BMC PB Classic External Results
Street
6 May 13
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.43Andrew WordenPBU20MPeter MeredithCornwall AC1:52.431:52.43
21:53.24Kyran RobertsSBU20MDelyth BrownCarmarthen1:52.381:51.47
31:53.26Stephen DaviesSBSENMChris MossBelgrave/Cardiff1:53.261:48.33
41:53.92Hugo FlemingSBU20MJack RutherfordWalton1:53.921:51.37
51:55.21Rhys GranvilleSBU20MDelyth BrownCarmarthen/Swansea1:55.211:54.72
61:55.80Sam Bedford U20M Wells City/Millfield Sch1:54.491:51.8
Men 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.35Thomas GeorgePBU20MPaul de-CampsGloucester1:56.451:55.03
21:57.45Kane Lee U20MNeil MillerYate/Westbury1:56.921:55.04
31:58.11George ChapmanPBU17MAdrian CloverTeam Bath1:57.471:54.56
42:00.36Charlie WalkerPBU20MPhil BanningCardiff1:58.871:55.2
52:00.36David FisherPBU20M Southampton1:58.651:58.65
62:00.70Max PatchPBU20MCharlotte FisherTaunton2:00.402:00.40
72:11.20Tyler Pritchard U17MPhil BanningCwmbran2:08.082:02.04
Men 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.35Declan TothPBU20M Poole Runners1:58.351:58.35
21:59.30Gwynant JonesPBU20MDic EvansCardiff1:58.551:58.55
32:00.59Ben HawkinsPBU20MCharlotte FisherTaunton1:56.561:54.23
42:00.94Jake HeywardPBU15MPaul DarneyCardiff1:59.931:48.61
52:02.40Kieran RowePBU20MDavid VarneyNewquay & Par2:02.402:02.40
62:02.81Alex JonesSBU20MAdrian CloverTeam Bath2:02.71:58.03
72:02.86Graeme TinklerSBU20M Newton Abbot2:01.322:00.70
82:03.62Xan WesolowskiPBU17MMark BraceNorth Devon2:02.882:02.88
92:05.34Sam Heslop-GeorgeSBU20MPeter MeredithCornwall AC2:05.31:58.73
Men 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.17Henry WillisPBU20M Taunton/King's College Taunton2:00.862:00.86
22:05.64Oliver ShadPBU17MKevin BruntTeam Bath2:01.82:00.94
32:06.75Harry PaigePBU20MDon LennonBlackburn2:06.52:00.74
42:07.41Archie WaltonPBU17MCharlotte FisherTaunton2:07.411:54.33
52:08.08Will StockleyPBU15MAdrian CloverTeam Bath/Wiltshire Schs2:07.381:55.73
62:09.41Charlie MartinPBU17M Wells City/Yeovil/Millfield Sch2:09.412:09.41
72:10.17Robert HoworthPBU15MAdrian CloverTeam Bath2:08.601:54.49
82:11.41Alex Price U17MSean PriceRhondda2:06.802:00.00
92:11.72John HoworthPBU15MAdrian CloverTeam Bath2:11.721:52.00
Men 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.11Sam Zakrzewski U17MDon LennonRibble Valley2:12.862:04.35
22:16.51Freddie TelferPBU17M Millfield Sch2:16.512:16.51
32:17.78James VincentPBU15MPhil BanningCardiff2:11.931:55.01
42:18.42James EllisPBU15MMartin RushSwindon2:18.422:18.42
52:18.76Themis BowerPBU15MAdrian CloverTeam Bath2:18.41:58.94
62:18.90Stefan BarnettPBU17M Team Bath2:14.72:14.7
72:19.91Rory HoworthPBU13M Team Bath2:19.61:57.30
82:20.55Gareth Pike U17MMark BraceNorth Devon2:14.762:09.06
92:20.71Max WhitecrossPBU15MMark BraceNorth Devon2:20.712:20.71
Men 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.41Luke DaviesPBU13MPhil BanningBrecon2:18.822:12.42
22:22.90Joshua ThornePBU15M Wells City/Yeovil2:22.902:08.0
32:24.35Anton MillsPBU15MAlison HurfordBristol & West2:21.21:58.57
42:29.27Niall CaleyPBU13MIan HumphreysMendip/Millfield Sch2:25.952:24.78
52:31.44Ollie ThornerPBU13MAlan RichardsonWells City/Yeovil/Millfield Sch2:24.522:08.16
62:31.70Luke BakerPBU13MAnnette WealeWells City/Yeovil2:31.702:19.73
