BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
18 May 13
800 1500 1500SC 1500SCW 2000SC 2000SCW 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.12Billy KelseyPBU17MNadeem ShaikhShaftesbury Barnet1:55.121:52.23
21:55.27Christian Von EitzenPBU17MHarry CzapskiVale of Aylesbury/Germany1:53.371:46.88
31:55.57Cameron LaleyePBU20M Herts Phoenix1:53.901:53.90
41:55.96Spencer ThomasPBU17MJon BiggBrighton Phoenix1:54.651:46.08
51:57.21Billy White U17M Brighton Phoenix1:54.521:54.52
62:01.55Oliver Jones U20M Ipswich1:56.651:56.65
Men 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.18Elliott StonesPBU20MMark BaddeleyLincoln Wellington1:57.181:54.34
21:57.46Timothy CobdenPBU17M Cambridge & Coleridge1:53.381:52.59
31:58.88Jacob RainierPBU20MTrevor RaggettAldershot, Farnham & District1:58.881:58.88
41:59.72Dylan LovePBU20MMark BaddeleyLincoln Wellington1:57.391:57.39
52:00.97Matthew StewartSBU20MShane SmithKettering2:00.971:58.89
62:10.01Connor Haywood U20MRobert GriffithsLeicester2:02.471:59.95
Men 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.53Samuel JonesPBU17MDeborah SteerSt. Albans AC/St. Albans Striders1:57.531:52.50
21:58.04Rhys LewisPBU20MCatrina LewisLuton1:55.671:52.24
31:58.36Archie RippinPBU17MBarry HearnMarshall Milton Keynes1:58.361:58.33
41:59.01Robert UmeokaforPBU17MCatherine MuthBirchfield H1:59.011:50.05
51:59.12James FradleyPBU15MSimon FradleyNewcastle (Staffs)1:57.011:50.15
62:00.34Kai GardnerPBU17MCatrina LewisLuton1:58.311:58.31
Men 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.30Lucas ClementsPBU17MManuel FramilSouthampton2:01.311:58.42
22:03.22Matthew Simpson U17MSteve PerkinChiltern2:02.252:02.25
32:03.36Liam Kirk U20MShane SmithKettering2:03.072:03.07
42:04.71Rob HucklePBU15MMark VileCambridge & Coleridge2:03.251:58.9
52:05.21Matthew BoxallPBU15MMark BestCrawley2:02.702:01.18
62:07.07Jacob GeraghtyPBU17M South London2:05.572:05.57
Men 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.17Joseph AhernePBU17MGary HowellsChiltern2:00.42:00.0
22:06.87Oli LumSBU20MJames BennettMarshall Milton Keynes2:06.871:57.91
32:09.04Daryl GeangaPBU17M Bedford & County/Philippines2:06.22:05.81
42:13.26Ethan MehmetPBU15MShane SmithKettering2:12.992:01.41
Men 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:14.79Macaulay Moore U17M Leicester2:14.562:14.56
22:16.59Alfred YabsleyPBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes2:16.591:52.26
32:20.99Jordan WoodPBU15MJames ThieCambridge & Coleridge2:20.671:58.90
42:21.27Lordie Bevan U15M Peterborough/Berkshire Schs2:15.941:58.51
Women 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.33Sophie Billington U20WCatrina LewisLuton2:09.862:07.99
22:10.42Sabrina SinhaPBU15WMark NewellCambridge H2:10.422:04.24
32:10.99Katy-Ann McDonaldPBU15WPhillip KissiHerne Hill2:10.992:00.98
42:12.29Lucy JonesPBU15WPatrick MageeCharnwood2:12.292:12.29
52:12.36Megan SteerPBU20WDeborah SteerSt. Albans AC/St. Albans Striders2:12.112:10.15
62:15.52Rebecca TurtonSBU20WLes RaymentBracknell AC2:15.522:14.79
