BMC PB Classic External Results
Corby
11 May 13
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.82Jonny MonkPBU20MWilliam Alan WinterLeicester1:52.551:48.68
21:56.65Oliver JonesPBU20M Ipswich1:56.651:56.65
31:56.75Billy White U17M Brighton Phoenix1:54.521:54.52
41:58.06James McCraePBU17MRussell ProsserNene Valley1:57.31:52.55
51:58.28Andrew RevellPBU20M Ipswich1:58.281:58.28
61:59.39Billy KelseySBU17MNadeem ShaikhShaftesbury Barnet1:55.121:52.23
72:00.41James Hatton U17MRobert GriffithsLeicester1:58.081:58.08
82:00.90Ross TennantPBU20M Ipswich1:58.691:55.6
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.07Liam KirkPBU20MShane SmithKettering2:03.072:03.07
22:03.28Archie Davis U15MJon BiggBrighton Phoenix1:58.801:48.78
32:03.91Ellis CrossPBU17MSimon KingTamworth2:03.911:57.00
42:03.95Scott McIntyrePBU17MBill BoydCorby2:03.22:03.0
52:05.04Kyran WilsonPBU17MAnthony LoveRugby & Northampton2:03.62:00.16
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.60Alex RieleyPBU17MRichard MasseyMansfield2:05.221:58.81
22:07.09Sam FureyPBU20MBill BoydCorby2:03.92:03.9
32:07.21Cameron Smith U17MJohn CooperMansfield/Derbyshire Schs2:05.161:59.06
42:08.36William BardsleyPBU17MMichael FirthSouth London2:07.081:58.19
52:09.67Mari SmithSBU17WWilliam Alan WinterLeicester2:09.672:02.64
62:10.50Cameron Innes U17MPaul HayesCoventry2:06.62:06.6
72:11.44Caelidh RossPBU17WWilliam Alan WinterLeicester2:06.632:06.63
82:11.52Cameron HartPBU17M Leicester2:08.992:06.0
800m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.20Amrik GillPBU17MWilliam Alan WinterLeicester2:13.452:02.77
22:18.37Marcus Rowland U15M Stilton2:12.312:12.31
32:18.97Helena KeenanSBU17WBill BoydCorby2:16.612:16.36
42:19.01Amalia EdwardsSBU17WCatrina LewisLuton2:16.132:16.13
52:19.39Lillie Bellamy U20WNeil EnglandSwindon2:14.382:12.06
62:20.50Naomi RichardsonSBU20WNorma PughCoventry2:20.502:14.66
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.30Susannah ReidPBU20W Ipswich2:21.302:12.86
22:22.73Jess GordonSBU17WShane SmithKettering2:18.882:15.9
32:23.95Ruby GoodallSBU15WBill BoydCorby2:23.12:22.4
42:25.24Bethany GordonPBU15WShane SmithKettering2:22.532:22.53
52:25.46Demi JakymelenSBU20W Mansfield/Derbyshire Schs2:25.462:19.16
62:26.30Ben DammsPBU15MGary WarhurstLouth2:26.302:26.30
72:27.14Isobel DavisPBU15WChris JacksonLeamington2:26.852:21.92
82:35.09Charlie Peters U13W Cannock & Stafford2:31.732:30.8
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.97Alex CunninghamPBU13MBill BoydCorby2:21.92:11.5
22:30.38Oliver FreerPBU15MWilliam Alan WinterLeicester2:30.381:56.7
32:35.53Morgan PotterPBU13MBill BoydCorby2:32.72:05.03
42:42.28Eleanor Tennant U17W Ipswich2:35.52:34.5
52:43.86James McIntyre U13MBill BoydCorby2:38.82:30.0
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.55Jeremy Barnes U17MPaul HayesCoventry4:04.723:50.06
24:08.31Luke JonesSBU17M Tamworth3:59.173:52.47
34:16.91Lewis HayesPBU20MShane SmithKettering4:06.94:06.9
44:18.14Josh ColesSBU20MBill BoydCorby4:18.144:14.6
54:19.73Bradley Wattleworth U20M Ipswich4:12.423:57.08
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:16.59Charlie DavisPBU17M Leamington4:13.634:13.63
24:22.76Robert Male U20MBud BaldaroRugby & Northampton/Birmingham Uni4:21.134:03.45
34:23.77Isaac Akers U15MBill BoydCorby4:14.503:57.82
44:27.50AN Other        
54:28.83Dion HarrisonPBU17MMalcolm BrineLincoln Wellington4:24.714:21.78
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:50.33Ellie WelchPBU17WBill BoydCorby4:44.254:42.0
24:54.16Hannah WillisPBU15WLes RaymentBracknell AC4:54.164:50.5
34:55.74Aaron Bruce U15M Kingston & Poly4:40.394:35.45
45:00.17Ella Shirley U17WWilliam Alan WinterLeicester4:45.344:35.18
55:00.74Tabatha WalfordPBU15WAlex StantonBedford & County5:00.744:36.98
65:02.24Francesca GreenPBU15WRobert GriffithsLeicester5:02.245:02.24
75:05.01Laura WilkinsonPBU15WRob LewisLincoln Wellington5:05.014:55.3
85:05.08Ella HughesPBU17WRichard MasseyMansfield4:55.534:31.18
95:09.81Leah EptonPBU15WGary WarhurstLincoln Wellington4:55.744:55.74
105:17.82Ellie-May Hathaway U15WBill BoydCorby5:15.95:09.8
115:21.67Gemma VaughanSBU17WShane SmithKettering5:21.675:06.65
125:40.59Alison Curtis U13WRobert GriffithsLeicester5:29.975:17.07
136:13.25William Rhodes U13MBill BoydCorby6:12.75:40.0
 
3000m A (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:52.71Steven Naylor SENMBernard WilkinsBedford & County8:38.188:38.18
28:56.19Euan MakepeacePBU17MAlasdair DonaldsonCharnwood8:35.108:25.42
39:21.17Andrew HeadleyPBU17MSimon GoodwinBedford & County9:21.178:52.64
49:33.63Stephen HeadleySBU17MSimon GoodwinBedford & County9:33.639:22.0
59:38.61Jake RichardsonSBU17M Grantham AC9:31.89:09.63
69:42.69Jack Hope U17MShane SmithKettering9:18.18:50.58
710:06.72Matt Le Poidevin U17MGordon PalmerWest Suffolk9:49.479:49.47
810:18.77Abbie Donnelly U17WRob LewisLincoln Wellington9:52.989:26.67
910:30.93Catrina ThomasPBU17WRob LewisLincoln Wellington10:30.939:37.99
1010:32.68Rebekah Ward U17WRob LewisLincoln Wellington10:21.210:15.58
1110:47.80Kayli WalfordPBU20WAlex StantonBedford & County10:47.8010:47.80