72:32.25Ben MinnicanPBU15M Stroud/Gloucester2:29.42:29.4
82:44.30Ben SmithPBU13MSean PriceAberdare Valley2:41.952:16.94
92:47.50Nathan Marchant U13M Bristol & West2:46.82:21.8
102:49.00Aurelio CalipaPBU13M Poole AC/Millfield Sch2:37.22:06.8
Women 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.48Loren Bleaken U20WAdrian CloverTeam Bath2:05.182:04.59
22:08.44Aislinn CrosseyPBU20WFrancis O'HaganNewry2:03.932:03.93
32:10.47Molly Long U17WJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:06.302:03.32
42:11.03Georgie Hartigan U20WNorma PughCoventry2:08.082:02.99
52:11.28Rosie ChamberlainSBU20WBrian O'HareExeter2:11.282:04.19
Women 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.19Charlotte Cayton-SmithSBU17WPeter MeredithCornwall AC2:07.682:05.23
22:17.06Jess StrangPBU17WStephen EndacottCity of Plymouth/Armada2:17.062:17.06
32:18.30Lillie Bellamy U20WNeil EnglandSwindon2:14.382:12.06
42:18.47Heidi DaviesPBU17WPhil BanningBrecon/Powys Schs2:17.42:15.38
52:19.06Alice Chandler U17WStewart McIntyreReigate Priory2:16.282:15.25
62:20.28Amy SweetSBU20W Newquay & Par2:20.282:17.43
72:20.57Kate Seary U17WPhil BanningCardiff2:12.662:11.1
82:22.89Emily GriffinPBU15WSteve KnightCardiff2:17.762:17.16
92:24.92Lucy LennonSBU17WDon LennonRibble Valley/Newham & Essex Beagles2:23.472:23.47
Women 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.03Sophie NashPBU17W Yate/Westbury2:21.12:20.15
22:22.30Elishka CouparPBU15WPhil BanningCardiff2:22.302:22.30
32:22.54Emma LigthartPBU15WPhil BanningCardiff2:22.542:22.34
42:25.45Caitlin ExtonPBU15WPhil BanningCardiff2:25.452:22.72
52:25.70Lily EnglandSBU15WDavid VarneyNewquay & Par2:20.922:20.92
62:26.31Amelia DavisPBU15W Poole AC2:26.242:25.1
72:30.05Holli Jehu U15WSean PriceAberdare Valley2:25.52:21.10
82:34.01Jessica Monk U17WDavid TaylorBristol & West2:29.62:26.80
Women 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.73Kate O'ConnorPBU13WFrancis O'HaganNewry2:18.052:16.61
22:27.46Naomi ReidPBU15WPhil BanningPontyclun2:25.182:09.02
32:28.19Elena SidmanPBU13WIan HumphreysMendip2:28.192:17.31
42:29.60Elen LindsaySBU17W Team Bath2:29.602:23.37
52:30.54Amy D'ArcySBU15WAnnette WealeYeovil/Wells City2:27.692:21.40
62:31.90Bess BickelPBU15WMark PauleyPoole Runners2:29.52:29.5
72:33.01Emma JanePBU15WBryan ClintonSwindon2:26.442:26.44
82:34.07Brogan HaggettPBU15WSean PriceAberdare Valley2:34.072:34.07
92:34.41Charlotte Rogers U17W Taunton2:31.922:30.14
102:34.84Abby Cayton-SmithPBU15WStephen WoodfindenCornwall AC2:33.52:33.5
112:37.54Emma Jones U17W Yate/Westbury2:37.22:29.47
Women 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:31.50Georgina SmithPBU17WDon LennonRibble Valley2:30.072:30.07
22:33.34Mollie D'Arcy RicePBU15WChristopher BrownStroud2:32.42:21.9
32:33.95Cerys BradshawPBU15WRidley GriffithBridgend2:22.12:22.1
42:34.45Sophie ReedPBU15WPat GallagherYate/Westbury2:30.692:26.8
52:35.62Amber HardingPBU15WPhil BanningCardiff2:28.692:28.69
62:35.72Caitlin WosikaSBU15WMartin RushTeam Bath2:32.302:18.08
72:37.31Penny GuessSBU20W Somerset Schs/King's College Taunton2:37.312:28.52
82:39.51Jessica BrownSBU15WAndy PriceTaunton2:39.512:22.32
92:44.52Elizabeth Sutton U15W Stroud2:38.632:35.3
102:45.98Jessie FlanaganSBU17W North Devon2:45.982:39.90
112:46.95Katie Jones U15W Cornwall AC2:37.382:37.3