Women 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.84Helena Keenan U17WBill BoydCorby2:16.612:16.36
22:18.31Amalia EdwardsPBU17WCatrina LewisLuton2:16.132:16.13
32:18.43Francesca AshworthSBU17WShane SmithKettering2:18.432:13.43
42:18.78Heidi Davies U17WPhil BanningBrecon/Powys Schs2:17.42:15.38
52:18.88Jess GordonPBU17WShane SmithKettering2:18.882:15.9
62:19.38Alex BarbourPBU15WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:19.382:17.25
72:20.35Amy BothamSBU17WBarry HearnMarshall Milton Keynes2:20.352:18.01
82:22.53Bethany GordonPBU15WShane SmithKettering2:22.532:22.53
Mixed 800m G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.74Rebecca LordPBU15WChris JacksonLeamington2:16.742:16.74
22:19.60Sebastian MillsPBU15MSteve PerkinChiltern2:19.601:58.9
32:24.82Hannah WillisSBU15WLes RaymentBracknell AC2:24.822:24.51
42:32.18Tara BageSBU17WJon BiggChichester2:24.012:17.42
Mixed 800m H
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.71Dominic ClatworthyPBU13M Cambridge & Coleridge2:22.592:08.4
22:23.86Rebecca DanielPBU13WGordon PalmerWest Suffolk/Cambridgeshire Schs2:23.802:15.02
32:25.49Cameron ReidPBU13MSteve PerkinChiltern2:22.411:52.42
42:28.27Sandie PohlmanPBU13WSteve PerkinChiltern/Cookham2:27.652:24.81
52:28.73Spencer WillisPBU15M Bedford & County2:28.732:28.73
62:31.96Poppy CarmichaelPBU13WNeil GloverRugby & Northampton2:30.772:19.21
72:33.04Emily BousfieldSBU20WBarry HearnMarshall Milton Keynes2:33.042:27.79
82:33.46Charlie Peters U13W Cannock & Stafford2:31.732:30.8
Mixed 800m I
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.50Thomas Keen U13MMark VileCambridge & Coleridge2:23.811:46.18
22:35.13Rebecca HughesSBU15WShane SmithKettering2:32.692:25.11
32:36.06Jack MeijerPBU13MJames BennettMarshall Milton Keynes2:32.871:55.92
42:36.73Emily Marmion-WilliamsPBU13WShane SmithKettering2:30.802:06.22
52:37.36Emma MearsPBU15WJames BennettMarshall Milton Keynes2:33.052:21.64
62:42.83Serena Moore U15W Leicester2:41.802:37.35
 
Men 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:56.72Michael HarrisonPBU20MSimon GoodwinBedford & County3:56.723:52.23
23:57.47Ben AlcockPBU20M Bedford & County3:56.353:49.53
34:00.69Andrew RevellSBU20M Ipswich4:00.694:00.40
44:01.90Ross TennantPBU20M Ipswich4:01.433:50.06
54:02.16Toby StarlingPBU20M Aldershot, Farnham & District4:00.353:58.67
64:04.30Nyle Clinton U20MBryan ClintonSwindon3:58.173:51.56
74:06.82Tom Holden U17MMark HookwaySouth London4:02.923:46.30
84:09.77Michael Goddard U20MGary HowellsChiltern/Hertfordshire Schs4:08.244:03.21
Men 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:04.97Callum CharlestonPBU17MJeremy FreemanChelmsford4:04.563:51.93
24:06.20Jonathan JanesPBU17MSimon GoodwinBedford & County4:05.843:58.28
34:07.26Cameron ShanklyPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:07.264:07.2
44:07.96Tom DoddPBU15MCatherine MuthBirchfield H4:07.873:38.76
54:08.76Kieran GilfedderSBU20MJanet NashWycombe4:07.203:57.34
