BMC Regional Races External Results
Durham
15 Jul 13
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.6Paul WhiteSBSENMStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)1:53.61:52.77
21:55.6Alan Piggford SENMStephen ShawNew Marske1:54.91:52.89
31:56.5Shaun BarrasSBU20MMartin CroweJarrow & Hebburn1:55.711:55.6
41:56.8Adrian Bailes U20MThomas MillmoreBirtley1:55.91:52.94
51:57.2Simeon Greenwood U23MJohn StephensonGateshead1:56.551:54.97
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.1Thomas WalkerSBU23MAndrew HendersonGosforth/Leeds Beckett Uni1:57.11:56.29
21:57.4Matthew Bailey U17MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs1:57.01:54.5
31:57.8Henry Johnson U17MGeorge ReidGateshead1:57.21:57.2
41:59.3Luke Clark U20M Gateshead1:56.51:56.5
51:59.3Markhim Lonsdale U15M Crook1:55.81:46.97
62:00.4Adam Magowan U23MGordon RobertsonStirling Uni1:59.851:56.08
72:12.0Ryan Green U17MMike BatemanMorpeth/St. Mary's Uni1:57.131:50.56
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.3Tristan PeelPBU20M Jarrow & Hebburn1:57.31:57.0
21:57.5Oliver DanePBU15M City of Sheffield1:57.51:51.32
31:57.6Andy GrahamPBSENM Wallsend1:57.61:57.6
41:58.4Adam PrattPBSENMDoug MaxwellTynedale1:58.201:56.7
51:58.4David VernonPBU23MGraham SmithVictoria Park City of Glasgow/Aberdeen Uni1:57.91:57.9
61:59.0Adam GibbsPBU17M Wallsend1:59.01:54.3
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.8Sparrow MorleyPBSENMSparrow MorleyTyne Bridge/Newcastle Uni1:58.201:57.4
22:00.7Philip WinklerPBU17MMike BatemanMorpeth2:00.71:56.56
32:01.0Chris DunnePBV35MStan MarkleyNorth York Moors/Middlesbrough (Mandale)2:00.802:00.80
42:01.6Stewart MillarPBU15MGrant Scott SmithAberdeen2:01.391:55.21
52:01.7Michael ToddPBU20M South Shields2:01.71:59.5
62:02.6Oliver Watson U17MBryan MackayDurham2:01.21:57.9
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.1James CripwellPBU17MJohn StephensonGateshead2:04.12:02.1
22:04.5Jonathan Wilkinson DPBU20MBryan MackayDurham2:04.52:01.9
32:04.8Ben CraigPBU17M Sunderland2:04.82:00.56
42:07.0Patrick Wilson U17MMarilyn BriggsNew Marske2:06.02:06.0
52:08.3Christopher WilkinsonPBU20MBryan MackayDurham2:08.32:05.9
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.7Sarah McDonald U23WBud BaldaroJarrow & Hebburn/Birmingham Uni2:05.692:00.88
22:09.0Nathan Baker U15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:08.41:56.9
32:10.5Christopher NicholsonSBU20MJohn StephensonGateshead2:10.52:07.52
42:10.6Ryan Etherington U20MCharlie MeiteShildon2:09.62:09.6
52:15.1Katy Brown U23WMichael LoveStewartry2:08.702:02.33
800m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.6Douglas TicknerSBU23M Derwent Cockermouth/Newcastle Uni/Tyne Bridge2:09.62:08.9
22:10.1Max PearsonPBU15MPeter VenusTynedale2:10.091:56.1
32:10.7Alex BrownPBU15MLynn CooperHoughton Harriers2:10.72:04.71
42:11.0Ashley GibsonSBSENWLindsay DunnMorpeth/Gateshead2:11.02:10.25
52:11.7Gina RutherfordSBSENWLindsay DunnNorth Shields Poly/Northumbria Uni2:11.72:08.24
62:12.2Thomas BrannonSBV45M North Shields Poly/VAA North East2:07.231:53.0
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.0Kenny MacPhersonPBV45MSimon KristiansenTyne Bridge/Cambuslang2:11.02:09.3
22:12.9Josh AllenPBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:12.91:50.29
32:13.6Jacob Hopkins U15MMike BatemanMorpeth2:12.492:06.7
42:13.9Sophie MontgomeryPBU17WJohn MacphailBlaydon/Blaydon & Elswick2:13.92:13.9
52:16.6Philippa Stone U17WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:15.902:11.47
62:18.0Chloe Loredo U20W North Shields Poly2:13.482:13.08
72:21.4Kieran Hedley U15MMike BatemanMorpeth2:13.921:55.78
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.1Richard BakerPBV35M North Shields Poly2:16.02:16.0
22:19.6Philippa Chambers U17WJanice LawtonGateshead2:19.42:19.4
32:19.7Amber Cormack U17WMike BatemanMorpeth2:18.232:18.23
42:20.2Lucy Robinson SENWPhilip HayesNorth Shields Poly2:15.62:15.6
52:20.9Kate Waugh U15WJanice LawtonGateshead2:20.72:12.7
62:21.2Sophie Burnett U17WThomas MillmoreBirtley2:19.362:10.3
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.1Joe HalpinPBU13MGillian TrotterChester-le-Street2:19.12:15.3
22:19.9Jamie ReedPBU13MJohn TinklerChester-le-Street2:19.92:00.6
32:21.6Eleanor DaglishPBU17WLynn CooperHoughton Harriers2:21.62:20.4
42:22.0Libby HedgerPBU15WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:22.02:18.4
52:24.6Victoria Houghton SENWPhilip HayesNorth Shields Poly2:20.382:20.38
62:32.3Rebecca Buchanan U17WFrank DavidsonCarlisle Aspatria/Team North Cumbria2:23.62:23.6
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.9Amy EtheringtonSBU20WDavid MatthewsShildon2:20.92:16.9
22:21.7Joshua CowperthwaitePBU13MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:21.71:57.8
32:22.4Rebecca MottPBU15WBryan MackayDurham2:22.42:22.4
42:24.1Camilla McKnespieyPBU15WFrank DavidsonCarlisle Aspatria/Team North Cumbria2:24.12:24.1
800m L (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.3Olivia BatemanSBU15WMichael BunnJarrow & Hebburn2:27.32:26.30
22:30.9Paige Gilhespy U20WThomas MillmoreBirtley2:28.52:28.5
32:31.2Leah DavisonPBV40W North Shields Poly2:31.22:31.2
42:32.3Frances BellPBU13W New Marske2:32.32:31.2
52:35.8Karen Loughney V45W North Shields Poly2:30.82:30.8