122:49.55Katriona Brown U13WStewart McIntyreReigate Priory2:46.182:25.1
Mixed 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:41.48Harriet FoxPBU13WClive ThomasWells City/Yeovil/King's College Taunton2:34.122:26.36
22:42.74Kirsty JenkinsPBU15W Wells City2:39.872:31.97
32:43.85Daniel Marshall U13M Bristol & West2:39.52:25.18
42:44.10Darcy BournePBU13WSusanne DietrichKingston & Poly2:41.842:36.8
52:44.59Macy Godden U15W Poole AC2:39.22:37.9
62:45.97Georgia TanseyPBU13WDon LennonRibble Valley2:43.02:30.1
72:49.29Tyler NussbaumerPBU13M Bristol & West2:49.292:49.29
82:53.98Hannah Westhenry U15WDean ExtonWeymouth2:49.52:46.9
92:58.26Stan Harding-HillPBU13M Bristol & West2:58.262:11.82
103:05.49James MorrisSBU13M Independent Intelligent Fitness3:05.492:22.81
 
Men 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:52.07Michael WardPBU20MPaul DarneyCardiff3:48.113:44.33
23:56.06Benedict WesthenryPBU20MThomas WatsonWeymouth/Poole AC3:56.063:52.39
33:56.45Aaron PhelpsSBU23MChristopher FrapwellStroud3:56.453:46.00
43:56.73Joseph MaynardPBSENMDarrell MaynardCardiff3:56.733:56.73
53:58.49Matthew EdwardsPBU20MPaul DarneyCardiff3:58.493:51.98
63:59.23Lloyd HecklerPBU20MDelyth BrownCarmarthen3:57.133:57.13
73:59.52William Paulson U20MChristopher FrapwellStroud3:46.483:36.86
83:59.56Nyle ClintonPBU20MBryan ClintonSwindon3:58.173:51.56
94:00.13John CovePBU17MPhil BanningCardiff4:00.133:47.47
104:07.60Niall Holt U20MTodd BennettSouthampton4:06.163:51.61
114:09.77Joe WaltonSBU20MCharlotte FisherTaunton4:09.773:59.65
124:10.36Conall Kirk U20MMark KirkLagan Valley4:08.163:48.79
Men 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:07.12Jacob PreecePBU20MPaul DarneyCardiff4:07.123:58.96
24:09.09Jack FearPBU20MDavid GoodgerNewport/Gloucestershire Schs4:09.094:09.09
34:10.28Andrew SmithPBU17M Poole Runners4:10.284:06.0
44:11.41Sam SommervillePBU17MAnnette WealeYeovil/Wells City4:08.523:56.18
54:16.83Dominic TaylorPBU17MCharlotte FisherTaunton4:15.084:08.3
64:19.83Cameron WassellPBU17MChristopher FrapwellStroud/Wiltshire Schs4:13.374:13.37
74:20.52Ciaran Lewis U17MPhil BanningCardiff4:15.713:56.81
84:25.76Lewis BruntPBU17MPhil BanningCardiff4:22.954:19.97
94:26.31Dan WildePBU15MCharlotte FisherTaunton4:25.183:52.54
104:28.58Cameron Tapp U15MBrian O'HareTiverton4:18.134:18.13
114:31.14Edward Laslett U17MJohn KnowlesTruro School4:28.54:28.5
Men 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.36Tom Mortimer U15MChristopher BrownStroud4:26.33:47.26
24:38.33James RustomSBU17M Millfield Sch4:38.334:17.09
34:39.39Hugh SadlerPBU15MDavid BedwellBristol & West4:39.393:54.36
44:42.93Matt LayPBU17M Poole AC4:36.64:36.6
54:43.02Jac SmithPBU15MSean PriceAberdare Valley4:43.024:02.7
64:44.41Keiron DunkleyPBU15M Bristol & West4:40.34:40.3
74:44.89Oliver DickinsonPBU15MSimon PriorWells City4:41.284:16.95
84:45.61Adam Wilson T20/F20PBU17MMartin FitzhughYate/Westbury4:41.94:07.25
94:49.03Finn BirniePBU13MJohn KnowlesNewquay & Par/Truro School4:37.593:54.62
104:52.62Ilya Oraetetskiy U17M Millfield School  
114:54.56Harry Davis U15MChristopher BrownStroud4:45.84:27.4
124:55.80Miles ReesPBU13MMark BraceNorth Devon4:52.364:36.85
134:55.97Thomas Jones U15MCarol JonesCarmarthen4:43.54:19.04
145:02.79Iestyn WilliamsSBU13MCarol JonesCarmarthen5:02.794:06.39