64:09.52Will RichardsonPBU17MPeter StewartBirchfield H4:08.263:48.54
74:09.70Aedan O'BrienPBU17MNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow4:09.704:03.00
84:10.28Sam JohnsonPBU17MMick WoodsMansfield4:10.283:57.19
94:11.42Lewis HayesPBU20MShane SmithKettering4:06.94:06.9
104:12.42Bradley WattleworthPBU20M Ipswich4:12.423:57.08
114:13.37Cameron WassellPBU17MChristopher FrapwellStroud/Wiltshire Schs4:13.374:13.37
124:19.94Owen SeamarkPBU17MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:18.204:15.54
134:21.13Robert MaleSBU20MBud BaldaroRugby & Northampton/Birmingham Uni4:21.134:03.45
Men 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:10.57Ben DijkstraPBU15M Leicester/Beacon Hill4:04.503:53.0
24:14.49Lewis AshmorePBU17MRichard MasseyMansfield4:12.464:05.1
34:16.34Archie DavisPBU15MJon BiggBrighton Phoenix4:08.133:37.92
44:16.64Isaac AkersPBU15MBill BoydCorby4:14.503:42.48
54:18.07Stan WillisPBU15MColin LancasterBedford & County4:17.13:57.10
64:18.59Will PerkinPBU15M Chiltern4:15.463:50.02
74:18.66Ryan BabcockPBU17MBlake EllisTrafford4:18.664:07.93
84:25.62Tom AngellPBU15M Bedford & County4:19.694:09.97
94:25.85AN Other        
104:31.53Harry Reynolds U15MVanessa HammettKingston & Poly4:11.924:11.92
Men 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:20.03Alfie ThompsonPBU15M Leicester4:20.034:04.5
24:20.18Archie RaynerPBU15MRichard MasseyMansfield4:14.403:48.26
34:23.41William MullinsPBU15MSimon GoodwinBedford & County4:22.574:07.83
44:25.50Aaron FarrPBU17MNoel StoddartSt. Mary's Richmond4:23.674:17.1
54:28.78Benjamin BoulterPBU17MPeter StewartBirchfield H4:28.784:02.0
64:30.81Cameron AlmandPBU15MRichard ClaessensWycombe4:22.914:16.3
74:36.09Luke Crisp U15M Cambridge & Coleridge4:35.074:35.07
84:49.86Toby Herdman-Smith U17MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:39.774:28.88
94:54.35Dominic Murphy U15MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:49.694:42.83
Men 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.16Bikram SinghPBU17MSimon KingTamworth4:32.44:13.46
24:37.93Daniel James HynesPBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes4:37.934:30.67
34:38.14Pascal Bouttier-ButlerPBU15M Leicester4:30.344:25.91
44:38.40Amrik GillPBU17MWilliam WinterLeicester4:33.454:07.74
54:41.32Jacob FreeboroughPBU15MGordon PalmerWest Suffolk4:41.324:01.14
64:42.22Matthew Murphy U15MTrevor RaggettAldershot, Farnham & District4:38.14:21.03
74:42.78Thomas GostelowPBU15M Charnwood4:33.653:56.62
84:43.82Luke DaviesPBU13MPhil BanningBrecon4:40.184:24.98
94:44.52Charles WheelerPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:41.633:41.73
104:44.54George WheelerPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:41.433:55.31
114:48.52Elliot Dee U15M Shaftesbury Barnet4:40.243:58.40
124:49.21Niall Ackroyd U15MGordon PalmerWest Suffolk4:44.84:12.08
Women 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:35.04Ellie BakerPBU17WChristian DaillyHerts Phoenix4:25.234:06.54
24:36.95Alex ClaySBU20WPeter MullervyInvicta East Kent4:36.954:31.86
