BMC Regional Races External Results
Exeter
29 May 12
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:49.77Tom Purnell U20MChristopher FrapwellStroud3:48.773:47.99
23:53.57Ander RussellSBSENM Stroud/Birmingham Uni3:53.573:51.40
33:53.59William Paulson U20MChristopher FrapwellStroud3:46.913:39.51
43:59.00Aaron PhelpsPBU20MChristopher FrapwellStroud3:54.843:49.03
53:59.06Blair BrownSBU20MCharlotte FisherTaunton3:59.063:57.59
63:59.24Matthew EmeryPBSENM Rugby & Northampton/Bath Uni3:59.073:59.07
74:00.45Nathan YoungSBU23M Bristol & West/Mendip4:00.454:00.13
84:00.50Callum JonesPBU20MPeter MeredithCornwall AC3:58.713:52.37
94:04.29William ChristofiPBU20MDavid BedwellBristol & West3:59.783:47.73
104:06.39Nick BennettPBU20MMark BraceNorth Devon4:06.394:02.08
Mens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.03Rowan PreecePBU20MCharlotte FisherTaunton4:03.154:03.15
24:06.35Joe WaltonPBU17MCharlotte FisherTaunton4:05.753:59.65
34:08.06Andrew Ingle SENM Bideford4:06.703:48.87
44:09.08David WeirPBU17MSimon AndersonCity of Plymouth4:07.674:02.37
54:09.78Ian HabgoodPBSENM Bournemouth4:09.784:09.78
64:09.99Simon Anderson V45M City of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada4:09.014:03.3
74:10.03Jamie ColesPBU20MCharlotte FisherTaunton4:10.034:07.00
84:10.85Michael GauntPBU20MMark BraceNorth Devon4:10.144:07.66
94:12.20Max PatchPBU17MCharlotte FisherTaunton4:12.204:12.20
104:13.36James BlackfordPBU17MSimon AndersonCity of Plymouth/Armada4:11.934:11.93
114:31.86Isaac Taschimowitz U20MCharlotte FisherTaunton4:19.544:19.54
Mens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:16.69Kieran YoungPBU20M Bristol & West/Mendip4:16.694:16.69
24:26.01Sam Heslop-George U17MPeter MeredithCornwall AC4:22.534:22.53
34:26.03Paul AllenPBSENM Yeovil Town4:21.874:21.87
44:34.32John WiselyPBV35M Epsom & Ewell4:30.194:30.19
54:35.11Craig BridgesSBSENM Team Bath4:35.114:22.04
64:35.26Oliver FriendSBU20MMark BraceNorth Devon4:35.264:23.2
74:35.37Stephen BurnsPBV45MSimon AndersonCity of Plymouth4:35.374:32.87
84:41.19 UNKNOWN SENM    
94:42.24Harrison Baker U17MAdam TofieldTavistock/Armada4:38.724:38.72
104:44.10Tony Symons V50M Tavistock/South West Vets4:41.674:37.76
114:53.00Nick DanielsPBV35MKeith PaulChard4:53.004:50.59
125:12.57David RickwoodPBV45M Okehampton/Tavistock5:12.575:12.57
135:24.48 UNKNOWN SENM    
Womens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:34.29Rosie ChamberlainPBU20WBrian O'HareExeter4:32.114:31.03
24:36.11Charlotte Cayton-SmithPBU17WPeter MeredithNewquay & Par4:33.534:33.34
34:42.67Emily WeeksPBU23WBrian O'HareExeter4:39.714:39.71
44:45.17Emily SmithSBU17WClive ThomasYeovil/Wells City4:45.174:34.87
54:46.67Lucy CampbellSBU20WMark BraceNorth Devon4:44.784:41.75
64:48.82Yvonne ChartPBU17WJohn KnowlesTruro School4:48.824:48.82
74:49.75Ellie WallacePBU15WSteve HollierNorth Somerset/Avon Schs4:49.754:32.16
84:50.98Floren ScraftonSBU20WPat GallagherYate/Westbury4:44.784:27.01
94:54.76Harriet LordPBU15WJohn KnowlesTruro School4:54.764:54.76
105:04.40April Hogg U20W Enfield & Haringey/Newquay & Par4:52.784:43.22
Womens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:53.08Anna AllenPBV35W Unattached4:53.084:53.08
24:53.28Hannah GauntPBU17WMark BraceNorth Devon4:53.284:40.80
35:07.50Harriet Rogers U20WCharlotte FisherTaunton5:03.644:57.5
45:08.10Alice Davies U13WAlan ThomasNorth Somerset5:07.024:42.91
55:09.60Yoyo BarnsleyPBU15WJohn KnowlesCornwall AC5:08.934:32.90
65:09.87Alice Rogers U20W Tavistock5:01.394:48.2
75:13.13Bess BickelPBU13W Poole Runners5:09.035:00.4
85:17.07Michelle EllisPBSENW Exeter5:17.075:17.07
95:22.61Catherine HarmanPBV40W Exeter5:22.615:16.86
105:32.27Charlotte WilliamsonPBU20WJohn KnowlesNewquay & Par5:32.275:32.27