799:10.78
410:06.20Ellie WelchPBSENWBill BoydCorby/Loughborough Students/Loughborough Students/10:06.2010:06.20
510:18.52Luke WollingtonPBU23M Lincoln Wellington10:18.5210:18.52
610:27.77Maddie MastrolonardoSBU23WDean MillerBirmingham Uni10:24.2010:23.28
710:28.51Ian BenskinPBV45M Shepshed10:28.5110:28.51
810:29.52Elana AlberyPBSENWJoshua SchofieldKettering10:29.5210:29.52
910:30.06Thomas MinshullPBSENM Boalloy10:30.0610:30.06
1010:39.01Katie GardnerPBU17WMartyn GibbonsNotts10:31.810:31.8
1110:57.66Sam BassettSBSENM South Derbyshire10:57.6610:42.66
1211:23.84Arthur SaundersPBU23M Leicester Uni11:23.8411:23.84
1312:34.33Fergal DunneSBV55M London City AC12:34.3312:25.05