34:38.71Sophie TooleySBU15WGordon PalmerWest Suffolk4:34.404:29.77
44:39.94Abbie DonnellyPBU17WRob LewisLincoln Wellington4:35.214:32.25
54:40.14Charlotte Tara MurphyPBU17WGordon PalmerWest Suffolk4:39.824:32.37
64:44.25Jodie JuddSBU15W Chelmsford4:44.254:21.50
74:45.67Georgia RaffertyPBU15WAlan MorrisCity of Stoke4:39.224:34.61
84:52.65Lara PhilippartSBU17WKevin TobinSwansea4:52.654:42.09
94:56.44Siannah Rayment U17WLes RaymentBracknell AC4:49.644:43.1
105:19.49Jasmine Finlay U20WJames BennettMarshall Milton Keynes4:59.614:35.12
Women 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:44.25Ellie WelchPBU17WBill BoydCorby4:44.254:29.33
24:45.69Eloise DavisonPBU17WAlan HewsonWindsor Slough Eton & Hounslow4:45.694:39.70
34:46.04Lily CarmichaelPBU15WNeil GloverRugby & Northampton4:46.044:44.0
44:46.09Mary-Alice DavisonPBU20WNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow4:46.094:44.08
54:51.30Diana ChalmersSBU17W Cambridge & Coleridge4:51.304:48.50
64:51.91Hannah Novakovic U17WNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow4:51.854:44.93
74:54.34Jordan Waine U15WRobert GriffithsLeicester4:48.084:45.60
84:56.40Philippa BowdenPBU20WLes RaymentBracknell AC4:56.404:21.81
95:12.00Hannah Thear U15WSteve PerkinChiltern4:44.634:44.63
Women 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:47.06Holly DaviesPBU15WGordon PalmerWest Suffolk4:46.864:38.08
24:51.02Zoe WassellPBU15WChristopher FrapwellStroud4:51.024:26.88
34:51.04Nella WaltersPBU15WGordon PalmerWest Suffolk4:50.284:50.28
44:55.59Abigail SakerPBU15WMichael MielczarekHalesowen4:47.74:46.61
54:55.69Hannah-Mai AmoryPBU17WCatherine MuthBirchfield H4:55.694:55.69
64:55.97Karys AmoryPBU15WPeter StewartBirchfield H4:50.694:40.37
74:57.15Alice NewcombePBU15WMark VileCambridge & Coleridge4:53.114:32.26
84:58.25Remi FlavellPBU15WCatherine MuthBirchfield H4:58.254:49.4
95:01.32Ella HughesPBU17WRichard MasseyMansfield4:55.534:31.18
105:04.30Isobel Davis U15WChris JacksonLeamington4:59.164:53.0
115:06.10Sophia CliffeSBU17WJames BennettMarshall Milton Keynes5:06.104:57.1
125:19.23Lauren Murphy U15WGordon PalmerWest Suffolk4:58.334:40.2
Mixed 1500m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.31Callum GardnerPBU15MCatrina LewisLuton4:40.404:38.9
24:59.43Demi JakymelenSBU20W Mansfield/Derbyshire Schs4:59.434:48.18
35:00.09Emily ThompsonPBU15WRos KellingBanbury4:57.344:17.05
45:00.35Orla FawcettPBU15WSteve PerkinChiltern5:00.355:00.35
55:01.17Thomas MansfieldPBU15MCatherine MuthBirchfield H5:01.174:37.9
65:02.00Abigail ColemanSBU17WShane SmithKettering5:02.004:57.63
75:05.32Leah EptonPBU15WGary WarhurstLincoln Wellington4:55.744:55.74
85:17.13Fern YullSBU20WBarry HearnMarshall Milton Keynes5:15.365:04.40
95:29.97Alison CurtisSBU13WRobert GriffithsLeicester5:29.975:17.07
 
Men 1500m SC
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.32Charlie DavisPBU17M Leamington4:21.934:21.93
24:32.23Michael Bartram U17MGordon PalmerWest Suffolk4:20.014:20.01