155:20.72Ian SnowSBV60MMark BraceTorrington/South West Vets/North Devon5:06.344:48.66
165:29.89Robert CroagerSBU13M Independent Intelligent Fitness5:29.894:44.4
Women 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:31.69Miranda SadlerPBU20WDavid TaylorBristol & West4:26.724:26.72
24:38.39Rhianwedd PriceSBU20W Cardiff4:38.394:09.56
34:38.58Gemma ShepherdPBU17WAdrian CloverMarlborough & District Junior4:29.224:20.62
44:40.65Aisling QuinnSBU17W Ferrybank/Ireland4:40.654:34.96
54:48.15Seren AllinPBU15WRidley GriffithCardiff4:48.154:48.15
65:03.16Yvonne Chart U17WJohn KnowlesTruro School4:49.244:48.82
Women 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:42.46Elisabeth HoodSBU17WMark PauleyPoole AC4:41.824:33.48
24:45.38Katie GrinyerPBU17WSteve HollierNorth Somerset4:45.384:45.38
34:46.30Emily Smith U20WClive ThomasYeovil/Wells City4:44.214:34.39
44:46.58Lilly HawkinsPBU20WAnnette WealeYeovil/Wells City4:43.974:24.2
54:46.62Ellie WallacePBU15WSteve HollierNorth Somerset/Avon Schs4:40.364:25.17
64:46.68Niamh BrownSBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:41.154:26.90
74:48.54Hannah GauntPBU17WMark BraceNorth Devon4:40.804:40.80
84:48.71Ella ShirleyPBU17WWilliam WinterLeicester4:45.344:35.18
94:49.79Alice DaviesPBU15WAlan ThomasNorth Somerset4:49.794:42.91
104:53.81Ellie LeatherPBU15WJason MichaelYate/Westbury4:47.334:27.62
114:57.86Holly BankesPBU15WChristopher BrownStroud4:57.864:49.63
124:57.93Yoyo BarnsleyPBU15WJohn KnowlesCornwall AC4:50.284:32.90
135:00.36Rebecca Evans U20WTony HouchinCardiff4:57.934:32.21
145:01.18Amelia VancePBU15WCharlotte FisherTaunton/Somerset Schs4:55.204:55.20
155:08.89Emma Journeaux U23W Yate/Westbury5:08.864:48.96
165:14.82Bethan Evans U15W Pontyclun RR4:51.394:39.98
175:19.90Lauren Ellis U20W Yate4:58.54:57.1
Women 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:48.21Yasmin WatlingPBU15WAdrian CloverTeam Bath/Wiltshire Schs4:41.374:41.37
24:53.32Zoe WassellPBU15WChristopher FrapwellStroud4:51.024:26.88
34:54.06Emma ButterworthPBU17WMark PauleyPoole AC/Team Dorset4:52.64:52.6
44:56.78Lucy DennisPBU13WRidley GriffithCardiff4:56.784:56.78
54:57.37Eloise BrownePBU15WDavid TaylorBristol & West4:57.374:55.5
64:59.07Cecilie AndersenPBU17WAlan ThomasNorth Somerset4:59.074:59.07
75:00.39Charlotte BakerPBU17WAnnette WealeYeovil/Wells City4:58.924:58.92
85:04.46Emma TaylorPBU17W Yate/Westbury4:56.634:56.63
95:05.31Grace KnappPBU15WBryan ClintonStroud5:05.314:48.64
105:10.85Martika Gallagher U15WMark BraceNorth Devon4:57.34:53.00
115:12.10Annabel HeathPBU15WMark BraceNorth Devon5:09.795:05.39
125:13.09Lucy BaldwinSBU15W Wells City/Millfield Sch5:13.095:00.8
135:15.41Imogen KeelingSBU15W Taunton5:15.415:14.35
Women 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:58.18Laura McNabSBU13WAdrian CloverTeam Bath4:58.184:50.78
25:10.70Bethan MoorPBU15WKerry NewellGloucester5:10.704:59.6
35:14.59Abigail FisherPBU13WPhil BanningBlaenau Gwent5:03.334:45.78
45:16.40Georgia Taylor U15WJason MichaelYate/Westbury5:12.65:12.6
55:16.62Elowen PenfoldPBU13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:16.624:58.92
65:20.91Jade LittlechildPBU13WMartin RushTeam Bath5:18.834:44.15
75:23.22Amelia ErringtonPBU15W Stroud5:20.75:09.47
85:24.32Elise ThornerPBU13W Wells City/Millfield Sch/Yeovil5:23.224:33.69