34:35.26Ciaran LewisPBU17MPhil BanningCardiff4:29.534:29.53
44:41.06Ellis Cross U17MSimon KingTamworth4:32.14:32.1
54:41.83Ieuan HandleyPBU17M Eastbourne4:41.834:41.83
64:47.59Euan NichollsPBU17MPeter BrenchleyTonbridge4:45.274:42.6
 
Women1500m SC
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:11.65Rebecca Berger-NorthPBU20WLes RaymentBracknell AC/Windsor Slough Eton & Hounslow5:11.655:11.65
25:19.17Lauren HawtinPBU20WPaul KelseyOxford City5:19.175:19.00
35:21.90Kathryn DittonPBU17WTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow5:19.835:12.93
45:31.26Sophie StreetPBU20WAlan HewsonWindsor Slough Eton & Hounslow5:22.485:22.48
55:31.29Harriet RogersPBU20WCharlotte FisherTaunton5:25.225:25.22
65:37.31Hannah FarmerPBU20WCatrina LewisLuton5:32.95:32.9
 
Men 2000m SC
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:54.00Haran DunderdalePBU20MMark BaddeleyLincoln Wellington5:54.005:54.00
25:58.10AN Other        
35:59.04Liam DeePBU20MSimon DoyleShaftesbury Barnet5:59.045:59.04
46:00.40Charlie CritchleyPBU20MTrevor RaggettAldershot, Farnham & District6:00.405:57.8
56:02.55Rowan PreecePBU20MCharlotte FisherTaunton6:01.046:01.04
66:09.10Maximilian NichollsPBU20MPeter BrenchleyTonbridge6:09.106:09.10
76:11.83Ben PriddlePBU20MRob McKimReading AC6:11.836:06.02
86:15.51Ian Crowe-WrightPBU20MJohn ClementsBrighton & Hove6:10.396:10.39
96:18.72Jack DouglasPBU20MSimon GoodwinBedford & County6:18.726:15.74
106:23.59Jamie FinniganPBU17MNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow6:23.596:23.59
 
Women 2000m SC
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
17:02.21Rhianwedd PriceSBU20W Cardiff7:02.216:57.08
27:04.99Nicole TaylorPBU20WRichard OwenTonbridge/Sussex Schs7:04.996:50.22
37:09.56Olivia GwynnSBU17WKevin TobinSwansea7:09.566:56.28
47:26.94Ashlee McGuiganPBSENWPeter BarryHarrow7:26.947:25.18
57:30.28Stacey WebberPBU20WAlastair GriffithsLlanelli/Swansea7:30.287:30.28
 
Men 3000m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:27.69Jac HopkinsPBU17MKevin TobinSwansea8:27.698:05.22
28:36.71Macauley DeloPBU20MGordon PalmerWest Suffolk8:36.718:30.47
38:45.90Jamie DeePBU17MSimon DoyleShaftesbury Barnet8:45.907:54.87
48:47.54Sam EglenPBU20M Aldershot, Farnham & District8:42.458:41.98
58:49.65Jack RowePBU20MMick WoodsAldershot, Farnham & District8:49.657:42.15
68:54.42Sebastian AnthonyPBU17MGordon PalmerWest Suffolk8:52.548:11.49
79:26.68Jack HopePBU17MShane SmithKettering9:18.18:32.62
810:07.14Nicholas DoyleSBU20MSimon DoyleHerts Phoenix10:07.149:38.68
910:15.52Claire WilsonPBU17W Cambridge & Coleridge/Cambridge TC10:06.909:45.09
Mixed 1500m G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:22.86Gemma Vaughan U17WShane SmithKettering5:21.675:06.65
25:23.36Rhiannon TroopPBU15WGary WarhurstLincoln Wellington5:21.625:17.42
35:24.27Hannah Wardley U20WSteve PerkinChiltern5:18.074:52.03
45:24.31Cameron AckroydPBU13MGordon PalmerCambridge & Coleridge/Cambridgeshire Schs5:19.54:08.94
55:37.26Grace SmithSBU13WWilliam WinterLeicester5:37.264:48.45