95:26.92Ariana WatlingSBU15W Team Bath/Wiltshire Schs5:26.925:09.3
105:28.24Fleur Sams U13W Independent Intelligent Fitness5:27.25:27.2
115:31.04Ellie MortimerPBU13W Stroud5:28.25:14.01
125:34.31Georgie LaneSBU17WAnnette WealeYeovil5:34.315:22.6
135:34.86Hester MilesPBU13WChristopher BrownStroud5:34.865:08.6
145:35.15Cara HartPBU13W Stroud5:35.15:35.1
155:38.36Rebecca HortonPBU13W Aberdare Valley5:38.365:38.36
165:38.52Katie StrangePBU13WColin BarossTeam Bath5:38.525:26.3
176:21.59Sian MorrisPBU15W Independent Intelligent Fitness6:21.596:21.59
 
Men 3000m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:18.07Steve MitchellSBSENMKeith BrackstoneBristol & West8:18.078:04.89
28:20.88Jonathan HopkinsPBU23MRidley GriffithCardiff8:20.888:09.42
38:25.50Robert GaltPBU23MChristopher FrapwellStroud/UWE Bristol8:25.508:25.50
48:27.22Tom MersonPBSENM Bristol & West/Exmouth8:27.228:27.22
58:29.56Alex Carter U20MAdrian CloverTeam Bath8:26.118:20.03
68:32.32Ander RussellSBSENM Stroud/Birmingham Uni8:32.328:17.33
78:33.69Alex GeorgePBU20MPaul de-CampsGloucester8:18.907:55.51
88:48.65Berihu Tesfay U23M Exmouth/Ethiopia8:48.108:48.10
98:50.12Matthew DickinsonPBU20MSimon PriorWells City/Yeovil8:50.128:44.68
108:51.47Richard de-CampsPBSENMPaul de-CampsGloucester/Birmingham Uni8:51.478:38.97
118:52.31Daniel Owen U23MAndrew BeadleCheltenham8:32.588:22.86
128:52.58Christian LovattPBU17MKevin EvansCarmarthen8:52.588:30.29
Men 3000m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:46.47Oliver FoxPBU17MRichard Llewellyn EatonWells City/Yeovil/King's College Taunton8:43.228:13.95
28:49.05Anupam DasPBSENMGerald ArcherHillingdon/Bath Uni/Bristol & West/Team Bath8:49.058:49.05
38:50.16Callum JonesSBU20MPeter MeredithCornwall AC8:50.168:24.02
48:51.55Michael GauntPBU20MMark BraceNorth Devon8:51.558:51.55
58:53.63Ellis CrossPBU17MSimon KingTamworth8:53.638:06.36
68:55.21Declan McManusPBU17MDavid WalkerWorcester8:53.328:27.81
78:57.44Jack HutchensPBU23MMark BraceNorth Devon/Plymouth Uni8:57.448:44.10
88:59.07Jamie ColesPBU20MCharlotte FisherTaunton8:59.078:59.07
99:01.72Ben PointingPBSENM Taunton9:01.729:01.72
109:01.75Rob McTaggart SENM Bournemouth8:43.578:34.25
119:03.15Matthew DoyleSBU20MChristopher FrapwellStroud9:03.158:59.11
129:09.36Mahamed MahamedPBU17MPeter HaynesSouthampton/Ethiopia9:04.348:13.34
139:11.79Stephen SimpsonPBU20MPeter HaynesSouthampton9:02.829:00.00
149:26.00Karl WelchPBSENM Bournemouth9:26.009:26.00
159:38.87Luke PriorPBU17MSimon PriorWells City/Yeovil9:26.28:23.52
1610:23.82Tom ParkinsonPBU17M Millfield Sch10:23.8210:23.82
Mixed 3000m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:37.64Bronwen Owen U17WAndrew HendersonScarborough9:30.509:27.26
210:20.87Bethan Griffiths SENWJames ThieCardiff10:01.8010:01.80
310:21.61Anna Burton U23WKeith BrackstoneBristol Uni9:59.969:59.96
410:22.29Jeremy Hogan V50M Bristol & West/South West Vets10:13.710:01.53
510:22.98Victoria KennySBU20W Bristol & West10:22.989:58.31
610:30.54Holly BrownPBU17WCharlotte FisherTaunton10:30.5410:30.54
710:33.60Emily AckfordPBU17WSimon AndersonCity of Plymouth10:22.1210:05.19
810:59.32Harriet RogersPBU20WCharlotte FisherTaunton10:59.3210:55.6
911:14.54Isabel SteeleSBU20WPeter MeredithCornwall AC11:10.910:10.0
1011:20.62Harriet LordPBU17WJohn KnowlesMillfield Sch11:20.6211:20.62